Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Asjalik polarisatsioonifilter


Pildistaja ümber on mitmeid eri pindu, kust valgus tagasi peegeldub. Kuigi mõnikord on peegeldused huvitavad ja lisavad pildile oma võlu, ei ole need teinekord nii head. Näiteks tekitab niiskest või ka saastunud linnaõhust läbitungiv valgus atmosfäärihägu, mis muudab objektid udusemaks. Maastikupildistaja sooviks ehk taimede värve või taevas sõudvaid pilvi paremini välja tuua, kuid nii taimedelt kui ka taevalt polariseeruv valgus on tugev ning tundub, et soove ei ole võimalik teostada.

Siin tulebki abiks polaroisatsioonifilter või lühemalt öeldes polaroidfilter. Polaroidfilter on piltniku kotis asendamatu tööriist, sest näiteks maastikupildi puhul aitab ta välja tuua ilusad valged pilved ning muudab ka taeva toonid sügavsiniseks. Polaroidfiltrit kruttides muutuvad ka taimed värviküllasemaks. Ja seda just seetõttu, et see filter „suudab“ niiöelda kahjuliku valguse endasse kinni püüda nagu näiteks kohvifilter, mis laseb küll maitsva kohvi läbi, kuid soovimatu kohvipuru püüab kinni. Kasu on niisiis mitmekülgne.

Kuidas aga seda filtrit tuleks kasutada? Üks variant – siruta nimetissõrm ja pöial välja 90-kraadise nurga all ning osuta nimetissõrmega päikesele. Pöial osutab nüüd sellele vaateväljale, kus efekt on kõige tugevam. Võid pöörata pöialt nüüd 180 kraadi ning jälle leiad õige suuna, kus päikese suhtes olla. Võid ka lihtsalt jätta päikese ühe või teise õlaga samale joonele. Nüüd ei jää muud kui kruttida filtri rõngast ning võid huviga jälgida, kuidas polaroidfilter töötab. Kõige tõhusamalt töötab polaroidfilter keskpäeval. Alltoodud pilt on heaks näiteks, kuidas polaroidfilter töötab ja millist efekti ta annab.

Polaroidfilter toob välja pilved, tumendab taevast, vähendab veepeegeldusi
ning rõhutab taimede värvitoone.
(Liigu hiirega üle pildi)

Kuna filtrite valmistajaid on palju ja hinnaklassid väga erinevad, siis tekib küsimus, millist filtrit osta? Iseteravustamise ja punktmõõtmisega kaameratele tuleks kindlasti osta ringpolarisatsioonifilter. Madalama hinnaklassi omad jätavad pildile sinaka üldise tooni, mis ei pruugi sulle meeldida. Seepärast näiteks B+W Käsemann filtrid on kvaliteetsed ja neutraalsed. Kui kasutad lainurkobjektiivi, siis soovid kindlasti muretseda endale Slim ehk õhukese filtri, sest paksemad variandid hakkavad muidu nurkadest kaadrisse paistma.

Kui oled polaroidfiltrit kasutama õppinud, siis leiad, et see on tõesti asendamatu abimees ilusa kontrastse ja värviküllase pildi saamiseks.

(2635)

Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga

"Piltide alusel AC väljundpesad ei ole EU tüüp, kas müütegi ..."

Merike Linnamägi, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga