Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Proovime Photopointi rendist: Panasonic Lumix S1R + Lumix S 24-105mm f/4

Talve alguses oli mul fotorännakutel kasutada omapärane tehnikakomplekt. Omapärane sellepärast, et ma ei olnud varem ühtegi seda marki kaamerat kasutanud ning teiseks ei ole need kaamerad saavautanud sellist populaarsust nagu Sony – seega ei osanud ma kohe alguses ka midagi eeldada.

Eelnev jutt käib Panasonic Lumix S1R täiskaader hübriidkaamera kohta, mille ette sain keerata Panasonic Lumix S 24-105mm f/4 Macro O.I.S. objektiivi. Kuidas selline komplekt toimib ning millega tuleb arvestada? Sellest allpool juttu tulebki.

Panasonic Lumix S1R andmed

Alustame ikka kõige algusest ning selleks on muidugi peamised kaamera ja objektiivi andmed. Kõiki pikki, keerulisi numbreid ja sõnu ei hakka ükshaaval välja tooma, kuid tähtsamad omadused mainin siiski ära.

Panasonic Lumix DC-S1R puhul on tegemist täiskaader CMOS-tüüpi sensoriga hübriidkaameraga, millel megapiksleid tervelt 47 – tänu sellele on võimalik jäädvustada kuni 8K pilte ja olemas on 187 MPX „high res mode“. Lisaks kõrgele pildikvaliteedile on ka video näitajad ootuspärased – 4K saab salvestada kuni 60fps.

Teravate piltide jäädvustamiseks teevad tööd DPF (Depth From Defocus) autofookussüsteem koos 225 teravustamispunktiga ja 5-teljeline keresisene stabilisaator.

Lumix S1R tagaküljel on ka liigutatav puutetundlik ekraan, mis teeb mõne keerukama pildi saamise veidi lihtsamaks ning kindlasti ka mugavamaks. Mugavamaks teeb see ka S1R menüüs liikumise, sest erinevaid seadistusi, mida avastada jagub sellel kaameral küllaga.

Panasonic Lumix DC-S1R

Kaamera peal on ka väike lisa LC-ekraanike, mille pealt saab kiirelt vaadata nt säriaega ning ava suurust, aga ka ISO. Olemas on kaks mälukaardi pesa ja toetatud mälukaartideks on SD (UHS-II) ja XQD – seega on ilmselge, et pigem on selline kaamera mõeldud just pildistamiseks.

Kõigele lisaks on see Panasonic hübriidkaameratele kohaselt ka ilmastiku -ja tolmukindel. Mõistagi on sellise võimsa sisuga kaamera üsna suur ning koos mälukaardiga ning akuga kaalub kaamera kere tervelt 1016 g, kuid see fakt ununeb üsna kiirelt, sest seda kasutades on palju muud, mida tähele panna, kui kaalu.

Objektiiviks oli sama kaameraga komplektis müüdav Panasonic Lumix S 24-105mm f/4 Macro O.I.S. Tegemist on ühega nendest objektiividest, mille Panasonic kohe lasi välja toetamaks nende uut L- bajonetiga täiskaader hübriidkaamerate seeriat.

Panasonic Lumix S 24-105mm f/4 Macro O.I.S.

Objektiivil on läbivalt f/4.0 ava ning suumivahemikuks on 24-105 mm, mis teeb sellest üsna universaalse igapäeva objektiivi. Lähim teravustamiskaugus on 30 cm. Objektiivi konstruktsiooniks on 16 elementi 13 grupis ja sees on ka objektiivisisene pildistabilaator. Filtrikeermeks on 77mm ning sarnaselt kaamerale on tegemist ilmastiku- ja tolmukindla isendiga.

Suumi ja fookusrõngad toimivad vägagi sujuvalt ning manuaalselt fookuse paika panek pole probleemiks, eriti veel abiga kaameralt, kui ekraanile saab kuvada fookusseeritava punkti suurenduse. Kõik selle ja enamgi veel suudeti panna 680 grammi kaaluvasse objektiiv.

Panasonic Lumix S 24-105mm f/4 Macro O.I.S.

Lumix S1R välimus

Esimesel silmapilgul on nii objektiivi kui ka Lumix S1R puhul näha, et mõlemad on kvaliteetsetest ja vastupidavatest materjalidest tehtud. Tänu kaamera enda raskusele ilma objektiivita, on kogu komplekt koos ka objektiiviga üllatavalt kaalukas.

Olin esimest korda komplekti kätte võttes isegi veidi jahmunud selle raskusest, kuid õnneks ei ole see midagi, millega ära ei harju. Pigem annab see just kogu kasutamiskogemusele juurde.

Kaamera ise on üsna silmapaistmatu välimusega, kuid siin-seal on näha veidi punast tooni ning R tähiseid, mis mulle isiklikult tegelikult meeldisid. See annab tagasihoidlikult märku, et tegemist ei ole tavalise Lumix S1-seeria täiskaader hübriidkaameraga, vaid võimsama S1R mudeliga.

Panasonic Lumix DC-S1R

Ka objektiiv on üsna tagasihoidliku ja klassikalise välimusega – peal mõned tagasihoidlikud logod ja vajalikud kirjed. Arvan, et sellisele ilmselgelt edasijõudnutele suunatud komplekti juures on see pigem hea, sest kasutajat huvitab ilmselt rohkem see, mida nii objektiiv kui kaamera suudavad, mitte nende välimus.

Kasutamismugavus

Nagu ülal mainitud, siis on Lumix S1R hübriidkaameral ka puutetundlik ekraan, mida saab kallutada ja pöörata, mis tegid nii mõnegi keerulisema pildi tegemise palju lihtsamaks, sest selle asemel, et ise madalale ronida piisas, vaid ekraani liigutamisest.

Panasonic Lumix DC-S1R

Panasonic Lumix DC-S1R

Ergonoomiliselt on Panasonic Lumix S1R kaamerat mugav ja hea käes hoida ning ka lihtne käsitleda, kuigi see on suur, siis kõik nupud on üsna loogiliselt paigutatud ning nagu tänapäeval tootjatel trendiks on saanud, siis muidugi on võimalik ka nuppe oma ära nägemise järgi seadista.

Seda ja kõike muud leiab kaamera menüüst, kus on palju erinevaid alamenüüsi, kuid sellegipoolest on see lihtsasti navigeeritav. Esimest korda menüüd avades arvasin, et järgnevad tunnid ongi mul sisustatud selle tutvumisega, kuid mõistsin kiirelt, et tegelikult on võimalik selles sujuvalt navigeerida tänu suurele puutetundlikule ekraanile.

Mugavaks teeb kaamera käsitlemise ka võimalus see oma nutitelefoniga ühendada. Rakenduse “Lumix Sync” abil saab pilte otse kaamerast omale telefoni saata ilma ühegi lisa juhtmeta. Lisaks on rakenduse kaudu võimalik oma nutitelefoni kasutada kaamera juhtpuldina. Telefonist on võimalik vaadata „Liveviewd“ ning seadistada säriaega, ava, ISO ja palju muud.

Panasonic Lumix DC-S1R

Kasutasin Panasonic Lumix DC-S1R + Lumix 24-105mm f/4.0 komplekti oma peamise varustusena ligi kaks nädalat ning see periood hõlmas endas väljas imelise- või mitte nii imelise talve jäädvustamist lume ja vihmaga ning koduses pühademeeleolus perepiltide tegemist.

Esimese situatsiooniga sai see ilmastikukindel komplekt suurepäraselt hakkama, mistõttu julgesin üsna enesekindlalt jäädvustada Eestile omast talve –  olgu siis miinused koos lumega või pluss koos vihmaga. Väljas kasutamise tegid mugavaks suured ja n-ö tundlikud nupud, mida sai murevabalt kasutada ka kinnastega.

Panasonic Lumix DC-S1R

Panasonic Lumix DC-S1R

Tänu objektiivi normaalsuumile ei jäänud ükski pilt tegemata – olenemata sellest, kas oli vaja teha laia looduspilti või sisse suumitud tänavafotot. Koduses meeleolus oli aga Lumix oma mugavustsoonist natuke väljas, kuid see on minu arvates ka loogiline. Mitte, et tehtud pildid oleks halvad olnud, ei seda mitte, aga pigem oli asi komplekti suuruses.

Pean ausalt tunnistama, et pühade lauas nägi see komplekt tõesti natuke kohmetu välja, kuid arvan, et seda on ka palju küsida suurelt võimsalt täiskaader kaameralt. Selline kaamera ei olegi ju loodud aegajalt koduseks pildistamiseks, vaid vastupidi tegemist on tõsise töövahendiga nii stuudiosse kui ka loodusesse. Seda väidet toetavad nii ülaltoodud andmed kui ka komplekti iseloom.

Seega kokkuvõtlikult on tegelikult esmapilgul suurt Lumix S1R üsna mugav käsitleda, mis on üks olulisemaid asju proffidele suunatud kaamerate juures. Objektiivi oli samuti mugav kasutada, sest suumimine ning fookusseerimine olid sujuvad ning kui ongi mõne pildiga tahe fookusseerida ise manuaalselt, siis saab seda ka mugavalt ja murevabalt teha. Objektiivile annab ka juurde võimalus see 24 mm peal „lock“ asendisse panna, mis on hea, kui on pikemat aega plaanis pildistada laialt.

Panasonic Lumix DC-S1R pildikvaliteet

Ilmselt ei ole see üllatuseks, et Lumix S1R pildikvaliteet on suurepärane, sest selleks on see kaamera ju loodud. Pilte saab teha lausa 8K resolutsiooniga ning kaamera toetab ka „187 MPX high res mode“ – tõsi küll parimad tulemused tulevad statiivil, kuid siiski on need andmed juba paberil väga head.

Ja head on ka need päris maailmas, sest siin nähtavad näidisfotod on tehtud raw-formaadis suurima resolutsiooniga. Muidugi on kaameral olemas ka HDR võte ning erinevad kaamerasisesed värvi eelseaded, aga kuna ajasin taga võimalikult neutraalset tulemust, siis oli mul eelseade pandud, kas standardi või neutraali peale ehk kaamera ei lisanud ise piltidele midagi.

Panasonic Lumix DC-S1R

Panasonic Lumix DC-S1R

Mis mulle aga eriti pildikvaliteedi juures silma jäi oli see, et isegi pimedas f/4.0 avaga tehtud tugevalt alavalgustatud fotod olid peale kerget järeltöötlust täiesti kasutatavad ning ISO-st tekkiv „noise“ oli vaevu märgatav.

Ma arvangi, et sellise kaamera pildikvaliteet tulebki mängu just hiljem järeltöötluses, kui erinevate detailide ja varjude tagasitoomine muudab pilti oodatus palju rohkem. See teadmine lisab teatud vabadust pildistamisel, sest saad olla kindel, et  kaamera teeb head tööd ja esmapilgul võibolla veidi untsu läinud pilt on hiljem tegelikult kasutatav.

Panasonic Lumix DC-S1R

Autofookus

Läbi kahe nädala pildistasin palju erinevaid situatsioone ja autofookus sai kenasti kõigega hakkama. Tõsi erinevate piltide jaoks pidin seadistama erinevaid autofookus režiime, sest vastasel juhul võis kaamera fookusseerida veidi teisiti, kui tahtsin.

Nimelt on Lumix S1R varustatud 225 punktilise autofookusega, mis pimedas ajavad kõik aktiivselt taga vähegi valgustatud ala, kuid kui vastavalt olukorrale autofookus panna õigesse režiimi, siis toimib kõik suurepäraselt ning uduseid pilte kartma ei pea.

Lisaks on see Lumix kaamera varustatud „jälgiva“ fookusreziimiga, seega on see kindlasti abiks näiteks portreede pildistamisel, kus kaamera hoiab autofookuse aktiivse ala modellil.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks on Panasonic Lumix S1R täpselt sellise võimekuseha nagu Sa sellises hinnaklassis täiskaader hübriidkaameralt ootad. Tõsine proffi tööloom ningkindlasti saab seda kasutada ka väga edukalt stuudios, aga tunnen, et iseloomult on selle koht väljas, ühe õige loodusfotograafi kaelas.

Panasonic Lumix DC-S1R

Esiteks on Lumix S1R ilmastiku- ja tolmukindel ning ka veidi robustne ning tagasihoidlik välimus ka viitab sellele. Teiseks on sellest välja tulev pildikvaliteet suureks eeliseks hiljem fotode välja printimisel, sest kindlasti ei pea muretsema, et välja trükis midagi kaotsi läheks. Lisaks kõik erinevad HDR ja „ high res“ režiimid lausa kutsuvad õue jäädvustama hingematvalt ilusat loodust meie ümber.

Panasonic Lumix DC-S1R

Seega kui otsid omale täiskaader kaamerat, millega jäädvusta kõike meie ümber, mille ehituskvaliteedi ja vastupidavuse pärast ei pea muretsema ning millega tehtud pilte hiljem seinale printida, siis Panasonic Lumix S1R võiks olla kindlasti üks variantidest.

 


Reimo tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel.

 

Tutvu Lumix S1 seeriaga lähemalt:

Photopointi foto-ja videotehnika rent on ideaalne lahendus, kui vajad tehnikat lühiajaliseks kasutamiseks või erinevate projektide tarbeks.
Photopoint.ee ostujuhid – ammuta inspiratsiooni ja teadmisi.

(348)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Panasonic Lumix DC-S1R kere
 • 47,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 4K UHD 3840 × 2160 60p videosalvestus
 • 3,2" pööratav & kallutatav puuteekraan, OLED pildiotsija
 • 5-suunaline keresisene stabilisaator
 • Vastupidav ilmastikukindel kere
1749.5€3499€
Panasonic Lumix DC-S1R + 24-105mm f/4.0
 • 47,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 4K UHD 3840 × 2160 60p videosalvestus
 • 3,2" pööratav & kallutatav puuteekraan, OLED pildiotsija
 • 5-suunaline keresisene stabilisaator
 • Vastupidav ilmastikukindel kere
2199.5€4399€
Panasonic Lumix DC-S1R + 16-35mm f/4
 • 47,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 4K UHD 3840 × 2160 60p videosalvestus
 • 3,2" pööratav & kallutatav puuteekraan, OLED pildiotsija
 • 5-suunaline keresisene stabilisaator
 • Vastupidav ilmastikukindel kere
Panasonic Lumix DC-S1R + 50mm f/1.4
 • 47,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 4K UHD 3840 × 2160 60p videosalvestus
 • 3,2" pööratav & kallutatav puuteekraan, OLED pildiotsija
 • 5-suunaline keresisene stabilisaator
 • Vastupidav ilmastikukindel kere
Panasonic Lumix DC-S1R + 24-70mm f/2.8
 • 47,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 4K UHD 3840 × 2160 60p videosalvestus
 • 3,2" pööratav & kallutatav puuteekraan, OLED pildiotsija
 • 5-suunaline keresisene stabilisaator
 • Vastupidav ilmastikukindel kere
Panasonic Lumix DC-S1R + 24-105mm f/4 + 70-200mm f/4
 • 47,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 4K UHD 3840 × 2160 60p videosalvestus
 • 3,2" pööratav & kallutatav puuteekraan, OLED pildiotsija
 • 5-suunaline keresisene stabilisaator
 • Vastupidav ilmastikukindel kere
Panasonic Lumix DC-S1R + 24-70mm f/2.8 + 70-200 f/2.8
 • 47,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 4K UHD 3840 × 2160 60p videosalvestus
 • 3,2" pööratav & kallutatav puuteekraan, OLED pildiotsija
 • 5-suunaline keresisene stabilisaator
 • Vastupidav ilmastikukindel kere
Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga

"Piltide alusel AC väljundpesad ei ole EU tüüp, kas müütegi ..."

Merike Linnamägi, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga