Pekingi olümpiamängude ametlik veebileht kirjutab, et muude esemete hulgas on pealtvaatajatel staadioni tribüünidele keelatud kaasa võtta professionaalset fotovarustust. Regulatsioon ei laiene fotograafidele, kes omavad pressikaarti.
Veebileht ei ole kahjuks defineerinud, mida nende jaoks tähendab professionaalne fotovarustus ja kuidas seda amatöörtehnikast eristada. Mõne küllalt usaldusväärse allika järgi otsustades (nn. Olympic Games Blog) tundub, et täpset määratlust ei olegi ning selle üle, kas kaamera on piisavalt ebaprofessionaalne või mitte, otsustab konkreetne turvamees/ametnik, kes teid vastavast väravast sisse laskmas on. Seega sõltub kõik sellest, kui “kodus” vastav ametnik tehnikamaailmas on.
Sealsamas eelpool refereeritud blogis kirjutab Mängude proovides käinud mees, et algul pidas ametnik tema Canon EOS 400D 40.66€ digipeeglit liiga professionaalseks, kuid lõpuks siiski laskis mehe koos aparaadiga sisse.
Keeldu põhjendatakse sellega, et professionaalne fotovarustus hakkab segama publiku vaatevälja. Seega jääb mulje, justkui võiksid keelatud olla vaid pikad supersuumobjektiivid.
Tegelik põhjus on aga arvatavasti mujal ja hoopis proosalisem, kui seda Pekingi olümpiamängudest arvata võiks.
Uudiseagentuurid maksavad palju jüaane, et omistada õigusi olümpiamänge pressis kajastada. Tehnika areng on olnud väga kiire. Kui nelja või kaheksa aasta eest kasutasid tavainimesed veel foto- ja videovarustust, mis jäi kõvasti pressifotograafide omale alla, siis praegu on asjad teisiti.
Suvaline vend võib oma odava peegelkaameraga või HD-videokaameraga enam-vähem heal positsioonil olles teha täiesti häid fotosid või videoklippe ja siis neid vabalt You Tube`i üles riputada. Meeles tuleb pidada ka seda, et spordifotograafias ei olegi alati oluline tehniline perfektsus – pilt võib olla ka udusem. Tehnilisusest tähtsam on õige hetke tabamine.
Seega võib arvata, et probleeme esineb staadionile pääsemisel ka tavalise peegelkaameraga ja selle ette keeratud normaalobjektiiviga.
Samasugune fotovarustuse keeld on ka näiteks ameerika jalgpalli iga-aastasel suursündmusel Super Bowl, nii et tegelikult pole see midagi uut. Olümpiamängudel on selline kitsendus esimest korda.
(99)
Kommentaarid