Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

8 põhjust, miks sa peaksid võtma Windows 8

Microsoft on loonud oma operatsioonsüsteemid alates esimesest Windowsi versioonist kuni Windows 7’ni kõik ühtemoodi. Meil on töölaud, harjumuspärane Start menüü ning kaasa surutud teistega võrreldes kehvem veebilehitseja. Kasutamiskogemus võrreldes osade Linuxi distributsioonidega või OS X‘ga kehvem. Aga lepime nende hädadega, kuna Windows platvorm on kasutusel kõikjal ning maast madalast seda kasutanud. Nüüd on Redmonti hiid aga jõudnud 21. sajandisse ning valmis küpsetanud hoopis midagi uut. Jäeti vana nimi, visati välja palju vigast koodi ning segati juurde palju uusi maitseid. Kogu kompott virutati ahju ning välja tuli Windows 8. Kas see on siis parem, kui kõik senised versioonid? Igatahes et on. Aga miks? Põhilisemad põhjused leiad siitsamast alt.

1. Madal hind

Jah, te lugesite õigesti. Microsoft operatsioonsüsteem ning madal hind. Artikli autor soetas endale 2 Windows 8 Pro uuenduslitsentsi Windows 7 pealt ainult 14.99€ tükist. Kui sul on kasutusel vanem operatsioonsüsteemi versioon, siis hinnad algavad 29.99€ sõltuvalt litsentsi versioonist. See on esimene kord, mil Microsoft enda klientidele nii soodsa pakkumise teeb.

2. PC kasutajatele vähem segadust tekitav

Kas sa oskad kokku lugeda Windows 7 või Windows Vista kõik versioonid? Oli Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate. Windows 7 puhul veel Starter. Windows 8 puhul on lihtne – Windows 8 või Windows 8 Pro. Lisaks veel 32bit ning 64bit versioonid. Need kõik ajasid nii mõnegi kasutaja juuksed halliks, kuna valik oli liiga keeruline. Nüüd enam seda probleemi pole.  Hea küll, tahvelarvutite maailmas on Windows 8 RT ka lisaks, mis on disainitud spetsiaalselt ARM seadmete jaoks, aga see on lugu omaette tulevikus rääkimiseks.

3. Kiiruse kasv

Iga uuem tarkvaraversioon tähendab üldjuhul kiiruse kasvu või halvemal juhul samale tasemele jäämist. Jah, on ka mõned erandid, nagu näiteks Windows ME ning Windows Vista, mis olid tugevad tagasiminekud Microsofti jaoks. 8 seevastu üllatab positiivselt – operatsioonsüsteemi käivitusaeg on, pehmelt öeldes, sigakiire. Lauaarvuti, mil peale BIOS’e kontrolli Windows 7 kävitusaeg jäi 10 sekundi ringi, andis 8’ga kuskil 3 sekundilise käivitusaja. Seda karbist välja konfiguratsiooniga Windows 7 nuditud variandi vastu. Arvestades fakti, et Windows 8 on disainitud kasutatamaks pigem tahvelarvutitel, siis sülearvutitel ning lauaarvutitel on see väledam kui eelkäiad.

4. Voolutarve on väiksem

Elektrituru avanemine ning uued börsihinnaga paketid tekitavad siiani segadust ning proovitakse hoida voolutarvet kokku. Samuti on praegu väga popp ökoloogilise jalajälje vähendamine. Aga see ei ole teema, millest ma rääkida tahtsin. Nimelt mobiilsed tööseadmed – sülearvutid. Just nende aku vastupidavus pikeneb kohati silmnähtavalt. Eelnevalt Windows 7 kasutades enda Asus Zenbook’il tekkis õhtu jooksul hetk, mil pidin laadija haarama. Nüüd sama tegevust harrastades minul enam seda probleemi pole – akus voolu jätkub ja jätkub ja… otsa ei saa. Loomulikult peame arvestama fakti, et oleme loobunud mõnedest viledest ja kelladest, nagu Aero kasutajaliides ja… mis toob meid kohe järgmise punkti juurde:

5. Lihtsam kasutajaliides

Lähtudes ajastu vaimust on Microsoft ära kaotanud eelnevate operatsioonsüsteemiga progresseerunud viled ja kellad. Töölauale ei saa enam paigaldada pisiprogramme. Ei ole enam läbipaistvat kasutajaliidest või varje akende all. Kõik on lihtne ning selgelt piiritletud.  Lisaks on meil uus Modern kasutajaliides, mida enamus inimesi teab Metro nime all. Siin läheb asi natuke keerulisemaks.

Esiteks, Metro on sisuliselt operatsioonsüsteem operatsioonüsteemis, mis on mõeldud esmalt puutetundlikul ekraanil kasutamiseks. Windows 8 ei paku kasutajal võimalust seda mitte laadida.  Teiseks, ära on kaotatud harjumuspärane Start menüü, mis on osade kasutajate jaoks suur asi. Kuidas aga mina sellesse suhtun, on lihtne: Metro on kui laiendatud start menüü. Samamoodi pääsen ma sellele ligi – vajutades klaviatuuril Windowsi logoga klahvi. Programmidele pääseb sealt otse ligi? Jah. Süsteemisätted? Ikka!  Samas käib sellega kaasas ka Windowsi rakenduste pood. Sarnaselt iTunes Appstore’le või siis Google Play Store’le. Sealt laetavad rakendused töötavad ainult uues kasutajaliideses, mitte töölauaversioonis.

Samas, kõik vanad programmid mis sul töötasid Windows 7 peal – need jätkavad töölauarežiimis töötamist vanamoodi. Lisaks kaasatulevad programmid, nagu meiliklient või kalender – need on ka lauaarvutil äärmiselt mugavad. Enam ei pea käima Google teenustes, et enda kalendrit vaadata, kõik on saadaval kohapeal samamoodi. Nende programmijuppide integratsioon operatsioonsüsteemi on lihtsalt mugav, kuna need askeldavad tasakesi taustal ning annavad märku uue kirja saabumisest või kalendris oleva märke kohta.

6. Pilvepõhine lähenemine

Microsoftil oli kah aeg 21. sajandisse tulla ning pakkuda seda, mida Apple ja Google on kasutajale pakkunud. Nimelt salvestatakse Metro osad seaded ning ka sealsete programmide paroolid pilve. Kui võtad kasutusele uue arvuti, on osa seadistusest kohe alla laetav. Miinusküljeks – ei laeta alla neid programme, mis mujal juba kasutusel. Lisaks pakutakse läbi SkyDrive teenuse pilvepõhist andmesalvestust ning andmete sünkroniseerimist. See aga, kahjuks, on suur ämber kuhu sisse astuti. SkyDrive andmeedastuskiirus on siinkandis rohkem kui halb (jäädes pika puuga maha DropBoxi ning isegi Google Drive poolt pakutud kiirusele). 800MB pilte sünkroniseeris end üle 6 tunni, samal ajal tegi Dropbox seda 15 minutiga. Aga hei, jooksvalt dokumentide uuendamiseks sobib see väga hästi.

7. Turvalisuse kasv

Windows 8 0n esimene operatsioonsüsteem Microsoftilt, kus on nuhkvara ning viirustõrje sisse ehitatud. Windows Defender tuleb eelinstalleerituna arvutiga, pakkudes vähemalt mingitki baaskaitset kasutajale, kes ei ole endale lisaks soetanud mõnda kolmanda osapoole tarkvara. Lisaks on operatsioonsüsteemile sisse ehitatud mõned lisad. Esiteks suudab see failide ajalool silma peal hoida ning taastada eelnev failiversioon (kui funktsioon on sisse lülitatud). Seega enam ei pea lootma rakendustarkvara sisse ehitatud funktsioonidele. Teiseks, kui arvutiga peaks midagi juhtuma tarkvaraliselt, siis on võimalik ühe nupulevajutusega taastada operatsioonsüsteemi esialgne seisund ilma, et kasutaja dokumendid või seaded kaotsi lähevad. Samas on võimalik ühe nupulevajutusega kõik kasutaja failid arvutist eemaldada, kui plaanid selle kellegile näiteks edasi anda ning palju muud.

8. Maakeelne kasutajaliides

Kui eelnevate Windows operatsioonsüsteemide puhul pidime kas a) soetama eestikeelse (või venekeelse) operatsioonsüsteemi või b) Windows 7 ning Vista puhul omama Ultimate versiooni litsentsi kasutajaliidese keele muutmiseks, siis Windows 8 on suur samm edasi. Mine ainult arvuti sätetesse ning lae sobiv keelepakett alla ning rakenda. Soovid inglise keele peale tagasi minna? Seegi ainult ühe nupu kaugusel. Metro kohandab enamus rakendusi niikuinii vastavalt sisendkeelele, mis klaviatuuril valitud. Lõppkokkuvõttes saab lõpptarbija võimalikult mugava kasutamiskogemuse.

Kui Windows 8 hakkas väga meeldima, siis kiigake ka Photopoindi veebipoodi. Meil on olemas juba kohapeal valik sülearvuteid Windows 8 operatsioonisüsteemiga.

Kui sinul, Photopointi ajaveebi lugeja, on juba kogemusi uue Windows 8 täisversiooniga (mitte Consumer Preview versiooniga, mis suvel avaldati), siis jaga seda ka meiega siinsamas kommentaariumis.

(2383)

Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga

"Piltide alusel AC väljundpesad ei ole EU tüüp, kas müütegi ..."

Merike Linnamägi, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga