Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Pentax K-1 peegelkaamera

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-4

Täiskaadersensoriga peegelkaamerast on Pentaxiga pildistavad fotohuvilised unistanud digifotograafia algusest peale. Esimest prototüüpversiooni näitas Pentax aastal 2000, kuid poodide lettidele see kaamera ei jõudnudki. Nüüd, 16 aastat hiljem on Pentaxi täiskaader aga lõpuks turule paisatud ja Pentaxi kaamerate austajate unistused teoks saanud.

Esimesed Pentax K-1 peegelkaamerad jõudsid eile Photopointi – ja tänaseks on need juba läbi müüdud. Õigupoolest ei jõudnudki ükski neist poeletile, sest broneeringuid oli sellele aparaadile rohkem, kui müüki tulnud kaameraid. Vaid korraks õnnestus mul üks Pentax K-1 kere näpata Photopointi blogi musta värvi lauale, seda põgusalt proovida ja pildistada. Ja läinud see taas oligi. Selles artiklis annan edasi napi koosoldud aja jooksul talletatud tähelepanekud selle oodatud ja erilise fotokaamera kohta. Ilusaid tootepilte näeb ka, aga sügavamad analüüsid ja pildikvaliteedi võrdlused jäävad edaspidiseks. Võtame karbist välja täiskaadersensoriga peegelkaamera Pentax K-1.

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-1

Pentax K-1 on Ricohi kõige võimekam peegelkaamera. Ja just sellepärast ei ole siin funktsioonide ja võimalustega tagasi hoitud. Kõiki neid üles loetleda ja kirjeldada oleks selle artikli jaoks liig. Toon siin alguses ära rea Pentax K-1 kõige olulisematest omadustest ja tehnilistest andmetest:

 

 • 36.40 efektiivse megapiksliga CMOS täiskaadersensor (ilma madalpääsfiltrita). Toodetud Sony poolt
 • AA filter Simulation režiim – vajadusel sisse lülitatav režiim simuleerib madalpääsfiltri efekti sensorit liigutades
 • 5-suunaline sensoripõhine värinastabilisator (CIPA standardite kohaselt testituna 5 stoppi efektiivsusega)
 • Sensori tundlikkus: ISO 100-204800
 • Safox 12 teravustamissüsteem. 33 faasituvastusega teravustamispunkti, 25 neist risttüüpi ehk eriti tundlikud
 • Teravustamine toimib valgustugevuse EV -3 kuni EV 18 vahemikus
 • 86 000 piksliga RGB särimõõtesensor (sama mis K-3 II kaameral)
 • Säriajad: 1/8000 sekundit; BULB režiim. Uue, spetsiaalselt K-1 jaoks disainitud katiku eluiga on 300 000 laksu (5d Mark III – 150 000; Nikon D810 – 200 000)
 • Välklambi sünkroaeg; 1/200 sekundit
 • Maks. sarivõte: 4.4 kaadrit sekundis (maksimaalselt 70 täissuuruses JPG kaadrit või 17 RAW kaadrit järjest)
 • 3.2″ erinevate nurkade alla seatav LCD-ekraan. 1037000 pikslit. Ilma õhuvaheta konstruktsioon muudab ekraani vähem valgust peegeldavaks.
 • Pildiotsija: 100% kaadri katvuse ja 0.70 x suurendusega optiline pildiotsija. Ehk siis täpselt sama nagu Nikoni täiskaadersensoriga peegelkaameratel. Kadreering on näha kuni 21,7mm kauguselt okulaarist
 • MPEG-4 AVC/H.264 filmiklipid salvestuvad maksimaalselt Full HD lahutusvõimega 1920 x 1080 px 60i/50i/30p/25p/24p. Integreeritud stereomikrofon; 3.5 mm audiosisend ja 3.5 mm audioväljund. Heli ja säritust saab reguleerida manuaalselt
 • Filmiklipi salvestamise maksimumpikkus on 25 minutit või 4 GB. Filmimisel on võimalik kasutada 9 digifiltrit
 • Intervallvõte (time-lapse), Mitme särituse üheks kaadriks pildistamine (ühes kaadris võib olla 2-2000 säritust), 21 digitaalset filtrit, 14 bit RAW faili salvestamine. HDR-intervallvõte
 • Pixel Shift Resolution System režiimis paneb kaamera neljast järjestikku pildistatud fotost kokku ühe, suurema lahutusvõimega, parema dünaamilise ulatuse ja värvusinfoga foto (tulemus on muljetavaldav – vaata Dpreview testist täpsemalt)
 • Elektrooniline kompass töötab koos sensorinihutusega – soovi korral seatakse kaader automaatselt sensori nihutamise teel loodi
 • LED valgustus: 1) objektiivi vahetamiseks; 2) kaardipesas; 3) kaugjuhtimispuldi pordi konstruktsioonis
 • D-LI90 (sama, mis K-3 ja K-5 kaameratel) liitiumaku pildistab ühe laadimiskorraga 760 fotot (CIPA standardse testi järgi)
 • USB 2.0 pesa, kaks SD kaardipesa, eraldi pesa välise toite jaoks, välgusünkro pesa, HDMI Type D pesa
 • WiFi, Elektrooniline kompass, GPS (5/10/15/30 sek asukoha logimise funktsiooniga)
 • Mõõtmed: 136,5 x 110 x 85,5 mm
 • Kaal: (kere + aku + 1 mälukaart) 1010g

 

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-54

Pentax K-1 peegelkaamera karp on pisike, nagu oleks selle sees mõni odav hübriidkaamera. Küllap tegi Ricoh karbi meelega nii väikese – et rõhutada K-1 korpuse suhteliselt pisikesi mõõtmeid. Teatavasti oli K-1 kaamera puhul disainerite jaoks üks olulistest ülesannetest teha kaamera nii kompaktne kui võimalik.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-2

Karbis on: ekstralai kaamerarihm, Pentax K-1 kaamerakere, aku, pildiotsija okulaari kate, akulaadija ja toitekaabel. Pentax K-1 kasutab täpselt sama akut nagu Pentax K-7, Penatx K-3 ja viimased kaks Pentax 645 keskformaatkaamerat.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-18

Lisaks on karbis CD-plaat Digital Camera Utility 5 fototöötlustarkvaraga, garantiitalong ja põhjalikud kasutusjuhendid nii eesti kui ka vene keeles.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-3

Pentax K-1 peegelkaamerast õhkub tõsidust. See ei ole mingi illitsetud hübriidkaamera, millega hipsterid oma caffe lattest pilte klõbistavad. K-1 ei ole ilus, aga sellest õhkub professionaalset esteetikat. K-1 on tanki välimusega profitööriist, mis Põhja-Tallinna kohvikute asemel sobib pigem Šotimaa vihmasesse loodusesse hingematvate loodusvaadete jäädvustamiseks.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-15

Leidsime K-1 kere ette legendaarse Pentax FA 50mm f/1.4 fiksobjektiivi. See on vanemat tüüpi objektiiv – avarõngaga ja aeglasemat sorti kruvimehanismiga teravustamisega. Kuid tänu esmaklassilisele optikale ja vääristusele pildistab see objektiiv kontrastseid ja Pentaxile omase, veidi intensiivsema värvigammaga fotosid.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-17

Pentax K-1 kuulub pigem pisemate peegelkaamerate hulka. Ainult pentaprisma kühm peegelkaamera peal on kuidagi ebaproportsionaalselt suur ja lai. Ilmselt sellepärast, et sinna alla mahuks lisaks suurele pentaprismale ära veel ka GPS-moodul.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-200

 

Vasakul pool kaamerat on kaks mälukaardipesa ja all eraldi kummist katte all distantspäästiku pesa.

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-101

 

Paremal küljel on USB, HDMI ja välise toite pesad.

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-102

 

Sealsamas paremal pool on ka mugavalt eraldi kummist katete all kõrvaklappide ja mikrofoni pesad.

 

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-5

Pentax K-1 korpuse kõik vähegi tühjemad alad on täidetud nuppudega. Esiküljel paremal pool on näiteks lisaks välgusünkro pesale veel kolm nuppu ja lüliti. Lukuikooniga tähistatud nupp võimaldab ühe vajutusega panna lukku kõik olulisemad kettad ja nupud – et säritus ja muud seaded kogemata paigast ei läheks.  Selline nupp on olemas ka Pentax 645Z keskformaatkaameral.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-6

Nuppude asetus tagaküljel on tuttav kõigile, kes Pentaxi peegel- ja keskformaatkaameratega tuttavad on. Viimaste K-3 kaameratega võrreldes on video-ja fotorežiimi lüliti tagaküljelt kaamera peale liikunud ja teravustamispunkti valiku nupp saanud tänu sellele endale mugavama koha ülevalpool.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-107

Väliselt erineb Pentax K-1 kõikidest teistest kaameratest oma LCD-ekraani konstruktsiooni poolest. Seda saab kaamera korpusest väljapoole tõmmata ja siis igas suunas nurga alla seada. Kujutasin ette, et ekraan liigub nelja jätke küljes pisut tihkemalt, aga ei – ekraani liigutamine käis hästi kergelt, sujuvalt ja meeldivalt. Olen arvamusel, et selline konstruktsioon teeb praktilise pildistamismugavuse poolest tuule alla nii tavalisele nurga alla seatavale ekraanile. Rääkimata nendest oma pesast päris välja tõmmatavatest ja küljepeal igatpidi keerutatavatest ekraanidest.

 

pentax-insta-1

Mingis asendis tundub, nagu oleks see LCD-ekraan kaamerast täiesti eraldiseisev.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-117

Ekraan ei ole oma pessa mitte kuidagi lukustatud – kolmes küljes äärtel olevad detailid on lihtsalt selleks, et näppudega saaks võimalikult mugavalt ekraani korpusest eemale viia.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-116

 

Lisaks eesmisele ja tagumisele valikukettale on K-1 kaameral veel kolmaski valikuketas. Selle funktsiooni määrab aga neljanda valikuketta asend – ketta peal on 9 erinevat funktsiooni pluss tühikäik.

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-115

 

Ei teagi, kas programmiratta peal olevate kasutaja poolt salktestatavate režiimidega on siin pisut liiale mindud või mitte – igal juhul on neid režiime siin nüüd tavalise kolme asemel koguni viis. Lisaks neile on ketta peal Pentaxi tavalised särirežiimid.

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-114

Kaamera peal olev LCD-ekraan näitab pildistajale olulisemaid säriparameetreid ja aku laetuse taset. Ehk polegi rohkemat vaja?

 

pentax-k-1-peegelkaamera-photopoint-14

Kaamera all meid üllatusi tabamas pole. Siin on akukamber, ststiivikeere ja kummist katte all patareitalla kontaktid.

 

pentax-k-1-side-1

Pentax K-1 pakub 36 MP täiskaadersensorit ja rikkalikku funktsionaalsust soodsamalt kui ükski teine peegelkaamera praegu turul. Ainus põhjus, miks täiskaadersensoriga kaamera ostmisel Pentaxit mitte valida, on juba olemasolev objektiivide ja lisavarustuse kogu. Kel aga juba Pentaxi objektiivid olemas on või kes endale esimeseks peegelkaameraks uhkemat täiskaadrit tahab, see peaks K-1 kaamera poole vaatama küll.

Selle vaatamisega on muidugi hetkel raskusi, sest nagu ka sissejuhatuses sai mainitud, on Pentaxi täiskaader nii kuum kaup, et terve esimene Photopointi jõutud limiteeritud partii osteti ka kohe ära. Tegelikult on Ricohil selle kaamera tootmisel tõsised raskused, sest K-1 on üle maailma hetkel üks populaarsemaid peegelkaameraid. Eeloleval suvel võib Pentax K-1 saadavust mõjutada ka Sony sensoritehase sulgemine hiljutiste Jaapani maavärinate tõttu. Kõige selle pärast on hetkel järgmine Pentax K-1 kaamerate tarneaeg täpselt teadmata. Kui mingit infot lekib, siis püüame selle siinsamas postituse kommentaariumis ka avalikustada.

 

(2017)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Pentax K-1 kere
 • 36,4-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 5-suunaline keresisene stabilisaator
 • Sensori tundlikkus kuni ISO 204 800
 • 25 rist-tüüpi punktiga teravustamissensor
 • Integreeritud WiFi, GPS ning Astrotracer
smc Pentax FA 50mm f/1.4 objektiiv
 • 50 mm normaal-fiksobjektiiv
 • Valgusjõuline – suure f/1.4 avaga
 • Soodne, kuid võimekas objektiiv
 • Perfektne igapäevafotograafiaks
 • Pentax K bajonetiga peegelkaameratele
399€449€

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast