Meie sõbrad ja sagedasemad blogi lugejad panid tähele, et Photopointi tootevalikus on nüüdsest Gorilla Glue liimid ja teibid. Nende tootja, Gorilla Glue Inc., on välja kasvanud väikesest pereärist, mis nüüdseks on edukalt tegutsenud üle 10 aasta. Kogu tootmisprotsess alates uute toodete välja töötamisest kuni logistikani välja toimub USA’s. Algselt oli Gorilla liim kasutusel tiikpuidu liimimisel, kuid üsna ruttu avastati selle sobivus ka paljude teiste materjalide sidumiseks. Gorilla Glue toodete valik on üpris lai. Sellele vaatamata on igaühel neist oma kindel otstarve ning täiesti kattuvate omadustega tooteid pole. Siinkohal vaatame lähemalt, mida kujutab endast kõige “tavalisem” neist, universaalne Gorilla Glue liim.
Mis see on?
Gorilla Glue liim on vedelat mett meenutava konsistentsiga, pisut pruunikam tummise lõhnaga vedelik. Liimi põhikoostisosaks on polüuretaan – väga paljude kasutusaladega polümeer, mis on kuivades enamasti vahu kujul. Polüuretaani suureks eeliseks on selle füüsikalised omadused, nagu näiteks suurepärane veekindlus (lähemalt järgmises punktis). Nagu liimidega ikka, on Gorilla Glue keemiline koostis piisavalt toksiline, niiet kõik tavapärased ohutusalased abinõud kehtivad ka siin.
Omadused
Gorilla Glue liimil on kõik omadused, mis ühel korralikul universaalliimil olema peaksid. Nendest tähtsamad on:
- Tipptasemel haakuvus – liimib pea kõike, välja arvatud mõned plastikmaterjalid (PE, PP)
- Veekindlus – sobib kasutamiseks nii toas kui ka õues, läbib kerge vaevaga ka karmimad veekindluse testid
- Vastupidav lahustitele – lõpuni kuivanud liim ei allu värvilahustitele, atsetoonile jt
- Ei ole struktuurne – õigete kasutusvõtete korral on kuivanud liim paindumatu ning ülimalt tugeva sidemega
- Ei sisalda lahusteid – sobib paljude tundlike materjalide ja viimistluste liimimiseks
- Temperatuurikindel – olles korralikult tahkunud, talub liim suuri temperatuuri kõikumisi
- Kuivab kiiresti – saavutab 80% tahkumisastme 1-2 tunniga, täielikult kuivanud 24 tunniga
- Viimistletav – liimitud pinda on võimalik soovi korral lõppviimistleda (lihvida, pahteldada, värvida jne), liimikiht jääb märkamatuks
Kasutamine
Liimi kasutamine on liimitavast materjalist olenemata alati sama. Liimitavad pinnad peaksid olema rasvavabad, puhtad ja lahtiste osadeta. Kogu liimimise protsess hõlmab kolme sammu:
Niisuta
Gorilla Glue liimi üks erilisemaid omadusi on niiskusega tahkumisprotsessi aktiveerimine. Selleks piisab vähesest, näiteks niiske rätiku või veepihustiga niisutamisest on küll.
Liimi
Siin tuleb kindlasti arvestada sellega, et kuivamisel olemasolev liimi kogus paisub 3-4 korda ning kindlasti ulatub kahe liimitava pinna vahelt vahuna välja. Seetõttu toimib liim suurepäraselt ka krobelistel ja struktuursetel pindadel.
Suru kokku
Kahe liimitava pinna korralik kokku surumine on vaat et tähtsamgi, kui õige liimi doseerimine. Gorilla Glue moodustab tugeva sideme vaid juhul, kui liimitavad pinnad on väga tihedalt kokku surutud. On tavaline, et selle käigus surutakse osa vedelast liimist pindade vahelt välja. Selle võib vajadusel ära pühkida või siis eemaldada pärast kuivamist (näiteks noa või peitliga). Sobiva jõu rakendamiseks on soovitatav kasutada pitskruve, klambreid või näiteks Gorilla teipi.
Liim saavutab enamuse oma tugevusest 1-2 tunni möödudes, lõplik tahkumine toimub 24 tunni jooksul. Täielikult kuivanud liim on veekindel, kannatab suurt temperatuuride vahemikku ning on viimistletav.
Nii lihtne see ongi. Kõik ülaltoodud võtted sobivad puidu, metalli, kivi, klaasi, plastiku, keraamika, vahu ja paljude teiste materjalide liimimiseks. Siin artiklis toodud näpunäited on siiski üldist laadi, enne Gorilla Glue liimi kasutamist tuleks kindlasti lugeda pakendil olevat kasutusinfot.
Meeldivat liimimist!
Kõik Gorilla Glue liimid Photopointis
Kõik Gorilla Glue teibid Photopointis
(3454)
Kommentaarid