Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Kompaktkaameraga Indias 17. Panoraamfotograafia kompaktkaameraga

Monkey temple panorama copy

Foto pildistatud Sony RX1 3150.65€ kompaktkaamera Sweep Panorama funktsiooniga

Te olete ju näinud mis asi on panoraamfoto? Panoraam on mitmest kaadrist koosnev üks pilt, kus on tabatud tavapäraselt suurem ala, kui muidu kaadrisse mahuks. Väga tihti kasutatakse panoraami looduse ja muude maastike pildistamisel. Aga on ka kindlasti alternatiivseid kasutusalasid. Räägiks natuke tehnilisest poolest ja miks üldse panoraami teha.

Panoraamfoto tegemiseks on mitmeid võimalusi: Kasutades kaamerasisest tarkvara või siis hilisemat järeltöötlust. Enamusel uutel kompaktkaameratel on olemas panoraamvõtte programm, mis teeb peaaegu kõik töö sinu eest ära. Sony kompakt- ja hübriidkaameratel on programmi nimi “Sweep Panorama”. Sa määrad ära panoraami suuna, paned paika särituse ja vajutad päästikut. Seepeale hakkab kaamera ise pilte tegema ning sina pead liigutama kaamerat kindlal kiirusel ekraanil näidatud suunas. Nii lihtsalt need panoraamid sellisel moel valmivadki.

Särituse reguleerimine on kaamerasisese tarkvara kasutamise korral muidugi natuke keerulisem kui võiks. Nimelt muudab programm kõik automaatseks ja ei lase sul suurt midagi muuta. Ainukesed abimehed on särilukk ja särikompensatsioon. Kaamera ise tahab alati saada keskmist säritust vastavalt sellele, mis esimeses kaadris paistab. Sa saad mõõta kuskilt mujalt vajaliku säri ja hoida kuni päästiku vajutamiseni seda nuppu all. Peale esimest kaadrit kaamera enam mingeid korrektsioone ei tee. Lõplikul pildil on just see säritus mis sa määrasid esimese pildi jaoks.

Minuga Indias kaasas olev Sony RX-1 kaamera 3150.65€ on näiteks programmeeritud tegema pilti 1/500s säriga, et lõplik pilt oleks ideaalselt terav. Ekraanile saad ka panna loodi, mis aitab sul hoida kaamerat terve pildistamise ajal stabiilselt sirgena. Mida sirgemana kaamerat hoida, seda vähem peab kaamera lõikama lõplikul pildil kaadrit väiksemaks, ning jäädvustatud saab rohkem. Alati on ka võimalus kasutada abivahendina statiivi.

On olemas ka spetsiaalseid panoraami pildistamiseks mõeldud statiivipäid. Aga pigem räägin siin reisidel pildistamisest ja kes oma professionaalse statiivipea kaasa juba võtab, temal ei ole minu tekstist küll midagi rohkem õppida.

Sony suudab pildi kokku panna mõne sekundiga ja valmis ta ongi. Kahjuks on pilt lõpus saadaval ainult jpeg formaadis, ning RAW formaadist juttu ei ole. Kui ikkagi tahad RAWs pildistada, et hiljem saaks näiteks suuri väljatrükke teha, siis pead pildistama kõik kaadrid eraldi.

varkala2

Foto pildistatud Sony RX1 3150.65€ kompaktkaamera Sweep Panorama funktsiooniga

Kui ükshaaval pildistad, siis jälgi kindlasti, et kõik funktsioonid oleksid manuaali peal. Kui midagi jääb automaatseks, siis piltidel võivad olude muutumisel erinevused sisse tulla. Säri, ava, ISO ja WB peavad kõik manuaalis olema.

Esimese asjana üksikult pilte tehes tekib kindlasti küsimus, et kui palju ma neid pilte siis ikkagi tegema peaks. Kui sa pildistad näiteks normaalobjektiiviga (50mm), siis piisab täiesti, kui iga kaader katab vähemalt kolmandiku eelmisest kaadrist. Pildistad 200mm peal, siis piisab ka vähemast pildikattuvusest. Kuna laiemal objektiivil on ruumisügavus suurem, siis defektid on lihtsad tulema, kui ei ole piisavalt kaetud kaadrid.

varkala

Foto pildistatud Sony RX1 3150.65€ kompaktkaamera Sweep Panorama funktsiooniga

Kindlasti ei pea pildistama ka niiöelda ühel tasandil mööda horisonti. Jäädvustada võib ka mitu rida pilte, kus koos horisondiga on ka olemas näiteks allapoole jääv muru ja üles jääv taevas. Järeltöötlusprogrammid saavad tavaliselt ilusti nendega hakkama.

Munnar Tea Fields

Panoraami kokkupanekuks on mitmeid erinevaid programme. Üks on kindlasti Photoshop, kus asi on suhteliselt lihtsaks tehtud, ning uued Photoshopid on väga osavad. Kui sul Photoshoppi ei ole, siis väga hea programm on ka “Autostitch”. Netist saab seda legaalselt tasuta tõmmata.

Munnar Tea Fields2

Teoreetiliselt on panoraamiga võimalik teha iga oma objektiivi fookuskaugus väiksemaks. Näiteks 50mm objektiivist saab väga lihtsalt teha lainurk objektiivi. Seda kõike muidugi ainult teatud olukordades. Olukordades kus sa ei pildista midagi liikuvat ja midagi mis ei vaja nii kiiret pildistamist. Sul on vaja natuke aega ja süvenemist.

Seda pildistamisviisi tuleks kindlasti võtta väga tõsiselt ja kasutada teda oma igapäevapildistamistel, ükskõik mis need siis ka ei ole. Kui läheneda loominguliselt, siis on panoraamidel väga suuri kunstilise väljundi võimalusi.

Bangalore Botanical GardenWEB

Vaata kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit

 

(469)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Sony DSC-RX1 24,3 megapiksliga täiskaader Exmor CMOS sensor, Carl Zeiss Vario Sonnar T* f/2 fiksobjektiiv (35mm), manuaalrežiimid, RAW fail, Full HD video, HDMI, 3" XtraFine LCD
Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga

"Piltide alusel AC väljundpesad ei ole EU tüüp, kas müütegi ..."

Merike Linnamägi, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga