Aasta alguses lugesin, et Tamron on turule toonud uue ja võimeka 17-70mm f/2.8 Di III-A RXD standardsuumi, mis näiliselt on kompaktse kerega, valgusvõimekas, terav ja täpse fookusega Sony hübriidkaameratele loodud objektiiv. Pärast mõnigate arvustuste lugemist ja piltide nägemist soovisin seda ise proovile panna ning õnneks avanes see võimalus üsna ruttu tänu Photopoint foto- ja videotehnika rendile. Pean etteruttavalt hoiatama, et objektiiv võib väga kiirelt meeldima hakata.
Ühe oma lemmikpildi sellel talvel tegin ma just seda Tamron 17-70mm f/2.8 Di III-A RXD kasutades. Tänu pikale ulatusele ja teravale pildile sain kaadri ilma suurema vaevata ja see saavutas Shutterbug talvepildi võistlusel koha finaalis, mis minu silmis kinnitab selle objektiivi võimekust. Lähiajal plaanin mainitud pildi suuremal kujul ehk seinapildina välja lasta trükkida.
Mitmekülgne fookuskaugus
Tamroni 17-70mm f/2.8 fookuskaugus on ideaalne standardsuum just Sony APS-C ehk poolkaader tüüpi hübriidkaameratele, võimaldades kiire vaevaga saada nii lainurk kui ka telefoto kaadreid. Kui arvestada sisse 1.5-kordne crop faktor, siis saame vaateväljaks 25.5-105mm, mis on väga sarnane kiidetud 24-70mm ja 24-105mm vahemikega objektiividele. See võimaldab pildistama minna ainult ühe objektiiviga ja saavutada suurepäraseid tulemusi – kergem kott ja väiksem ajakulu objektiivide vahetamisel.
Pean tunnistama, et olin mitmel korral positiivselt üllatunud, kui universaalne Tamroni fookuskaugus poolkaader hübriidkaamera ees on. Lai nurk võimaldab püüda suuri ja avaraid kaadreid looduses, samas kui 56-70mm ulatus pakub suurepärast eristusvõimet portreede jaoks. Toodete pildistamisel märkasin, et kasutan tervet vahemikku.
Valgusrikas f/2.8 ava
Mis minu jaoks antud objektiivi eriti huvitavaks teeb on selle võimekus valgust püüda. Varasemalt olen näinud APS-C kaameratele sarnaste fookusvahemikuga objektiive põhiliselt maksimaalse avaga f/4, aga f/2.8 teeb sellest palju võimekama mudeli. Olgu see hämaras või sisetingimustes pildistamisel või portreede puhul suurema tausta eristuse (bokeh) saavutamiseks – poolkaadersensori puhul on lisavalgus alati teretulnud.
Pildi kvaliteet
Tamron on viimastel aastatel silma jäänud päris mitme uue põlvkonna objektiiviga, mis on loodud just Sony E-bajoneti omavatele hübriidkaameratele. Nende hinna ja kvaliteedi suhe on üks põhilisi punkte, mida enamik foto- ja videograafe välja toovad ja seda sama kogesin ma ka 17-70mm f/2.8 Di III-A RXD kasutamisel.
Ma ei pidanud vajalikuks viia läbi tehnilisi katsetusi, nägemaks kui teravad on pildi servad või kui tugev on moonutus erinevatel fookuskaugustel. Selle kohta leiab laiast internetist õnneks juba mitmeid artikleid ja videoid. Küll tõdesin ma enda pilte Lightroomis silmitsedes, et need on väga terava joonisega. Objektiivi kasutasin põhiliselt Sony a6000 ees, kuid proovisin seda mõned korrad ka Sony a7 III täiskaader hübriidkaamera ees crop mode abil. Mõlemal puhul olid tulemused väga muljetavaldavad – olgugi, et a7 III puhul pidin loobuma mõnigasest resolutsioonist, siis sain seda siiski väga edukalt kasutada.
Auto- ja manuaalfookus
Tuleb tunnistada, et kasutasin manuaalfookust vaid üksikutel juhtudel ja seda lihtsal põhjusel – Tamroni autofookus on väga kiire ja täpne. Kasutasin objektiivi erinevatel otstarvetel – looduses, linnas, toodete ja portreede pildistamisel ning enamjaolt jäin autofookuse kiiruse ja täpsusega väga rahule.
Mulle meeldib, et olenemata suurest suumivahemikust, töötavad fookusmootorid ilma erilise fookuse jahtimiseta. Ma usun, et antud objektiiv on väga hea töövahend ka professionaalidele, kes täiskaadri asemel pigem poolkaadriga pildistada või filmida soovivad.
Lihtne kasutada
Objektiivil on 2 rõngast – suum ja fookus. Puuduvad nupud ja lülitid. Kohati tunnen, et nii pika toru juures oleks võinud Tamron kasutada ka suumilukustit, et objektiiv vertikaalasendis välja ei jookseks, aga enda kasutuse ajal ei pidanud ma seda siiski kordagi vajalikuks.
Olgugi, et kasutasin manuaalfookust harva, siis oli see üldiselt väga etteaimatav ja hea. Fookusrõngas liigub sujuvalt, aga minu jaoks natuke liiga kergelt. Kuna fookusrõngas on kerele lähemal, siis tuleb olla ettevaatlik, et seda kogemata paigast ei liigutaks. Võib-olla oleksin manuaalfookust kasutanud natuke rohkem, kui objektiivil oleks vastav lüliti, aga nagu öeldud, siis autofookus tegi oma töö piisavalt hästi ära.
Võrdlemisi kompaktne
Arvestades Tamron 17-70mm f/2.8 RXD suumivahemikku ja ava suurust, siis on tegemist pigem kompaktse objektiiviga. Olgu põhjuseks kitsam toru või kergemad materjalid, siis igal juhul on kaamera käes hoidmine pikema aja vältel palju lihtsam kui täiskaader hübriidkaamera + samaväärne objektiiv.
Nagu varasemalt öeldud, siis 17-70mm koos f/2.8 avaga on niivõrd hea kombo, et võib rahuliku südamega pildistama minna vaid selle objektiiviga ja saada suurepäraseid tulemusi. Tamroni objektiiv on koos Sonyga poolkaader hübriidkaameraga tänu oma kaalule ja suurusele ka väga hea reisikaaslane.
Kokkuvõtteks
Tuleb tõdeda, et Tamron 17-70mm f/2.8 Di III-A RXD on Sony APS-C hübriidkaamera ette väga vääriline objektiiv, mille soetamist tasub kindlasti kaaluda, kui on vaja universaalset objektiivi, mis oleks üheaegselt terav ja valgusjõuline. Tamron on täitnud ühe suure puudujäägi poolkaadrite maastikul ja nagu ka paljud teised, siis jäin ka mina vägagi rahule objektiivi kvaliteedi ja töökindlusega.
Raido tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel.
Kogu Sonyle mõeldud Tamron objektiivide valik (enamus neist on saadaval ka Photopointi rendis):
- Tamron 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD
- Tamron 17-28mm f/2.8 Di III RXD
- Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD
- Tamron 70-180mm f/2.8 Di III VXD
- Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD
- Tamron 24mm f/2.8 Di III OSD
- Tamron 35mm f/2.8 Di III OSD
- Tamron 20mm f/2.8 Di III OSD
- Tamron 17-70mm f/2.8 Di III-A RXD
- Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD
- Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di III VC VXD
Soovid ka Tamron 17-70mm III-A RXD enne ostmist järele proovida? Pole probleemi, sest see on laenutamiseks saadaval Photopointi fototehnika rendis nii Tallinnas kui Tartus – photopoint.ee/rent ››
(721)
- 17–70 mm standardsuumobjektiiv
- Valgusjõuline, läbiva f/2.8 avaga
- Võimekas Tamron VC pildistabilisaator
- Kiire ja vaikne RXD teravustamismootor
- Sony E bajonetiga poolkaader hübriidkaameratele
Kommentaarid