MTÜ Vabadussport punt reisis Tšornobõli (sageli kasutatakse kasutatakse ka venepärast nimekuju Tšernobõl), kuhu võtsime Photopointi foto- ja videotehnika rendist kaasa Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera.
Miks Canon EOS R?
Meile meeldib pildistada ekstreemsporti unikaalsetes tingimustes ja kuna oleme aegade algusest olnud Canoni usku, siis saigi seekord laenutatud EOS R. Tegelikult on meil hetkel on kasutuses mitu vanemat Canon peegelkaamerat (60D & 70D) ja kuna aastatega on kogunenud ka hulgaliselt Canon objektiive, siis võimalus neid kasutada tänu EF-EOS-R adapterile on suurepärane. Lisaks sellele oleme siiani väga rahul ka Canoni ergonoomikaga.
EOS R täiskaader hübriidkaamera on uuendusi täis, aga kas need teevad selle kasutamise mugavamaks või pigem keerulisemaks?:
- Uutel RF-mount objektiividel on lisarõngas objektiivi lõpus, mida saab seadistada muutma ISO, ava, säri vms. See teeb seadete muutmise väga mugavaks.
- Puutetundlik M-Fn slaider on küll kõige suurem murekoht, sest ei ole küll kuulnud, et keegi seda nuppu üldse kasutab. Kõik lähevad sellele kogemata pihta ja lülitavad lõpuks selle lihtsalt välja.
- Autofookuse asukohta saab nüüd muuta pildistamise ajal sõrmega puutetundlikul ekraanil. Sellega oli esmalt raske harjuda, sest nina ja põsk läksid vastu, kuid lõpuks tundus üsna mugav lahendus olevat – eriti väljakeeratud ekraaniga.
Canon EOS R + RF 24-105mm f/4L 10s F6.3 ISO 100
Kõikide Canoni kaamerate puhul on tunda head kvaliteeti ehituses ja ka EOS R tundub käes tugev ning vastupidav. Meie vanad Canoni peegelkaameraad on käinud läbi tule ja vee ning on sellega suurepäraselt hakkama saanud. See on väga oluline arvestades meie ekstreemseid kasutustingimusi – tihti ronime mahajäetud majade katustele, kus ühes käes kaamera ja teisega hoiame kusagilt kinni.
Hea, et EOS R hübriidkaameral on kallutatav & pööratav (“flipitav”) LCD puuteekraan, mis välistab ekraani kriimustamise ning eriti geniaalne on see, et objektiive vahetades kaitseb kate sensorit välise mustus eest.
Canon EOS R + RF 24-105mm f/4L 1/500 F4.0 ISO 100
EOS R’i 30MP sensor ja kvaliteetne RF objektiiv – kombinatsioon, mille tulemuseks on üliteravad pildid. Üks näide KIT objektiiviga autosõidu ajal tehtud pildist.
Canon EOS R + RF 24-105mm f/4L 1/2500 F4.0 ISO 1600
Sisse cropituna näeb see endiselt välja väga hea:
Canon EOS R + RF 24-105mm f/4L 1/2500 F4.0 ISO 1600
Canon EOS R + RF 24-105mm f/4L 1/250 F4.0 ISO 1600
Canon EOS R spordikaameraks?
Paljud kiidavad selle kaamera autofookust hindega 100/100 – seisvaid modelle pildistades tõenäoliselt küll, kuid saltosid pildistades oli lugu teistsugune. Näiteks metsas tagurpidi saltot pildistades trikitas autofookus kõvasti ning mitmed katsed olid fookusest väljas ja seetõttu oli antud olukorras lihtsam kasutada manuaalset fookust.
Canon EOS R + EF 50mm f/1.2 1/500 F4.0 ISO 1000
Kuna reis toimus enne, kui Canon avaldas 1.4.0 tarkvara versiooni, siis ei oska hetkel öelda, kui palju see meie jaoks autofookust paremaks tegi, aga vanemas tarkvara versioonis jääb see spordi jaoks üsna nõrgaks. Kahjuks on kaameral ka üsna aeglane sarivõte mistõttu pole see parim variant spordi pildistamiseks.
Kokkuvõtteks
Kui pisemad puudused ja mõned häirivad uuendused kõrvale jätta, siis peab tõdema, et Canon EOS R teeb siiski imeilusaid ja teravaid pilte ning ma juba igatsen sellega pildistamist. Spordi jäädvustamiseks see pigem ei sobi (hinnang vanema tarkvara versiooni pealt), aga reisile ning portreede ja pulmade pildistamiseks sobib see kindlasti ideaalselt.
Kuuldavasti tuleb Canon lisaks EOS R, EOS RP ja uuele EOS Ra turule veel teiste täiskaader hübriidkaameratega, mis loodetavasti on rohkem mõeldud ka spordi pildistamiseks ning tüütu puutetundlik slaider võiks olla asendatud tagasi joysticki vastu.
Igatahes olen väga tänulik, et on olemas võimalus Photopointist erinevat fototehnikat laenutada, sest kasvõi kaamerat on ainult numbriliste näitajate järgi ääretult keeruline valida. Järgmisena tahaks veel proovida Sony a7R III ja Sony a9 hübriidkaameraid.
MTÜ Vabadussport tegemistega saab kursis olla nende veebilehel vabadussport.ee ning Sergei tegemistega tema Instagram’i lehel.
Vaata, mida teised Eesti fotograafid on EOS R kaamerast arvanud:
- Ardo Kaljuvee: Reisil koos uhiuue Canon EOS R täiskaader hübriidkaameraga ››
- Andrei Reinol: Canon EOS R täiskaader hübriidkaameraga hõbedaselt hallil maastikul ››
- René Türk: Canoni esimene täiskaader hübriidkaamera – EOS R! ››
- Karl Anders Vaikla: Canon EOS R – kaamera fotograafidele, kuid kas ka videograafidele? ››
- Siim Kinnas: Canon EOS R – r/evolutsioon? ››
Kui vajad erinevate lühiajaliste foto- või videoprojektide teostamiseks tippkvaliteediga tehnikat, siis vaata meie foto- ja videotehnika renti – photopoint.ee/rent ››
(762)
- 30,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
- Dual Pixel CMOS teravustamissensor
- 3,1" kallutatav & pööratav LCD puuteekraan
- 4K UHD 3840 × 2160 30p videosalvestus
- Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus
- 30,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
- Dual Pixel CMOS teravustamissensor
- 3,1" kallutatav & pööratav LCD puuteekraan
- 4K UHD 3840 × 2160 30p videosalvestus
- Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus
Kommentaarid