'; Fotograaf Raido Ülper: Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art - seda ei saa paigutada kindlatesse raamidesse

Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art – objektiiv, mida ei saa paigutada kindlatesse raamidesse

Mulle avanes võimalus Photopointi foto- ja videotehnika rendist võtta proovimiseks Sigma makroobjektiivide suurem vend ehk 105mm f/2.8 DG DN Art, et saada aimu, kuidas tuleb see toime erinevates olukordades ja milles see kõige enam särab. Minu kasutuses oli Sony hübriidkaameratele mõeldud versioon, aga müügil on ka L-bajonetiga mudel.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Selleks, et selle makroobjektiivi ülevaade võimalikult asjalik saaks, siis kirjutasin endale üles mõned küsimused, mis mind ennast selle puhul kõige enam paelusid. Selle artikli raames vastan kõikidele enda poolt esitatud küsimustele. Läksime!

 

Milleks makro? 

Paratamatult üks esimesi küsimusi makroobjektiivi puhul on just see, et mille jaoks seda täpsemalt vaja on või kas see lisab piisavalt väärtust võrreldes mõne muu objektiiviga, mida võiks enda fototehnika arsenali lisada.

Suurim eelis makroobjektiivi puhul ongi selle võime teha lähivõtteid pika fookuskaugusega, mille tulemusel saab objekte pildistada n-ö elusuuruses. Sigma objektiivil on 1:1 suurendus ehk 105mm abil saab ka kärbse suureks puhuda, et seda lähemalt vaadelda.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Tuleb tunnistada, et tundsin end kui väikese poisina, kes luubiga hoovi peal mesilasi, kärbseid jm putukaid taga ajas ning peadpidi põõsas neid uuris. Luubi asemel oli mul aga käes Sony täiskaader hübriidkaamera ja selle otsas võimas Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art makroobjektiiv.

Täiuslikku putukapilti mul paraku enda silmis püüda ei õnnestunudki – ilmselt puudus piisav püsivus ja oskus, kuid liikuvaid miniatuurseid olendeid täielikult fookusesse saada on ka parajalt keeruline ülesanne. Võrreldes tavalise objektiiviga ja tavaolukorraga tuleb makro puhul ava oluliselt väiksemaks kruttida, sest muidu on fookusväli lihtsalt õhkõrn.

Kuigi võistlustööd mul sel korral püüda ei õnnestunud, siis lisas makro võimekus väga palju mitmekülgsust minu fotokotti.

 

Kas makroga kannatab ka peale putukate midagi pildistada?

Lühivastus: Ja, kuidas veel! Kasutan igapäevaselt Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN Art suumobjektiivi nii et 105mm f/2.8 oli minu jaoks väga mõnus vaheldus. Paari nädala jooksul sain seda proovile panna väga erinevates olukordades, sest putukate pildistamise vahel õnnestus ka lisaks tabada mõned portreed, tootefotod ja maastikufotod.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Sigma 105mm f/2.8 Art Macro on tänu oma suurele avale ja pikale fookuskaugusele ka väga hea portreeobjektiiv. Tugev taustaeristus ja realistlike näojoonte kuvamine muudavad portreefotod vägagi professionaalseks ning suuresti samadel põhjustel on see ka sobilik näiteks autode pildistamisel. Lisaks põhiplaanile saab tänu makrole objektiiviga ka korralikke detailipilte.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Olen varasemalt kuulnud, et mitmed tootefotograafid kasutavad just nimelt makroobjektiive toodete pildistamisel. Nüüd sain ka ise maitse suhu ja näen täpselt, milles selle fenomen seisneb. Sõltumata pikast fookuskaugusest ei pidanud ma seisma tootest poole meetri või meetri kaugusel – alates 29,5cm on juba võimalik fookust püüda. Olgugi, et minul sel korral nii lähedalt pildistada vajadust polnud, siis tegi makro võimekus sellegi poolest elu kergemaks, sest sain kaadri täpselt nii kaugelt kui ise seda soovisin – objektiiv fokusseerib igalt distantsilt.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Maastiku pildistamise juures on teleobjektiiv just kitsamate kaadrite püüdmisel super abivahend. Mulle meeldib, et objektiivil on lisaks ka võrdlemisi suur ava (f/2.8), sest looduspiltide puhul kasutan ma tihti esiplaanil fookusest väljas elemente, et pilt tuleks dünaamilisem. Loomulikult aitab suurem ava ka hämaras kaasa. 

 

Fookuse leidmine ja erinevad režiimid – kas objektiiv jääb pildistamisele ette?

Mis mulle antud objektiivi puhul mõnel korral silma jäi, oli fookuse järgi jahtimine – eriti just hämarates tingimustes. Mis see tähendab? See tähendab, et kaameral kulub rohkem aega, et saavutada korrektne fookus. 

Fokusseerimise kiirus on antud objektiivi puhul ilmselt ainus “nõrk” külg, mid märkasin. Ilmselt tuleneb see objektiivi fokusseerimisloogikast, aga mulle näis, et hämaras jahib see pikemalt kui mõni muu objektiiv. Üldiselt saavutab Sigma 105mm korrektse fookuse ja enamik seisvaid objekte sain ma väiksemagi vaevata teravalt kaadrisse – makrorežiimis liikuvate subjektide puhul oli jahtimist natuke rohkem.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Mis mulle makroobjektiivi fookuse puhul väga meeldib on võimalus seda jaotada. Näiteks selle konkreetse Sigma puhul on kokku kolm režiimi: täispikkus, 0.295m-0.5m ja 0.5m-lõpmatuseni. Veel enam, selle jaoks on objektiivil ka eraldi kiirlüliti.

Sisuliselt võimaldab see jaotus kasutajal valida, kui suures ulatuses objektiiv fookust otsib. Kui tead, et pildistad kaugemal asuvat objekti, siis on mõistlik fookusvahemik lülitada 0.5-lõpmatuse peale, et ei toimuks erilist fookuse jahtimist. Peadpidi põõsas putukaid pildistades on kindlasti mõistlik objektiiv lülitada lühemasse fookusvahemikku – vastasel juhul jääd nii mõnestki väärt pildist ilma.

Fookusrežiimide vahel liikumine vajab alguses harjumist, aga muutub kiiresti loomulikuks. Ja kuigi fookuse kiirus pole hämaras päris sama, mis mõnel teisel Sigma objektiivil, siis on see korralikult valgustatud tingimustes sellegi poolest väga hea. Seega objektiiv pildistamisel ette ei jää ja tööd ei pärsi.

 

Räägime suurusest, kaalust, materjalidest ja nuppudest – milline on mulje ehituskvaliteedist?

Fiksobjektiivi kohta on Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art üsna pikk, aga seda põhjusega – 105mm ja makro võimekus vajab ruumi. Objektiivi toru sisse peab mahtuma ära mootor, mis püüab fookust alates 29,5cm. Sellegi poolest mahub objektiiv ilma suurema probleemita nii ilusti kätte kui ka fotokotti.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Esmamulje objektiivi oma Sony a7 III ette keerates oli, et see on kaalult väga okei (725 g) ja ei vii kaamera raskuskeset liiga ette. Objektiivi ehituskvaliteet on Sigma ART seeria kohaselt väga korralik – tegu on küll plastikuga, aga see on käes väga mõnus. Fookusrõngas on piisavalt suur ja manuaalfookuse kasutamine on sellega lausa lust. Lülitid ja nupud käivad korraliku klikiga ja tundub, et on ehitatud selleks, et kesta.

Rääkides lülititest ja nuppudest, siis antud objektiivil on neid kokku lausa viis:

 • Click off-on: muudab ava rõnga vastavalt sujuvaks või klikitavaks.
 • Full / 0.5m-infinite / 0.295m-0.5m – varasemalt mainitud fookusvahemiku režiimid.
 • AFL – programeeritav lisanupp.
 • AF-MF Focus – fookusrežiimi vahetamine automaat- ja manuaalfookuse vahel.
 • Aperture lock – nagu nimi viitab on tegu ava rõnga lukustiga, mida saad kasutada juhul, kui soovid ava muuta otse kaamerast.

 

Pildi teravus – on see ART nime vääriline?

Näib, et Sigma on taaskord turule toonud ühe hämmastavalt terava pildiga objektiivi. Olenemata sellest, kas suumisin 200% sisse tootepiltidesse või mõnda maastikufotosse, siis olin ikka ja jälle positiivselt üllatunud.

Ma ei viinud läbi ühtegi teaduslikku vaatlust, et tabada kui teravad on nurgad ja kas vastu päikest kaob teravus ja kontrast, aga oma erinevaid näited vaadates olen kvaliteediga igati rahul.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Kohati hirmuga vaatasin mõningaid tootepilte suurendatult, sest iga pisike tolmukübe jäi teravalt silma kriipima.

Seega, jah, antud objektiiv on vähemalt minu silmis tõepoolest ART märgistuse vääriline.

 

Kokkuvõteks – kellele on see objektiiv mõeldud?

Ma ei soovi paigutada seda objektiivi kindlatesse raamidesse, sest sõltumata fikseeritud fookuskaugusest on sellel pakkuda nii mõndagi paljudele – eelkõige toote-, makro-, maastiku-, auto- ja portreefotograafidele. Terav pilt, suur ava ning makro võimekus, mis loob võimaluse uuteks vaatenurkadeks on need, mis peaks fotograafe Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art juures köitma.

Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art

Kindlasti tasub seda makroobjektiivi võimalusel varasemalt rentida, et enda loomingu juures see proovile panna ja näha, kui palju väärtust see just Sulle loob. Minule igal juhul jättis Sigma 105mm f/2.8 Macro Art väga hea mulje ja näen, et soovin seda tulevikus veel kasutada erinevate projektide puhul.

 


Raido tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel.

 

Kui makrofotograafia hakkas Sind huvitama, siis tõsisemalt saad sellega tutvust teha ja nippe õppida Eesti kõige suuremas fotograafia-alases õpikkonnas fotokursus.ee, mille kursuste hulgas on olemas Eesti makrofoto guru Urmas Tartese poolt koostatud “Makrofotograafia” e-kursus.

Soovid ka Sonyle loodud Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art objektiivi enne ostmist järele proovida? Pole probleemi, sest see on hetkel laenutamiseks saadaval Photopointi fototehnika rendis Tallinnas, aga peagi ka Tartus – photopoint.ee/rent ››

(698)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art objektiiv Sonyle
 • 105 mm tele-fiksobjektiiv
 • Valgusjõuline – f/2.8 maksimaalse avaga
 • 1 : 1 ülekandega, lähim teravustamiskaugus 29,5 cm
 • Kiire ning vaikne HSM teravustamismootor
 • Sony α pool- ja täiskaader hübriidkaameratele
839€
Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art objektiiv Leica L
 • 105 mm tele-fiksobjektiiv
 • Valgusjõuline – f/2.8 maksimaalse avaga
 • 1 : 1 ülekandega, lähim teravustamiskaugus 29,5 cm
 • Kiire ning vaikne HSM teravustamismootor
 • L bajonetiga täiskaader kaameratele
839€
Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

""Artiklis kirjeldatud tooted" all viidet saadavad tagasi selle blogi. "

vaheteiole, Sportlikult elegantse Huawei Watch GT 3 ostul säästad 50-150€

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga