Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Reisil koos uhiuue Canon EOS R täiskaader hübriidkaameraga

Ükski hübriidkaamera pole mind varem veel nii suutnud üllatada, kui seda tegi Canon EOS R. Olgu see siis kokkuvõtteks öeldud neile, kes muud ei tahtnudki teada ja soovisid lihtsalt pisikest kinnitust enne kui tõttate seda Photopointi ostma. Aga teistele siis veidi pikemalt :)

Hübriidkaameraid varem proovinuna olen ikka näinud seal kas miinust pildistamise poole pealt või siis videote tegemises – st nad on mõeldud kas üheks või teiseks (kui filmimiseks, siis on näiteks pildistamiseks liiga väike pikslitearv ja hiljem pole pildiga suurt midagi peale hakata). Inimesena, kes rohkem reisib ja tahaks kasutada võimalikult kompaktset lahendust – et ei peaks kaasas vedama rohkem tehnikat kui käsipagasis lubatud – on EOS R superlahendus.

ardo-kaljuvee-canon-eos-r-photopoint

See 4K 30fps filmiv ja 30 MP pilte tegev kere on võrreldes näiteks 5D Mark IV-ga väiksem ja ka tervelt 300g kergem. Reisides on aga iga sentimeeter ja gramm oluline ning olen aastatega tähele pannud, et kui asi on liiga suur või ebamugav kaasas kanda, siis võib ta kohvrisse mahtuda, aga reaalselt seda kasutama ei hakka.

Ühtegi klippi selles videos pole arvutis muudetud – ei heledust-tumedust ega värve. Kõik nii nagu kaamerast tuli.

 

Kasutajakogemus

Kohe üks oluline tähelepanek: olenemata sellest, et EOS R on väiksem (kui EOS 5D MK IV) on seda siiski ülimugav käes hoida ja ma ei tea, kas materjalidest või millest, aga see kaamera tundub käes kuidagi mõnus.

Mul läks enne reisi kahjuks nii kiireks, et Photopointi rendist kaamerat võttes polnudki aega kaameraga enne tutvuda, kui alles lennukisse jõudes. Väikene eeltöö oleks igal juhul olnud hea, sest võrreldes Canon peegelkaameratega on mitmed nupud tehasesse jäetud ja kere on tehtud väga minimalistlikuks. Paljud asjad on just nagu peidetud – kust vahetada ISO, kuidas liikuda teravuspunktiga jne.

Öeldakse küll, et sellel kaameral saab kõiki nuppe ümber seadistada, aga see ilmselt tuleb aega mööda – milline seadistus just Sulle kõige paremini sobib ja milline asetus kõige praktilisem on. See kõik oleneb sellest, kas kasutad kaamerat rohkem filmimiseks või pildistamiseks.

ardo-kaljuvee-canon-eos-r-photopoint_4

Millised olid miinused, mis mulle silma jäid? Puudub keresisene stabilisaator, mille samas kompenseeris väga hästi toimiv objektiivi sisemine stabilisaator, aga kõige rohkem tundsin puudust filmimisel täiskaadrist. Cropiga peab lihtsalt arvestama ja võimalusel/vajadusel lisaks ühe laiema nurgaga objektiivi juurde vaatama.

Natuke olin kimpus ka displeiga, millel panin valguse filmimiseks paika, aga salvestama hakates tõmbas ekraani oluliselt tumedamaks – hiljem tulemust arvutist vaadates ma seda muutust ei täheldanud. Võimalik, et see peabki nii olema, aga esmalt veidi ehmatav ja harjumist nõudev.

Samuti peab olema hoolikas REC-nupuga, millel vahel õnnestus ka tekitada vastupidiseid kaadreid – st lõpetasin enda arvates filmimise ja hakkasin tegelikult siis salvestama. Ja uuesti salvestama pannes vajutasin tegelikult selle hoopis kinni. Õnneks on need kõik pisikesed miinused, mida tähele panna ja ajapikku õppida või siis muul viisil lahendatavad.

Mis mulle kaamera juures kõige enam meeldis?

Videot tehes hoiab EOS R väga hästi fookust –  ka pimedates oludes. Kuna kaamera on kerge, siis on teda ka pikemal filmimisel lihtsam hoida ning pilte tehes on sisemine HDR viidud paremale tasemele, kui see on varasematel mudelitel. See omakorda annab võimaluse rohkem varjualasid välja tuua, kui satud keerulisematesse valgustingimustesse.

ardo-kaljuvee-canon-eos-r-photopoint_2

Nii filmimisel kui ka pildistamisel on väga heaks lisaks pööratav ekraan, mida on mugav kasutada, kui on vaja kaamera maapinnale asetada või siis peakohale tõsta ja samal ajal jälgida tegevust ekraanilt. Väga hea on ka see et Canon on EOS R kere pannud tööle samade akude pealt (LP-E6N), mis on kasutuses ka varasemates peegelkaamerates. Seega sain juba olemasolevaid akusid kasutada ja ei pea eraldi varuakusid hakkama sellele mudelile ostma. Kaasas kandes mitut kaamerat ei ole vaja ka mitut erinevat laadijat – jälle üks juhe kohvris vähem.

Juba varasemateski kaamerates kasutuses olnud WIFI-ühendusega saab kiirelt pildid telefoni ja neid koheselt jagada (Instagram/Facebook). Minu jaoks pidevas liikumises olles on see samuti oluline lisa – ei pea alati arvutit kaasas kandma.

Kasutades kere juurde ka uut Canon RF 24-105mm f/4L IS USM objektiivi on pilt kohe lõikavalt terav + filmimisel on väga olulise faktina tegemist hääletu teravustamisega objektiiviga. Kahjuks pole olnud võimalust veel teisi RF-seeria objektiive proovida, aga teravus peaks neil kuulduste kohaselt kõigil olema kõige kõrgemal tasemel. Ja arvestades, et sellel aastal lubatakse sellesse seeriasse veel kuni 9 uut objektiivi, siis on mida oodata.

Olgu muidugi lisatud, et kõiki olemasolevaid Canoni vanemaid objektiive on võimalik samuti kaameraga kaasa tuleva vaherõngaga kasutada ja objektiivid käituvad selle kaamera ees sama hästi nagu iga teise Canon kaamerakere ees.

Kokkuvõttes soovitan igal juhul Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera enda käes reaalselt järele proovida ja Photopointi fototehnika rent on selleks suurepörane võimalus, et tunnetus kätte saada.

Mulle igal juhul meeldis EOS R kere just nii palju, et ostan selle ka endale igapäevaseks reisikaameraks!

 


Ardo tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel või veebilehel ardokaljuvee.com

 

Loe ja vaata lisaks:

(775)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Canon EOS R kere
  • 30,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
  • Dual Pixel CMOS teravustamissensor
  • 3,1" kallutatav & pööratav LCD puuteekraan
  • 4K UHD 3840 × 2160 30p videosalvestus
  • Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus
Canon EOS R + RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM
  • 30,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
  • Dual Pixel CMOS teravustamissensor
  • 3,1" kallutatav & pööratav LCD puuteekraan
  • 4K UHD 3840 × 2160 30p videosalvestus
  • Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast