Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

GoPro HERO8 Black – kas parim seikluskaamera, mis on hetkel saadaval?

GoPro HERO8 Black

On suhteliselt tavaks saanud, et iga aasta sügisel tuleb GoPro välja uue kaamera või kaameratega – nii juhtus ka 2019. aastal. HERO8 Black ja GoPro MAX on jõudnud riiulitele, aga enne kui saab täieõiguslikust kasutuskogemusest rääkida (selleks peab mõned kuud kaameratega tulest ja veest läbi käima) teen hoopis kõigest uuest ülevaate + annan edasi esimesed muljed kasutamisest.

Paberil GoPro HERO8 Black tehnilisiandmeid uurides ei tundugi see just väga palju erinev kui HERO7 Black, aga tegelikult on uut päris palju.

GoPro HERO8 BlackVarasema HERO7’ga võrreldes hakkab esimesena silma „raamitus“.

Paljud fanatid ilmselt ootavad aastast-aastasse, et pisike seikluskaamera filmiks 8K, aku kestaks kuu aega ja sees oleks keskformaatsensor ning ideaalne kui sellega saaks veel ka helistada. Ja iga kord kui neid asju ei tule, siis mõeldakse, et kuidas nii ikkagi saab. Tegelikult oli juba HERO7 puhul näha, et seikluskaamera on valmis saanud ja väga suurte uuenduste jaoks peaks midagi kardinaalselt muutma, sest kuju ja muud parameetrid (näiteks hind) panevad ette selged piirid. Kui meil oleks 1“ sensoriga seikluskaamera, siis oleks see koheselt oluliselt kallim (kusjuures Sony’l on selline tegelikult olemas ja ongi pea poole kallim).

Nii et minu jaoks on n-ö fine tuning väga okei ja mulle meeldib, et GoPro keskendub juba mitu viimast aastat puhtalt kasutusmugavuse parandamisele ja ei lisa (minu jaoks) mõttetuid tulesid-vilesid, mis tegelikult ei anna suurt midagi juurde.

Ilmselt on usinamad huvilised olulisemate uuenduste nimekirja enda jaoks selgemast-selgemaks teinud, aga käime siiski üle, mida uut HERO8 Black kaasa tõi:

 • Hypersmooth Boost – veelgi sujuvam pilt, kuid suurema sisselõikega (cropiga).
 • HyperSmooth 2.0 – saadaval nüüd igas resolutsioonis (k.a. 240fps ja 4:3 suhtes).
 • Uus disain – enam ei ole eraldi raami – “kinnituskõrvad” on otse kaamera küljes muidu peidus, aga kinnitamiseks saab välja võtta.
 • Vahetatavad “moodulid” (expansion mods) – 1) audio raam, kus on sees mikrofon, 2x coldshoe kinnitust ja 3,5mm sisend 2) eraldi 2-tollise flip-up ekraaniga raam 3) lisavalguse (LED) ekraan. Tulevad müügile 2019. aasta lõpuks.
 • 4K Linear võimalus ehk 4K kvaliteedis filmimine/pildistamine ilma kalasilma efektita.
 • N-ö liikuv pilt ehk Live Burst (nagu iPhone „Live Photos“) funktsioon teeb 3 sekundit videot – 1,5 sekundit enne ja 1,5 sekundit peale nupule vajutust. Hiljem saab selle näiteks GIF’iks salvestada.
 • TimeWarp 2.0 – automaatselt reguleerib kiirust ja salvestust nii et ei pea ise midagi enam määrama.
 • Digitaalsed läätsed – enam pole lühendeid nagu FOV, vaid on selgelt ära toodud, milline läätse funktsioon on filmimisel kasutusel – (Narrow/Linear/Wide/SuperView).
 • Kasutaja “Presetid” – ülimugavalt saab paika panna endale parimad seaded ja lihtsalt vahetada nende vahel.
 • Nüüd saab ise panna paika, mis ikoonid on ekraanil – teeb kasutamise ülimugavaks, sest saab muuta nupule vajutusega seda, mis just endal on vaja.
 • Tugevam esiläätse kaitseklaas on nüüd 2mm paks gorilla klaas (varasemalt 1,3mm), kuid seda ei saa enam vahetada.
 • Ei ole ka enam mini-HDMI porti – neile viiele, kes seda veel kasutasid
 • Otseülekanne ehk Livestreaming on nüüd kvaliteediga 1080p (varasemalt 720p) ja seda sab striimida otse YouTube’i, Facebook’i ja RTMP’sse.
 • Uus aku – alt sinine, aga kuju on täpselt sama ehk vanad akud sobivad uude kaamerasse ja uued akud HERO5/6/7 kaameratesse, kuid pannes vana aku HERO8’sse, siis osad uued funktsioonid ei toimi. Uus aku on suurema mahalaadimise kiirusega, et see suudaks uusi Hypersmoothe ja Timewarpe välja jooksutada.
 • SuperPhoto on tehtud paremaks ja nüüd peaks ghosting olema praktiliselt kadunud ning eraldi saab maha võtta ka HDR’i.
 • Uus eesmine mikrofon – uuesti disainitud ja sobitatud, et saada paremini hakkama tuulega ning üleüldse andma edasi paremat audiot.
 • Horisondi automaatne sirgeks panek – läbi GoPro rakenduse.
 • Parem pildi tonaalsus ja ulatus.
 • Kõrgem Bitrate – 100Mbps 4K ja 2,7K režiimides kui seda vaja peaks olema (78Mbps Hero7 Blackil).

Paaril punktil peatuks pikemalt ja alustaks kõige silmatorkavamaga – HERO8 kaameral puudub eraldi raam. Võib-olla leiab põhjuse, miks raam hea oli, kuid üldjoontes on see väga äge, et nüüd on seikluskaamera, mis on ilma lisakorpuseta. Mis põhiline – see annab võimaluse hoopis uute lisade jaoks, sest lähiajal on müügile tulemas “expansion mods” ehk vahetatavad moodulid (2-tolline LCD ekraan ja lisa LED-valgusti).

GoPro HERO8 Black
Vahetatavad moodulid (expansion mods): 2-tolline flip-up ekraan või lisamikrofon või lisavalgus (LED).

Need kinnituvad “Media Pods” külge, mis on sisuliselt raam, kuhu on sisse ehitatud mikrofon (mikrofon saab kasutada shotgun’na eest/tagant ja stereona), 3.5mm sisend ja miniHDMI pordid ning 2x coldshoe kinnitust. Kindlasti annab see kõigile vloggeritele võimaluse kasutada midagi kompaktset ja vastupidavat ning suhteliselt odavat võrreldes paljude peegel- või isegi hübriidkaameratega.

Kuna raami pole, siis on kaamera kuju natuke teine – harjumatu on, et Mode nupp asub teisel küljel, sest ikka ja jälle leian end vajutamast valet poolt. Lisaks on H8 väiksem kui H7 raamiga.

 

Hypersmooth 2.0

Kui GoPro eelmine aasta Hypersmoothiga lagedale tuli, sis kutsusid nad seda gimbal-killeriks, mis mõnede meelest oli lihtsalt turundustrikk. Tänavu on raske seda trikiks kutsuda, sest kui Hypersmoothiga panna kokku horisondi automaatne sirgeks panek, siis on ikka äärmiselt raske aru saada, et filmitud ei ole gimbali abiga.

Stabilisatsiooni saab panna kolme astmesse – On, High ja Boost. Vähemalt üks neist on olemas igas resolutsioonis ja kaadriarvus ehk 1080p240 on stabiliseeritud ning ka 4K60. Ning mis põhiline, see on ikka super – pilt on isegi haiglaselt sujuv. Õnneks on GoPro teinud erinevad sujuvuse astmed et tegevused, kus on vaja natuke liikuvust, ei tunduks liiga staatilised.

 

Minu jaoks aga on kõige parem uuendus presetid ning menüü oma käe järgi muutmise võimalus. See teeb kaamera kasutamise eriti lihtsaks – varasemalt pidi menüüs sisse minema ja eraldi midagi valima, näiteks kui tahtsid aegluupi panna – nüüd piisab nupule vajutusest peaekraanil.

Samuti presetid, mida kokku on 10 – 4 kohe olemas ja 6 saab ise juurde teha – muudavad tegevuste ajal kaamera käsitsemise lihtsamaks ja kiiremaks.

GoPro HERO8 Black
Preset’s saad panna paika kõik vajalikud seaded vastava preseti alla – pärast vahetad lihtsalt preseti ennast nupulevajutusega selle asemel, et seadeid ükshaaval vahetada. Sama kehtib nuppude kohta ekraanil – lisad endale vajaliku ainult.

 

Paljud kindlasti loevad miinuseks seda, et enam ei ole esiläätse kaitsev klaas vahetatav, mis ühelt poolt on tõene, kuid mitte nii hirmus kui esmapilgul tundub. Seikluskaamera, mis pidevalt võib saada igasugu lööke ja põrutusi, võiks ju olla vahetatava läätsega ja varasemalt nii oligi – läks katki, siis maksid 19 eurot ja panid tutika külge ja läksid edasi. Teisalt aga tekib sinna vahele niiskus, sodi ja üks liikuv asi juures, mis võib katki minna.

GoPro on järjest enam vähendanud igasugu luukide ja avatavate asjade arvu, et minimaliseerida kasutaja poolseid vigu. Kõigepealt kaotati ära korpus, sest need võisid lekkida, siis kaotati ära akuluuk (HERO7 Silver ja White) ja nüüd HERO8 Black seerial ka eemaldatav kaitselääts ning varasemad 2 luuki on tehtud üheks.

See-eest on uus eesmine kaitseklaas 2mm tugevune Gorilla klaas (varem 1,3mm) ja võrdluseks, et kõige uuem 6. põlvkonna Gorilla klaas telefonidele on max 1,4mm ja see talub 15 järjestikust kukkumist 1 meetri kõrguselt. Eks klaas on siiski klaas, kuid ei ole ma veel kunagi suutnud GoPro’l klaasi ära lõhkuda (ptüi-ptüi-ptüi üle vasaku õla).

GoPro HERO8 Black

Kokkuvõtteks võib öelda, et GoPro on taas teinud väga hea kaamera – kindlasti parim seikluskaamera, mis on hetkel saadaval (oleks päris imelik, kui nad teeksid uue kaamera kehvema kui eelmine). Parendatud on seda, mida oli vaja ning ei ole hakatud niisama midagi külge panema – et oleks tehtud midagi tegemise pärast (nagu tänapäeval tihti kombeks).

Hypersmooth sujuvus, mis rabas maailma aasta tagasi, on viidud klass kõrgemale ning kasutajaliides on tehtud mugavamaks kui kunagi varem – kooslus, mida on raske ületada. Kas ma kleebin talle kaitseklaasi esiläätse peale? Ilmselt, just in case 😊

 

 


GoPro HERO8 Black on laenutamiseks saadaval Photopointi foto- ja videotehnika rendis – photopoint.ee/rent ››

(860)

Artiklis kirjeldatud tooted:
GoPro Hero8 Black
 • Kompaktse korpuse ja vahetatavate moodulitega GoPro
 • Veekindel kuni 10 meetrit lisakorpuseta
 • HyperSmooth 2.0 videostabilisatsioon
 • Profitasemel 4K UHD 60p & FullHD 240p videosalvestus
 • 12 MP fotod kuni 30 fps sarivõttega
GoPro Hero8 Black Holiday Bundle
 • Kompaktse korpuse ja vahetatavate moodulitega GoPro
 • Veekindel kuni 10 meetrit lisakorpuseta
 • HyperSmooth 2.0 videostabilisatsioon
 • Profitasemel 4K UHD 60p & FullHD 240p videosalvestus
 • 12 MP fotod kuni 30 fps sarivõttega

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast