Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Sony NEX-6 hübriidkaamera

Sony NEX-6 1015.65€ on kõige parem hübriidkaamera mis kunagi tehtud. Tegelikult ka. Ja kui sa nüüd arvad, et küllap ma unustasin ära Panasonic GH3 magneesiumrelva või Olympus OMD EM-5 retropilli või Canoni EOS-M karbikese või mõne muu hübriidi siis – ei unustanud. Miks siis lausa kõige parem? Aga seepärast, et Sony NEX-6 kätkeb endas eeskujulikult hübriidkaamera peamist mõtet – olla võimalikult kompaktne vahetatavate objektiividega kaamera püüdes samas säilitada võimalikult palju suurte peegelkaamerate pildikvaliteeti ja funktsionaalsust.
NEX-6 tabab täpselt seda magusat punkti, mida üks hübriid tabama peaks. On hübriide, mis lendavad sellest punktist ühele või teisele poole – Pentax Q10 on näiteks küll pisike, kuid väikse sensori tõttu ei suuda pakkuda peegelkaamerale omast pildikvaliteeti. Canon EOS M on küll kompaktne, samuti hea pildiga, kuid funktsionaalsuselt pigem sarnane kompaktkaamerale. Panasonic GH3 on ilmselt kõige võimsam ja uhkem hübriidkaamera üldse, kuid oma mõõtmetelt ei ole ta hübriidkaameralik vaid pigem peegelkaamera. Sony NEX-6 aga – eriti veel uue PowerZoom komplektobjektiiviga, on täpselt selline, milline üks hübriidkaamera olema peab. Vaatame lähemalt:

Tegelikult on veel üks hübriidkaamera, mis on sellele magusale hübriidipunktile üpris lähedal. Panasonic Lumix GX-1 väärib tõstmist Sony NEX-6 kõrvale. Sel on kompaktne ja tummine korpus, suurepärane pildikvaliteet ning sellegi ette saab keerata kompaktse 14-42 mm Vario PZ objektiivi. Sony NEX-6 on aga Panasonicu pakutavast mitmes mõttes parem. Vähemalt minu jaoks. Sel on poole parema pildiga LCD-ekraan, mis pealegi veel üles-alla liigub. Sel on tippklassi elektrooniline pildiotsija, WiFi ja suurem käepide. Kõige selle juures on NEX-6 GX1-ga võrreldes praktiliselt samade mõõtmetega ning kergem.

 

Sony NEX-6 olulisemad tehnilised andmed

 • 16.1 MP (APS-C) Exmor CMOS sensor
 • Kiire Hybrid AF autofookussüsteem muudab automaatse teravustamise kiiremaks ja täpsemaks. Eriti jätkuva teravustamise puhul ning isegi sarivõttel.
 • 3.0″ nurga alla seatav LCD-ekraan 921 600 px
 • OLED-ekraaniga elektrooniline pildiotsija – 1024×768 pikslit
 • Manuaalne särijuhtimine, RAW failid ja focus peaking
  • ISO ulatus 100 – 25600
  • Säriaegade vahemik: 30 – 1/4000 sec
 • Režiimiketas, Fn nupp ja Quick Navi kasutajaliides muudab kaamera seadete muutmise lihtsamaks kui teistel NEX-seeria kaameratel
 • Sisseehitatud Wi-Fi Sony enese poolt tehtud ja veebist soovi korral alla laetavate rakendustega; Rakendused võimaldavad näiteks saata pildistatud fotosid veebi või mobiilsesse seadmesse või juhtida mobiilse seadmega enda kaamerat
 • HDR, Anti Motion Blur ja Sweep Panorama režiimid
 • Sisseehitatud välklamp (juhtarv 6), lisaks uut tüüpi välguking, kuhu saab kinnitada väliseid välklampe ja muid Sony lisatarvikuid
 • Full HD video @ 1080/60p stereoheliga, jätkuva autofookuse ja manuaalse säri võimalusega
 • SD/SDHC/SDXC ja Memory Stick Pro Duo kaardipesa
 • Photopointis müügil koos suurepärase Sony E 16-50 mm f/3.5-5.6 PZ OSS objektiiviga – hinnaks 999.00€

Karbis on: Sony NEX-6 hübriidkaamera, Ühendkuningriikide pistikutesse pistetav toitekaabel, Mandri-Euroopa elektripistikuisse sobiv juhe, micro USB kaabel, kaamerarihm, liitiumaku, pildiotsija kummiserv, laadimisadapter, garantiipaberid, mitmekeelne paks kasutusjuhendite kogu ning CD-plaat kust pealt leiab Image Data Converter pilditöötlustarkvara ja Play Memories Home pildivaatlustarkvara.

Enne kaamera pildistamist tuleb selle külge kinnitada pildiotsija kummiserv. See käib okulaari ümber lihtsa klõpsuga.

Kahjuks ei ole mul siia kõrvale panna kaamerat Sony senise, odavama ja lihtsama – kuid oluliselt pikema – 18-55mm F3.5-5.6 OSS objektiiviga 334.48€. Uus Sony E 16-50 mm f/3.5-5.6 PZ OSS objektiiv muudab NEX kaamerakomplekti peaaegu sama kompaktseks, nagu 16 mm f/2.8 289€ “pannkoogiga”.

Esiteks see tummine kummeeritud kate – käepidemest kuni tagaosani välja – ning teiseks sügav ning lai käepide muudavad NEX-6 kaamera väga mugavamaks käes hoida. Vähemalt võrreldes teiste sarnaste mõõtmetega hübriidkaameratega.

 

Tagaküljelt prominentselt välja turritav kummeeritud okulaarikate muudab kaamera libistamise kitsamasse vutlarisse või taskusse keerulisemaks. Elektroonilise pildiotsija kasutamine on tänu sellele aga oluliselt mugavam – seda just toetuspunkti mõttes. 2.4 miljoni piksliga elektrooniline pildiotsija (ehk OLED-ekraan selle klaasi taga) on täpselt sama, mis täiskaadersensoriga a99 sees. Ehk siis – parim, mis hetkel mistahes kaameral on.

 

Photokina messil virisesime me Ardoga tihti selle pärast, et miks ühe ja teise kaamera LCD-ekraan niivõrd paks on. Kaameratootja esindaja ütles meile selle peale et “Vaadake maagiat – see on ju välja keeratav ekraan”.  Novot. Sony NEX kaamerate LCD-ekraanid on samuti välja keeratavad, kuid need on nii õhukesed, nagu ei ühelgi teisel kaameral. Muidugi on see ekraan ka tippklassi lahutusvõimega, mahutades 12 miljonit pikslit. See tähendab et ekraanilt vaatab vastu väga väga terav ja ilus pilt. Pange tähele, et elektrooniline pildiotsija on varustatud ka diopterkorrektsiooniga.

See ekraan on ka Sonyle omaselt väga ilusa pildiga. Värvid on erksad ning tänu suurele pikslitihedusele on ekraanilt paistev nii menüüvaadetes, kadreerimisel kui ka pilte järelvaadeldes väga terav.

Kaamera peal on näha uut välgukinga – Sony a99 kaameraga on kaasas ka adapter uuelt vanale Minolta välgukingale, NEX-6 kaameraga seda kaasa pandud ei ole. Sealsamas on näha nupuvajutuse peale välja kargava välklambi piirjooni ning muidugi valikuketaste kombinatsioon – režiimiketas peal ja valikuketas allpool. Visuaalselt tundub see seal justkui võõrkehana – nagu oleks lihtsalt uitmõtte ajel need rattad sinna nurka visatud. Aga vahet pole – funktsionaalsus on olulisem ning see rataste kombinatsioon annab seda juurde igatahes.

NP-FW50 liitiumakuga annab ühe laadimisega teha  360 säritust (LCD-ekraanilt kadreerides).

 

Tagumise valikuratta ülal ja all olevate nuppude funktsioonid on näidatud LCD-ekraani parempoolsetes nurkades. Ülemine viib menüüsse ning alumisele vajutades saab üle WiFi oma mobiilsesse seadmesse saata äsja pildistatud foto või fotod. Kiirelt.

Menüüd ja funktsioonide kuva on NEX-6 aparaadil sarnane kõigile teistele NEX mudelitele. Sony menüüd ei ole kunagi minu lemmikud olnud. Ei video- aga ka fotokaameratel. Erinevatesse menüüde alamkategooriatesse võib midagi otsides üsna kauaks seiklema jäädagi.NEX-5R kaameraga sarnaselt on selle menüü avavalikus aga ka “Application” ehk “Rakendused” ikoon.

iOS ja Android seadmesse tuleb alla laadida ja paigaldada PlayMemories rakendus ning siis saab kaamera pildistatud fotod NEX-ist otse mobiiltelefoni või tahvelarvuti ekraanile saata. NEX-6 kaameras vaikimisi mingeid rakendusi ei ole. Olemas on PlayMemories Camera Apps, millega saab siirduda üle WiFi võrgu Sony spetsiaalsele lehele ning laadida sealt alla rakendusi. hetkel on saadaval kuus erinevat rakendust – neid saab vaadata siit. Kahjuks Eestis neid rakendusi alla laadida ei saa sest Eesti ei kuulu (veel) 17. riigi hulka, kes seda teenust toetavad. Neid rakendusi saab alla laadida ka Eestis.

Lihtsalt võrdluseks kompaktkaameraga. Siin Sony NEX-6 kõrval on Panasonicu kompaktkaamerate lipulaev Lumix DMC-LX7 385.32€.

Nagu näha, on kompaktkaamera võrreldes hübriidiga siiski oluliselt pisem. Märkasin mitmel korral, et kuigi NEX-6 on parema pildikvaliteediga ja funktsionaalsusega, siis valisin kaasa võtmiseks ikka kompaktkaamera. See lihtsalt mahtus paremini kotti ära. Seega tasub poodi kaamerat valima minnes võtta kaasa ka mälukaart, proovida pilti teha ning otsustada, kas on olulisem pildikvaliteet või kaamera suurus.

Üks varjukülg muidugi Sony NEX-6 kaameral on. Nimelt puudub sellel välise mikrofoni sisend. Olemas on HDMI ja USB, aga 3.5 mm pistikuga mikrofoni pole kuhugi torgata. On muidugi alternatiiv – osta spetsiaalne Sony mikrofon, mis vahendab andmeid välgupessa sisse ehitatud ühenduste abil. Sellise hinnaga kaameral, mis pealegi veel niivõrd head videot teeb, võiks siiski 3.5 mm audiosisend olla. Selle nurga alt on ka hästi näha NEX-6 LCD-ekraani õhuke profiil.
Ülaloleval pildil on ka hästi näha suuminupp objektiivi korpuse peal. Suumimine toimib siin mitte objektiivi suumirõngast keerates vaid seda piklikku nuppu üles-alla nihutades – sisseehitatud mootori abil. Umbes nagu kompaktkaamerate puhul.

 

Välklambi väljumine on omamoodi humoorikas akt. Nupule vajutades kargab see oma pesast välja üsna kõrgele kaamera kohale. Hea viis, kuidas pildistatavatele naeratus näole manada.Ülal on Power Zoom objektiiv asendis, kus kaamera on välja lülitatud.

Kui aga kaamera sisse lülitada, sõidab objektiiv kolmandiku võrra oma kestast välja. Soovi korral saab manuaalseks teravustamiseks kasutada teravustamisrõngast objektiivi esiosas.

NEX-6 ei ole tegelikult Sony kõige uhkem ja kallim hübriidkaamera. Selle koha võtab endale rohkem kui . Viimasel on magneesiumsulamist korpus ning… muud olulist paremat nagu polegi. Nex-6 aparaadil on aga WiFi ning veel olulisemalt uus ja kiirem autofookussüsteem. Ka Sony ise on möönnud, et eks NEX-6 turuletulekuga jääb NEX-7 müük oluliselt väiksemaks. Ilmselt tuleb sellest, aasta eest Photopointis müügile tulnud kaamerast peagi välja uus ja veelgi laiema funktsionaalsusega aparaat.
Kui sa tahad endale fotokaamerat, mis oleks võimalikult pisike, võimalikult hea pildikvaliteediga, sissehitatud pildiotsijaga ja WiFi ühendusega, siis ei ole sinu jaoks Sony NEX-6 kaamerale alternatiivi. Kui sinu jaoks ei ole pildiotsija ja WiFi olulised (ega superterav ja üles-alla liikuv LCD), siis peaksid vaatama (pisut soodsama) Panasonicu GX-1 poole või miks mitte hoopis (pisut kallima) Fulifilm X-E1 hübriidkaamera poole. Viimase kasuks räägib ka hea valik kvaliteetse klaasiga fiksobjektiive.

(1504)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Sony NEX-6 + 16-50mm Kit 16,1 megapiksliga APS-C mõõdus CMOS sensor, tolmueemaldus, 3" LCD ekraan, OLED pildiotsija, RAW failivorming, FullHD video, HDMI, Wi-Fi, DLNA tugi.
Sony E 18-55mm f/3.5-5.6 OSS objektiiv
 • 18–55 mm normaalsuumobjektiiv
 • f/3.5–5.6 maksimaalse avaga
 • Mugav kaaslane igapäevaseks kasutuseks
 • Integreeritud OSS pildistabilisaator
 • Sony E bajonetiga poolkaader hübriidkaameratele
Sony E 16mm f/2.8 objektiiv
 • 16 mm pancake disainiga ülilainurkobjektiiv
 • Valgusjõuline –- f/2.8 maksimaalse avaga
 • Vastupidav – alumiiniumist korpusega
 • Kiire ning vaikse samm-mootoriga
 • Sony E bajonetiga poolkaader hübriidkaameratele
289€299€
Panasonic Lumix DMC-LX7
 • 10,1-megapiksline MOS sensor
 • 3,8× suumiga Leica objektiiv (24 – 90 mm)
 • FullHD 1920 × 1080 50p videosalvestus
 • Sarivõte kuni 11 kaadrit/sek
 • 3-tolline LCD ekraan
Sony NEX-7 + 18-55mm 24,3 megapiksliga Exmor APS HD CMOS sensor, BIONZ pildiprotsessor, tolmueemaldus, 3" Xtra Fine TruBlack LCD ekraan, XGA OLED pildiotsija, RAW fail, FullHD video, HDMI, magneesiumsulamist korpus
Sony NEX-6 + 16-50mm + 55-210mm Kit 16,1 megapiksliga APS-C mõõdus CMOS sensor, tolmueemaldus, 3" LCD ekraan, OLED pildiotsija, RAW failivorming, FullHD video, HDMI, Wi-Fi, DLNA tugi.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast