Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: DJI Inspire 1 droon

dji-phantom-vision-droon-photopoint--205-web

DJI esitles oma esimest tavakasutaja hinnaklassi ja omadustega drooni 2013 jaanuaris. Kahe aastaga on see Hiina ettevõte tõusnud maailma kõige tuntumaks droonivalmistajaks. Kuulsuse on DJI-le toonud just nimelt needsamad kõige soodsamad Phantom-seeria droonid – uusima neist võtsime hiljuti karbist välja ka siinsamas Photopointi ajaveebis (vaata artiklit siit). Foto- ja videoentusiastid ning professionaalid, kes on vajanud Phantom`ist võimsamat, paremate võimaluste ja vähem pilti moonutava kaameraga drooni, on siiamaani pidanud vaatama DJi Spreading Wings seeria poole. Nende hind koos lisavarustusega ja ilma kaamerata tuleb kaugelt üle 5000€. Eks DJI tundis, et algtaseme “Phantomi” ja profitaseme “Spreading Wings” vahel haigutab tükk maad tühjust ning suur lahmakas nõudlust. Seetõttu valmistatigi droon nimega Inspire 1.

DJI Inspire 1 on mõeldud eelkõige neile fotograafidele ja videograaafidele, kes tegelevad aerofotode ja videotega tõsisemal tasandil. Erinevalt Spreading Wings seeriast, kus huviline peab ostma sõrestiku ja siis eraldi kõik muud vajaminevad osad, on DJI Inspire 1 täiuslik komplekt mis sisaldab kõike filmimiseks ja lendamiseks vajalikku. See komplekt tuleb tugevas ja suures kohvris, millega on drooni hea transportida ja kuhu mahuvad ilusti ära ka juurde ostetavad lisaakud ning kõik muu nodi.

DJI Inspire 1 droonid jõudsid Photopointi kauplustesse eile. Kui soovid, saad neid meie Tallinna ja Tartu esindustesse ise oma silmaga vaatama ja käega katsuma minna. Enne kui seda teed, vaata aga üle seesama artikkel. Siin võtame ühe Inspire 1 drooni kohvrist välja. Vaatame täpselt, mis on komplektis kaasas ning uurime drooni ja selle erinevaid lisatarvikuid lähemalt.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--5 copy 

Vaatame esmalt üle Inspire 1 ja selle külge kinnitatava kaamera olulisemad andmed:

 • Drooni kaal koos kamera ja akuga: 2935g
 • Paigalseisu täpsus: vertikaal – 0,5m; horisontaal – 2,5m
 • Maksimaalne kiirus: 22 m/s
 • Maksimaalne lennukõrgus: 4500m
 • Soovituslik maksimaalne tuulekiirus: 10 m/s
 • Soovituslik töötemperatuuri vahemik: -10 – +40 kraadi 
 • Maksimaalne lennuaeg ühe laadimiskorraga: umbes 18 minutit
 • Stabiliseerimissüsteem: Zenmuse X3
 • Kaamerat saab liigutada 90 kraadi allapoole, 30 kraadi ülespoole ja 320 kraadi horisontaalselt
 • Kaamera sensor: 1.2,3″ tüüpi Sony EXMOR, 12,4 MP
 • ISO ulatus: 100-6400
 • Objektiiv: f/2.8 avaga 94 kraadi vaatenurgaga. 9 elementi 9 grupis, üks asfääriline lääts. Objektiivi ette saab kinnitada UV filtrit ja geomeetrilisi moonutusi vähendavat filtrit
 • Pildistamine:
  • JPG ja RAW (DNG) failid, Sarivõte 3/5/7 kaadrit kiirelt järjest
  • Särikahvli režiimis võimalik teha 3 või 5 kaadrit 0,7 EV vahedega
  • Time-lapse režiim
  • Kaamera säriparameetreid saab manuaalselt muuta 
 • Video 
  • 4K – 4096 x 2160p 24/25 kaadrit sekundis
  • Full HD – 1920 x 1080p 24/25/30/48/50/60 kaadrit sekundis
  • HD – 1280 x 720p 24/25/30/48/50/60 kaadrit sekundis
  • Video maksimaalne andmesagedus: 60 Mbps

   

dji-phantom-vision-droon-photopoint--1

DJI Phantom droonid tulevad lihtsalt tavalise pappkarbi sisse pakendatuna. Üsna varsti saab droonilennutajale selgeks, et Phantomi lihtsaks transportimiseks on tarvis mingit sorti kohvrit või kotti.

Inspire 1 droon tuleb pakendatuna mitte pappkarpi, vaid tugevasse suurde kohvrisse. Selle kohvri välismaterjaliks on plastik – tundub sarnane paremate reisikohvritega. Kohver on varustatud pehme kummist käepidemega ja niiskuskindla lukuga. Avame kohvri…

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--300

Kohvri sisemus on valmistatud tugevast vahtplastist, mille sisse on lõigatud spetsiaalsed avaused nii drooni kui ka lisatarvikute jaoks. Kusjuures osa avausi on tühjad  -see tähendab, et kui akusid või muid lisatarvikuid juurde ostate, mahutuvad ka need kohvrisse ära. Kohvris on näiteks 5 pesa aku jaoks, milledest on praegu täidetud vaid üks. Samuti on kaks pesa juhtpuldi jaoks.

Pange tähele ka esiküljes all paremal olevat musta karpi. See on kasutusjuhendite karp, mis on umbes sarnaste mõõtmetega nagu üks 7-toline tahvelarvuti. Puldi küljes on kõige mugavam kasutada just 7″ diagonaaliga tahvelarvutit. Ning see mahutub pärast kenasti sellessesamasse kasutusjuhendi avausse. Selline spetsiaalne kohver eraldi ostetuna maksaks rohmakalt võttes kindlasti kusagil 200-300 euro juures. Siin on see juba komplektis olemas.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--4

Vaatame üle, mis selles kohvris sisaldub. Kõigepealt on siin muidugi DJI Inspire 1 droon ise. Ülal pildil on paljas droon – ilma akuta ja kaamerata.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--6

Seejärel olulisemad drooni osad ja lisatarvikud. Vasakult: juhtpult, aku, eraldi pehmendatud plastikkarbis olev kaamera/gimbal, neutraalhall filter ning kaks komplekti propellereid. Kaamera sees on 16 GB Lexar micro SD mälukaart 600x kiirusega.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--7

Seejärel kaablid ja muu nasvärk. Kaasas on spetsiaalsed traksid, mille külge saab kinnitada juhtpuldi, et seda kergem hoida oleks. Seejärel on komplektis laadimisadapter, toitekaabel, veel üks kaabel millega saab ühendada aku ja puldi ning niiviisi juhtpulti akust laadida, kaks USB micro kaablit (pultide ühendamiseks nutiseadmega), mutrivõti, varupuksid kaameraraami ja drooni vahele ja musta värvi karbike, kust sees leiame kõik paberid. Millised – seda vaatame järgmisel fotol.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--8

Mustas karbis on kiirjuhend, komplektis olevatest osadest ülevaate andev lektüür, neli padjandit mis tuleb külma ilma korral kinnitada aku külge. Paremal pool servas on voldik ohutusalase teabega.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--9

Inspire 1 koos kolme kõige olulisema detailiga – aku, kaamera ja pult. Töökorda seadmiseks tuleb aku ja kaamera kõigepealt drooni külge kinnitada. Teeme seda.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--10

Aku sisestatakse drooni tagaosas olevasse pesasse lihtsalt ülevalt alla lükates.

 

Untitled-1

Inspire 1 on kohvrisse paigutatuna nn transpordiasendis ehk madal. Kaamera kinnitamiseks tuleb droon transpordiasendist õhkutõusuasendisse saada. Selleks tuleb nii pult kui ka droon sisse lülitada ning seejärel liigutada parempoolse suure nupu ümber olevat nihikut vähemalt 4x kiirelt üles alla – jättes nihiku positsiooni alumisse asendisse. Seda tehes oleks hea, kui droon asetseks siledal kõvemal pinnasel. Põllu peal olles võib drooni näiteks kohvri peale asetada. Seejärel lükkab Inspire 1 oma jalad allapoole keskele ning lennumasina korpus tõuseb maast kõrgemale.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--102

 

Kaamera sensor on sama väike nagu Phantom kaameratel kuid objektiiv on juba visuaalselt suurem ja moonutab vähem. Objektiivi ees on kaitsefilter, selle saab päikeselisemal päeval filmides vahetada ND filtri vastu.

dji-phantom-vision-droon-photopoint--103

 

Kaamera näeb välja nagu suur muna – nagu silm. Selle muna sees on micro SD kaardi pesa ja micro USB port (fotode laadimiseks). Drooniga on komplektis kaasas 16 GB Lexar mälukaart, mille 600x kiirus võimaldab ka 4K videot filmida.

 

Võrreldes Phantom 2 koosseisus oleva  Vision + kaameraga, peaks Inspire 1 kaamerasilm olema igatpidi parem. Kõige olulisem polegi ilmselt fakt, et see kaamera filmib 4K videot. Praktilises kasutuses on olulisim, et Inspire 1 kaamera objektiiv ei ole kalasilmobjektiiv. See ei moonuta perspektiivi nii drastiliselt nagu Vision + kaamera seda tegi. Ka kaamerat pisut alla kallutades on horisont üsna sirge. Eriti tervitatav on selline ilma moonutuseta pilt video puhul, kus perspektiivimoonutuse korrigeerimine on ajamahukam ja protsessorinõudlikum.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--400

Kaamera rakisel on märgitud valge joon, mis tuleb drooni küljes oleva kinnituspesa valge joonega kohakuti asetada. Seejärel saab kinnituspesa ümber olevat rõngast keerates rakise koos kaameraga oma pessa lukustada.  Kaameral ei ole eraldi akut – voolu ammutab see drooni akust.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--401

Kui kaamera on omal kohal, siis jääb üle veel vaid tiivikud külge kinnitada ning Inspire 1 on lennuks valmis.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--107
dji-phantom-vision-droon-photopoint--106

 

Inspire 1 insenerid on ka ise tunnistanud, et ammutasid drooni disainimisel inspiratsiooni ulmefilmidest. Seda on ka näha, sest lennu ajal pisut ülespoole suunatud jalgadega näeb Inspire 1 välja nagu taevast alla sööstev kotkas. Nagu kuri, ühe silma ja draakonipealuuga kiskja, kes läheneb taevast ja kaob sama salapäraselt nagu tuli.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--105
dji-phantom-vision-droon-photopoint--104

 

Inspire 1 kaalub ulbes 3 kg – ligikaudu kaks korda enam kui Phantom-seeria droonid. Inspire 1 sõrestik on valmistatud süsinikfiibrist, metalli selle konstruktsioonis väga palju ei leia – kõik, mis vähegi võimalik, on valmistatud tugevamast plastikust.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--16

Drooni käivitamine toimub täpselt samamoodi nagu Phantom-seeria lennumasinate puhul. Üks lühike ja seejärel kohe üks pikk vajutus akul olevale nupule lülitab drooni sisse. Mootorite tööle panemiseks tuleb seejärel sisse lülitada pult ja liigutada juhtkangid alla keskele kokku.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--666

Üheks oluliseks Inspire 1 eeliseks soodsama klassi Phantom droonide ees on lennumasina alla kinnitatud eraldi stabiliseerimissensorite komplekt. Siin on üks optiline sensor ja kaks helilainete baasil töötavat sensorit – kõik mõõdavad drooni kõrgust mistahes pinnast drooni all.

Tänu sellele saab Inspire 1 drooniga lennata paremini siseruumides kus GPS ei toimi. Tänu sellele sensorile on näiteks ka drooni maandumine palju kiirem kui Phantom mudelitel. Viimased laskusid automaatrežiimil väga aeglaselt teadmata täpselt, kus on maapind. Inspire 1 aga teab täpselt kui madalal ta on ja teab ka seda, kui kiiresti allolev pind läheneb või kaugeneb.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--108
dji-phantom-vision-droon-photopoint--109

 

Vaatame lähemalt juhtpulti. Võrreldes Phantom droonide puldiga on ka see täiesti uue välimuse ja funktsionaalsusega. WiFi võimendi on pulti sisse ehitatud, puldil on nüüd ka nupud kaamera pööramiseks-keeramiseks, pildistamiseks, filmimise alustamiseks ja kaamera seadete muutmiseks. Samuti on puldile kinnitatud väga korralik alus mille peale saab asetada nutitelefoni või (soovitatavalt 7″ tahvelarvuti).

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--18

Tahvelarvuti abil saab vaadata otsepilti kaamerast ning nii kaamera kui ka drooni seadeid väga paindlikult seadistada. Nutiseade ei ühendu aga puldiga WiFi võrgu abil vaid USB kaabliga – selleks on puldi tagaosas USB pesa. Paremal pool on ka mini HDMI pesa, mille abil saab pulti ühendada ükskõik millise HDMI-monitoriga. Pulti on sisse ehitatud DJI Lightbridge tehnoloogia, mis eraldi ostetuna maksab umbes 1200 €. See võimaldab droonist üle kanda digitaalset Full HD või HD kvaliteediga videopilti. 

Samaaegselt pulti HDMi monitori ja tahvelarvuti külge ühendades saab videopilti vaadata vaid ühes neist seadmetest. Kaamera ja drooni juhtimine ja info kuvamine toimub aga ikka ainult nutiseadme ja DJI Pilot rakenduse abil.

dji-phantom-vision-droon-photopoint--51
dji-phantom-vision-droon-photopoint--50

 

Puldi peal on tugev alus, kuhu saab kinnitada nii suuremat tahvelarvutit kui ka nutitelefoni. Kuna DJI Pilot rakendus kuvab ekraanile väga palju infot, siis on 7″ tahvelarvuti kasutamine ilmselt kõige mugavam lahendus.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--203-web

Lennumasina juhtimine toimib samamoodi nagu Phantom-seeria droonide puhul. Vasak juhtkang liigutab drooni üles-alla ja keerab seda ümber kesktelje paremale-vasakule. Paremast juhtkangist saab drooni horisontaalsel tasapinnal igas suunas liigutada. Inspire 1 drooni saab õhku saata automaatselt – rakenduse kaudu – või manuaalselt traditsiooniliselt vasakut juhtkangi õrnalt üles liigutades. Pärast manuaalselt ülestõusu tuleks parempoolse nupu nihik ülemisse asendisse liigutada – siis tõstab Inspire 1 oma jalad üles, kaamera vaatevälja eest eemale.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--20

Akude pidev laadimine käib drooninduse juurde. Inspire 1 akulaadija laeb korraga nii puldi akut kui ka drooni akut. Puldi sees oleva aku mahtuvuseks on 6000 mAh ja see peab vastu päris mitu lendu. Drooni aku laadimisaeg on umbes 1 tund.

 

dji-phantom-vision-droon-photopoint--200-web-2

See karbist-välja artikkel püüdis anda põgusa esmase ülevaate DJI Inspire 1 drooni komplektsuse, välimuse ja toimimise kohta. Inspire 1 ühe puldiga komplekt maksab Photopointis 2999€. Seda on päris palju. Küsimusele “kas see hind ennast ka õigustab”, saab vastata igaüks enda vajadusi arvesse võttes. Võttes arvesse kõiki neid hüvesid, mida Inspire 1 tõsisemale fotohuvilisele pakub, kõiki neid osi, mis on sellesse komplekti integreeritud, julgen ma tõsimeeli väita, et 3000 eurot ei ole sellise tehnikaseadme jaoks 2015 aasta algul sugugi palju küsitud. Seda näitab ka kõrge nõudlus Inspire 1 drooni järele kõikjal maailmas.

Oluliseks komponendiks Phantom 2 Vision+ ja Inspire 1 droonide vahel valimiseks on ka see, kuivõrd palju paremat pilti ja videot teeb Inspire 1 mudeliga kaasas olev kaamera ning kui sujuvalt suudab videopilti stabiliseerida Zenmuse X3 kaameraraam, mille külge kaamerasilm (üsna sõna otseses mõttes “silm”) kinnitatud on. Selle püüame välja selgitada järgmistes artiklites, testides ja ülevaadetes.

 

(6321)

Artiklis kirjeldatud tooted:
DJI Inspire 1
 • Tugev konstruktsioon süsinikfiibrist
 • 3-suunaline 360° pööratav kaamera kinnitus
 • Foto: 12 Мpx, valgusjõud f/2.8
 • Video: 4K (3840×2160 pikslit) 24/30 kaadrit/sek
 • Kaugjuhtimispult USB/HDMI toega
DJI Inspire 1 kahe puldiga
 • Tugev konstruktsioon süsinikfiibrist
 • 3-suunaline 360° pööratav kaamera kinnitus
 • Foto: 12 Мpx, valgusjõud f/2.8
 • Video: 4K (3840×2160 pikslit) 24/30 kaadrit/sek
 • Kaugjuhtimispult USB/HDMI toega
DJI Inspire 1 lisapult Lisapult sinu DJI Inspire 1 droonile
199€619€

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast