Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Kiilfiltrid ja nende kasutamine

Kiilfiltriks nimetatakse ühe või mitme lineaarselt vahelduva värvitooniga filtrit.

Kõige tavalisemad on sujuva üleminekuga filtrid, mis ühest otsast on kas neutraalhallid või mingi värvitooniga ning teisest otsast läbipaistvad. On ka kiilfiltreid, millel on lihtsalt kahe või rohkema värvi sujuv või veidi järsem üleminek ning mis ei oma ühtegi täiesti läbipaistvat ala.

Seega mõjutavad kiilfiltrid kaadri erinevaid osi erinevalt. Kuna värvid vahelduvad lineaarselt, ühe või mitme sirge joonena, kasutatakse neid eelkõige maastiku pildistamisel. Valitav värv ning kasutus sõltub fotograafi isiklikust maitsest ja soovitud efektist. Kiilfiltreid võib kasutada nii tehnilise abimehena perfektse foto saavutamiseks kui ka kunstilistel kaalutlustel.

Eelistada tuleks kandilisi kiilfiltreid

Kiilfiltreid on olemas nii kandilisi 16.18€ (objektiivi ette keeratavasse filtrihoidjasse lükatavad) kui ka ümmargus 100.65€i (keermega otse objektiivi ette keeratavad). Kindlasti tuleks eelistad kandilisi kiilfiltreid.

Horisont ei pruugi jääda kaadris täpselt keskele. Kiilfiltreid on võimalik filtrihoidjas 152.49€ üles-alla liigutada, seades nii ülemineku horisondile. Keermega filtritel on üleminek keskel ning filtrit kaamera suhtes liigutada pole võimalik.

Kiilfiltri puhul tuleb teha lisaväljaminek filtrihoidiku tarvis. Samuti on kiilfiltriga rohkem mässamist kui ümmargusega – ta on suurem, liikuvate osadega jne. Vabadus aga, mis see filter maastiku pildistamisel annab kaalub negatiivsed aspektid kuhjaga üle.

Kuidas saada õige säritus kiilfiltritega pildistamisel?

Kiilfiltri peamiseks funktsiooniks on muuta muidu liiga hele taevas veidi tumedamaks nii, et fotol ei tekiks üle/alasäritatud alasid. Värv on sageli sealjuures vaid lisaväärtuseks.

Taeva ning maastiku heleduse vahe võib mõnikord olla isegi kuni kolm stoppi ning tavaliselt on sellisel juhul kaks võimalust: 1. Mõõta säritus maastiku järgi – tulemuseks on valge ja ülesäritatud taevas; 2. Mõõta säritus taeva järgi – tulemuseks on must, ilma värvideta, alasäritatud esiplaan.

Kiilfiltri kasutamise korral on tähtsaim teada, kuidas mõõta säritust. Automaatreziimile seatud kaamera püüab teha kõik selleks, et kompenseerida kiilfiltri tumedamat osa ning efekt jääb seetõttu pea märkamatu. Särimõõtmine peaks sellepärast toimuma ilma filtrita ning maastikult, mitte taevalt.

Automaat-või poolautomaatreziimis on enamikul kaameratest särilukustus päästiku poole peale vajutamisel. Siin tuleks filter eest lükata, suunata kaamera maastikule, vajutada päästik poole peale seni kuni pildiotsijas säriluku indikaator põlema süttib. Näppu päästikul hoides filter ette panna, kadreerida ja pildistada.

Kui on tegemist kiilfiltriga, mille mingi osa on täiesti läbipaistev, siis võib filtri eest lükkamise asemel seada autofookuspunkt sinna, kuhu jääb filtri läbipaistev ala. Põhimõte on igal juhul selles, et kaamera ei mõõdaks säri tumendatud ala pealt.

Filtri positsioneerimine

Kiilfiltri asetus hoidikus määrab ära toonide ülemineku asetuse kaadris. Kandilist kiilfiltrit on võimalik üles-alla liigutada ning sellega seada üleminek fotol soovitud kohta.

Filtreid võib kaamera ette lükata ka tagurpidi. Rohelise üleminekuga filtriga on nii hea muuta maapinda rohelisemaks ning sinisega merd sinisemaks.

Neutraalhallid kiilfiltrid

Neutraalhallid kiilfiltrid 55.91€ ei muuda foto värvustasakaalu. Neid kasutatakse ainult taeva ja maapinna valguserinevuste vähendamiseks. Neutraalhalle kiilfiltreid on mitmesuguse tugevusega.

Tuntud kandiliste filtrite tootja Lee tähistab erineva intensiivsusega halltoone numbritega 0,3-st (kõige heledam) kuni 0,9-ni. Vahepeal on veel kolm tooni – 0,45, 0,6 ja 0.75. 10 tähistab juba täiesti läbipaistmatut musta. Cokinil on saadaval kuute erinevat varianti neutraalhelle kiilfiltreid.

See võib tunduda väga väike arv – rohkem aga ei olegi tegelikult tarvis, kuna filtrihoidja ehitus võimaldab sinna lükata mitu erinevat filtrit ning nii on võimalik omavahel lõputult kombineerida mitte ainult neutraalhalle, vaid ka värvilisi kandilisi filtreid.

Värvilised Kiilfiltrid

Värviliste kiilfiltrite valik on väga lai. Saadaval on sujuva üleminekuga ja päris järsu üleminekuga filtreid. On selliseid, millel jookseb keskelt üksainus värviline triip ning on mitme erineva värviga filtreid. Kõiki neid on lisaks veel võimalik üksteisega kombineerida.

Kõige enam kasutatavad on pruun (ingl. k. Tobacco) ning sinine värvifilter üleminekuga läbipaistvale. Viimane on teadagi – Taeva/veekogu sinisemaks muutmiseks. Pruunikas-läbipaistev filtriga saab fotole luua õhtuse koidutaeva efekti või öise taeva efekti. Heledamad pruunikad toonid teevad sügist sügisemaks ja toovad paremini välja kivide struktuure.

Pruuniga tuleb aga ettevaatlik olla sest liiga tugevad pruunid toonid jäävad fotol kergesti ebareaalsed. Kui see just taotluslik ei ole, siis võib see pildi hoopis ära rikkuda.

Hea ülevaade teistest värvilistest filtritest ning nende efektidest fotodel on Cokini veebilehel.

Udused ja muude efektidega kiilfiltrid

Lee ja Cokini valikus on ka kiilfiltrid osalise uduse efekti saavutamiseks 279.34€ fotodel. Leel on lisaks nendele valikus veel igasuguste erinevate efektidega kiilfiltreid. Näiteks on tal võrgustikuga filtrid millel sees üks auk. sellisega saab luua efekti justkui oleks kogu võrgustiku ala fookusest väljas. Siis on Leel veel erinevad kiilfiltrid osalise tähesära tekitamiseks.

Ka koduste vahenditega on võimalik luua igasuguseid efekte andvaid filtreid, kasutades vaseliini, nailonit kristallkaussi jne. Sellest aga täpsemalt juba järgmine kord.

(2208)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Fujifilm Instax Mini 8, must Vahva disainiga kiirpildikaamera lõbusate hetkede jäädvustamiseks
Kata Photo Reporter S (KT PR-420) Kata Photo Reporter S (KT PR-420) Photo Reporter S mahutab 1-2 digipeeglikeret, 2-3 objektiivi (70-200mm), välklambi ning muid lisatarvikuid. eraldi koti seest välja tõstetav, vahetükkidega kohandatav...
Kata Auxiliary Belt Harness (KT AB-302) Lisavöö on parim lahendus professionaalile vajalike fototarvikute käepäraseks hoidmiseks.
Braun pildiraam digitaalne 1030 10,1" Braun pildiraam digitaalne 1030 10,1" ekraan: 10,1", 1024 × 600 pikslit; külgede suhe 16:9 kontrastsus: 500:1 vaatenurk: 70° horisontaal, 60° vertikaal sisemälu: 512 MB ...
Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

""Artiklis kirjeldatud tooted" all viidet saadavad tagasi selle blogi. "

vaheteiole, Sportlikult elegantse Huawei Watch GT 3 ostul säästad 50-150€

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga