'; Uued liitiumakud toovad 5 korda suurema mahutavuse - Photopointi ajaveeb

Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Uued liitiumakud toovad 5 korda suurema mahutavuse

liitiumaku-avang

21. sajandi suurimaks probleemiks ei ole Moore seadusega sammu pidamine või selles, kuidas roheliselt elektrit toota. Siis, kui Euroopas juba fusioonreaktoreid ehitatakse, päikesepaneelid muutuvad väga soodsaks ning Maarjamaal hakatakse väheväärtusliku kivi asemel metsa ahju loopima. Sellistel aegadel on pigem probleemiks, kuidas toodetud elekter sobival ajal lõpptarbija autoni või nutiseadmeni tuua. Mis omakorda toob meid uue akutehnoloogia juurde. See tõlgendus reaalsuses selleks, et kuidas saada energiatihedus akus suuremaks mitte suuremaid akusid ehitada. Täna ma ei kirjuta vedelmetallakudest või muudest lahedatest tehnoloogiatest, vaid hoopis natuke lähema ajaperioodi arengutest ehk liitium-õhk elementidest.

Tänapäeval kõige levinumaks akutüübiks erinevate seadmete sees on liitium-ioon akud, mis on võrdlemisi stabiilsed ning kerged tänu põhikomponendile – liitiumile. Samas muutuvad igasugused seadmed järjest energiajanusemaks ning vajavad suurema mahutavusega akusid. Kui soovid, et kaamera või nutitelefon samal ajal väiksemaks muutub või Tesla Powerwall tervet elutoa seina enda alla ei võtaks, tuleb leida viis akude väiksemaks tegemiseks. Liitium-polümeer tüüpi akud on sama keemilise reaktsiooni baasil, kuid teistsuguse ümbrise disainiga sisuliselt, mistõttu makroskaalal kasu ei too. Mis toob meid omakorda uute leiutisteni.

Ajakirjas Nature avaldatud rahvusvahelise töörühma esmase uurimuse tulemused näitavad häid esmaseid tulemusi. Liitium-õhk tüüpi akuprototüübis asendati liitium peroksiid (hapniku molekulis puudu kaks elektroni) raskemini sünteesitava ning ebastabiilsema liitium superoksiidi (hapniku molekulis puudu üks elektron) vastu. Siis, kui liitum-õhk tüüpi akud on liitium-ioon akudest suurema energiatihedusega, pakub liitium-superoksiid elemendiga aku veel paremat energiatihendust ning vastupidavust. Aku laadimisel muutub liitium positiivseks iooniks ning tekib side hapnikuga, kasutades side katkeb ning talletatud energia vabaneb. Kuna süsteem ei vaja välist lisandust hapniku näol või komponentide eemaldamist, siis on see suletud süsteem – täpselt samamoodi nagu tänapäevased liitiumakud. See omakorda teeb aku sobilikuks variandiks ka tavatarbijatele.

Mida see tähendab Photopointi ajaveebi lugejatele? Kujuta ette kaamera akut, mis pakub 5× suuremat mahutavust samade mõõtmete juures. Sa näed vähemalt 3× paremat aku vastupidavust ning 2× võimsamat protsessorit kaamera sees. Numbrites – mis siis oleks, kui Canon EOS-1D X Mark IV kaamera võimaldaks ühe laadimisega pildistada 5000 kaadrit ning protsessor lubaks näiteks 50 kaadrit/sek sarivõtet ka toorfailidele. Või hoopis nutitelefon, mis oleks võimsam kui tänane lauaarvuti, kuid aku peaks vastu nädala. Või hoopis korralikud ultrabook/tahvel hübriidid, millel saaks Photoshopi või Premier Pro’d kasutada akutoitel ka 12 tundi, täisvõimsusel. Miks ka mitte elektriautod, mis sõidaks ka -27 °C külmaga ühe laadimisega üle 1000 kilomeetri ning mille laadimine võtaks ainult 10 minutit. Igatahes loodame, et see akutehnoloogia jõuab lõpptarbijateni kiiremini kui liitium-ioon akud omal ajal. Elame-näeme.

Allikas: Nature & IFLScience!

Foto: Wikimedia Commons

(771)

Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

""Artiklis kirjeldatud tooted" all viidet saadavad tagasi selle blogi. "

vaheteiole, Sportlikult elegantse Huawei Watch GT 3 ostul säästad 50-150€

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga