Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Canon EOS R – kaamera fotograafidele, kuid kas ka videograafidele?

Olen Canoni kasutaja olnud enda pildistamise hobi algusest saati. Minu esimene kaamera, mis mul siiani alles ja millega ma väga tihiti ka pilte teen, on Canon EOS 5D Mark 2. See kaamera toodi turule 2008. aastal ning see oli Canoni üks lipulaevadest digitaalsete kaamerate seas, mis salvestas Full HD 24 kaadrit sekundis videot ja selle kvaliteet on ka tänapäeval täiesti vaadatav.

Kuna ma olen selle kaameraga läbi ja lõhki tuttav ning kõik seaded on pea sisse sööbinud, siis huvitas mind kohe Photopointi pakkumine, et saaksin kasutada nädal aega Canoni ühte kõige uuemat ja hulga kõmu tekitanud kaameratest EOS R. Mille poolest on see kaamera siis nii eriline?

canon-eos-r-karl-vaikla-photopoint_5
Canon EOS R + Tamron 24-70mm (1/200, F/9)

Esimest korda Canon EOS R täiskaader hübriidkaamerat kätte võttes üllatas mind selle kergus. Olles harjunud palju raskema EOS 5D MK II-ga, siis nõudis uue kaamera käe sisse harjutamine natukene aega, kuid kui objektiiv ette panna ja akud ning muud tarvikud külge kruvida, siis muutus kaal natukene raskemaks – see on minu jaoks on pigem hea asi.

Liiga kerge kerega kaamerad värisevad käes rohkem, mis omakorda võib teha vahel pildistamise raskemaks, kuna kaader võib jääda udune. Siin tuleks appi kaamerasisene stabilisaator, mis EOS R aparaadil kahjuks puudub. Probleem peaks kaduma, kui soetada objektiiv, millele on juba sisse ehitatud stabilisaator, kuid sellised objektiivid on alati natukene kallimad.

See on tegelikult natukene kummaline, et Canon ei suutnud ehitada EOS R kere sisse pildistabilisaatorit, kuna ruumi peaks nagu jaguma. Seda enam, et paljudel teistel konkurentidel, nagu näiteks Sony a7 III või Panasonic Lumix GH5, mis on isegi natukene väiksemad kaamerad, kui EOS R, on stabilisaator kaamera sisse ehitatud.

canon-eos-r-karl-vaikla-photopointCanon EOS R + Tamron 17-35mm Di OSD (1/40, F2.8)
canon-eos-r-karl-vaikla-photopoint Canon EOS R + Tamron 17-35mm Di OSD (1/80, F2.8)

Kaamera kerguse kompenseerib hea kuju – EOS R täiskaader hübriidkaamerat on kindel ning mugav käes hoida. Kohe kindlasti parem, kui rivaali Sony a7 III täiskaadrit. Näpud ei libise üle serva ning haare kaameraga on turvaline. Tooksin välja ühe suure plussi selle kaamera puhul, mis mulle isiklikult väga meeldis ning millest võiksid õppust võtta kõik teised suuremad firmad, mis kaameraid toodavad.

Nimelt, kui objektiiv kaamera küljest ära võtta, siis sensori ette tuleb kaitsekate, mis takistab tolmul ning pritsmetel sensori peale sattumast.Ma tean, et see on suur probleem, kuna kui omada natukene rohkem objektiive ning neid on vaja pildistamisel koguaeg vahetada, siis tahes-tahtmata lendab kaamera sisse igasugust sodi, mida silmaga ei märka.

Kui seda sodi on natukene rohkem tekkinud, siis pärast pildistamist jäädvustusi arvutisse tõmmates ja töötlema hakates on pilt täis fookusest väljas olevadi musti täppe, mida on väga tüütu eemaldada. Selline sensorikaitse säästab sellest tegevusest.

canon-eos-r-karl-vaikla-photopointCanon EOS R + Tamron 24-70mm (1/125, F2.8)
canon-eos-r-karl-vaikla-photopoint Canon EOS R + Tamron 24-70mm (1/80, F2.8)

Ekraan on puutetundlik, mis teatud olukordades on täitsa mõistlik. Näiteks, kui kaamera on pandud gimbali ehk videostabilisaatori peale, siis puutetundliku ekraaniga on palju lihtsam erinevaid seadeid vahetada. Muidugi saab kõiki settinguid ka nuppudest vahetada.

Mis puutub aku kestvusesse, siis selles osakonnas on Canon selge võitja. EOS R kasutab klassikalist LP-E6N akut, mis garanteerib selle kestvuse terve pika päeva jooksul, kui teha ainult pilte. Kui filmida, siis kestab aku natuke vähem, aga siiski piisavalt kaua, et oma asjatoimetused ära teha. Üleüldine ehituskvaliteet on Canonite puhul alati mõistlik ning orienteeritud kasutaja mugavusele – nii on lood ka selle kaameraga.

canon-eos-r-karl-vaikla-photopoint_6

Nüüd, aga pöördume selle osa peale, mis inimestes pahameelt EOS R puhul tekitas ning milles ma ka osaliselt nõustun. Ma ei saa seda kaamerat nii väga soovitada, kui tahate just tingimata teha videoid. Olles ise kasutanud Sony a7 III kaamerat nüüd juba mitmendat kuud, siis julgen öelda, et EOS R jääb selles valdkonnas kõvasti alla.

Esimene asi, mis Canoni puhul silma jäi oli, et pilt näeb välja nii palju pehmem ja ebakvaliteetsem, kui Sony oma. Seda ma ei mõista, kuna EOS R-il on suurem bitikiirus video ümbertöötlemisel, kui a7 III-l, mis peaks tagama kvaliteetsema pildi. Samuti ei salvesta EOS-R 120 kaadrit sekundis Full HD-na, mis selle hinnaklassi kaameral peaks tänapäeval olemas olema. Ainuke võimalus on filmida 120 kaadrit sekundis 720p ehk HD-s, mis ei näe kõige parem välja ja ka autofookus selliste settingutega ei tööta. Võimalus on  kasutada 60 kaadrit sekundis Full HD-na ja selle võimekus on EOS-R isendil täitsa olemas.

Kaameral on olemas ka 4K video salvestamise võimekus, kuid siinkohal tuleb jällegi arvestada mõningate puudustega – nimelt 1.7x kärpimine sensori vaateväljas, kui selle sisse lülitate. See tähendab, et kui ette panna 17-28mm objektiiv, siis muutub see 28-48mm-ks ehk 4K seadetes on peaaegu võimatu jäädvustada laia kaadrit. Võib-olla ainuke olukord, kus selline kärpimine kasuks võiks tulla on looduses, kui on vaja filmida mingit looma kaugelt.

Samuti jääb EOS R hätta vähese valgusega olukordades, siis toob ta varjudesse väga palju sensori müra. Siin kohal tuleks järgida Canoni ISO seadistuste eripära, mis ütleb, et kõige vähem pildi müra tekitab ISO 100, 160, 320, 640, 1250 – kõik vahepeale jäävaid seadistusi tuleks vältida nii pildistamise kui ka video salvestamise juures. Üks positiivne funktsioon, mis Canon sellesse kaamerasse lisas on C-log pildiprofiili olemas olu. See läheb korda rohkem videograafidele, sest annab pildile suurema dünaamilise kauguse, mis teeb järeltöötluse palju paremaks.

Pean ära mainima, et EOS R liikus üle uue generatsiooni RF- objektiivide peale, mis tähendab, et vanu EF ja EF-s kinnitusega objektiive, mida enamus vanemaid Canon kaameraid kasutab, peab EOS-R ette panemiseks kasutama adapteriga

See video on filmitud kasutades Canon EOS R täiskaader hübriidkaamerat

Kokkuvõtvalt soovitaksin valiku langetamisel arvestada, et video jaoks ei ole pruugi Canon EOS R olla kõige parem täiskaader hübriidkaamera, mis hetkel turul leidub. Soovitaks valida selleks otstarbeks valida kaamera Canoni rivaalide Sony või Panasonicu hulgast.

Mis puutub pildistamisesse, siis selle jaoks soovitaksin kindlasti EOS R-i, kuna Canoniga ei saa lihtsalt selles valdkonnas alt minna. RAW- failid on ühed parimad, mida ma näinud olen ja kaamerat on ülimalt lihtne seadistada, sest menüü on selge ning arusaadav.

Positiivne:

 • 30.3 megapikslit
 • Kvaliteetselt ehitatud
 • Ilmastikukindel
 • Aku kestvus
 • Sensori kate, kui objektiivi pole ees
 • Parim autofookus turul
 • Väljakäiv ekraan
 • Lihtne ning arusaadav kasutada

Negatiivne:

 • Täiskaader 4k puudumine ning 120 kaadrit sekundis Full HD puudumine
 • Kaamerasisese stabilisaatori puudumine, ainult digitaalne stabilisaator
 • Ainullt üks mälukaardi pesa
 • Hind teiste rivaalidega võrreldes
 • Vähese valgusega jääb hätta

Karl Andersi tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel ››

Sa ei ole veel päris kindel kas EOS R täiskaader hübriidkaamera on Sulle õige valik? Sellisel juhul soovitame kaamera meie foto- ja videotehnika rendist laenutada või lugeda nende arvamust, kes on seda lisaks Karlile on juba proovinud:

Photopoint pakub võimalust nii eraisikutel kui ettevõttetel kauba ostmiseks kasutada mugavaid ja paindlikke järelmaksu võimalusi – nii ei pea kogu summat kohe tasuma, vaid saab maksta osamaksete kaupa. Lisaks saad enda vana fototehnika eest küsida vahetuspakkumist ››

(808)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Canon EOS R kere
 • 30,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • Dual Pixel CMOS teravustamissensor
 • 3,1" kallutatav & pööratav LCD puuteekraan
 • 4K UHD 3840 × 2160 30p videosalvestus
 • Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus
Canon EOS R + RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM
 • 30,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • Dual Pixel CMOS teravustamissensor
 • 3,1" kallutatav & pööratav LCD puuteekraan
 • 4K UHD 3840 × 2160 30p videosalvestus
 • Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast