Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Fujifilm XF10 kompaktkaamera

Võimalikult pisike ja võimalikult hea pildikvaliteediga fotokaamera. Kui ka sulle selline asi meeldib, siis loe edasi, sest just sellisest aparaadist siin postituses juttu tulebki.

Äsja Photopointi jõudnud Fujifilm XF10 on kompaktkaamera, mis mahub suuremasse taskusse ja mille 24-megapiksline pildisensor on täpselt sama suur, nagu Fujifilmi tippklassi hübriidkaamerates. See sensor koos väga kvaliteetse 28mm fiksobjektiiviga annab tulemuseks isegi kvaliteetsemad fotod, kui mõni kit-objektiiviga algtaseme peegel- või hübriidkaamera. Mida sellise kompaktsuse+pildikvaliteedi nimel aga ohverdada tuleb ja kuidas see kõik päris elus tundub-toimib, sellest kirjutan allpool lähemalt. Võtame karbist välja.

 

Fujifilm XF10 kaamera loomisel on aluseks võetud kahe aasta eest müügile tulnud (nüüdseks tootmine lõpetatud) Fujifilm X70 kompaktkaamera. XF10 on selle lihtsam, pisem ja soodsam versioon. 28mm f/2.8 objektiiv on jäänud samaks kuid praktiliselt kõik selle ümber on muutunud. Pisemat kaamerat on mõnusam endaga kaasa võtta, kuid kompaktsuse nimel on ohverdatud X70 kaamera nurga alal seatav ekraan ja välguking. Pole vast väga valus ohverdus.

Fujifilm ise reklaamib XF10 kaamerat kui “kõige soodsamat APS-C sensoriga kompaktkaamerat”. Eks see tõenäoliselt nii ongi, sest suurepärane Ricoh GR II (kaamera, mille Fujifilm enda versiooni loomisel kindlasti eeskujuks on võtnud) maksab Photopointis 699€ ja rohkem konkurente Fujifilmi aparaadil praegu polegi.

Fujifilm XF10 kompaktkaamera olulisemad tehnilised andmed

 • 24 MP APS-C formaadis CMOS sensor, Bayeri värvifiltriga
 • Sensori tundlikkus ISO 200 – 12800, laiendatav ISO 100 – 25600
 • 28 mm f/2.8 fiksobjektiiv – digitaalse suurenduse abil võimalik lülitada kaamera 35mm ja 50mm fookuskaugustele vastavasse režiimi
 • Teravustamiskaugus: 10 cm kuni lõpmatus
 • Sarivõte: 6 kaadrit sekundis (kuni 10 kaadrit)
 • Videosalvestus: MOV konteiner, H.264 koodek
  • FullHD 1920 × 1080 60p/50p/30p/25p/24p
  • 4K videosalvestus maksimaalse kiirusega 15 kaadrit sekundis – ei sobi eriti video salvestamiseks vaid pigem madalama lahutusvõimega fotode pildistamiseks 15 fps sarivõttel
  • heli salvestamine integreeritud stereomikrofoni või välise mikrofoni abil
 • 3″ fikseeritud puuteekraan, 1,040 miljonit pildipunkti
 • Intelligent Hybrid AF teravustamine, faasi- ja kontrastituvastusega
 • Mehhaanilise katikuga säriaeg 1/4000 – 30 sek
 • Elektroonilide katikuga säriaeg 1/32000 – 1 sek
 • Time-Lapse režiim, 11 filmisimulatsiooni režiimi ja 19 digifiltrit. Sealhulgas kaks uut digifiltrit  “Rich & Fine” (kaadri keskosas värviküllasem ja ereda, , kaadri äärealadel väike vinjett) ja “Monochrome [NIR]” (infrapunafiltriga pildistatud fotodele sarnased pildid)
 • Särikahvel: 2, 3, 5 või 7 kaadrit 1/3 EV sammuga. Olemas on ka värvustasakaalu kahveldamise võimalus
 • Erineva külgede suhtega pildi valik puuteekraanil viipamise teel
 • Integreeritud WiFi + Bluetooth ühendus – fotode automaatne edastamine nutiseadmesse pärast pildistamist, kaugjuhtimine, GPS asukoha salvestamine
 • Ühenduspesad: USB 2.0, micro HDMI, välise mikrofoni pesa,
 • NP-95 liitiumaku, vastupidavus kuni 330 kaadrit
 • Mõõtmed 112,5 × 64,4 × 41,0 mm
 • Kaal 279 g (koos aku ja mälukaardiga)

 

Karbis on: Fujifilm XF10 kompaktkaamera, objektiivikork, randmerihm, aku, laadimisadapter ja USB-kaabel (Micro-USB pistikuga).

 

Fujifilm XF10 kaamerat on Photopointis olemas nii üleni mustana kui ka metalse, kergelt kuldse varjundiga. Selle viimase võtame siin karbist välja – et oleks selgesti näidatud, et ka kuldne võib täitsa kena ja üldse mitte liiga bling välja näha.

 

Disaini poolest on XF10 hästi selge ja puhas. Näiteks tagakülge vaadates tundub, nagu oleks mõned nupud paremale alla lihtsalt panemata unustatud. Kasutamise käigus aga selgub, et juhtnuppe ja rattaid pole üldsegi mitte vähe vaid hoopis vastupidi – meeldivalt palju. Süsteem ja paigutus on lihtsalt selline et tundub minimalistlikult väheste nuppudega aparaat.

Kui kirjutasin sellest kaamerast uudislugu, siis arvasin muuhulgas, et “Juhtnuppe pole just palju ning tõenäoliselt eeldab Fujifilm selle aparaadi omanikult pigem puutetundliku ekraani kasutamist.” Tegelikult on XF10 kaameral nuppe ja kettaid piisavalt selleks, et oleks mugav ilma ekraani kasutamata kaamerat juhtuda. Puuteekraan muudab aga mõned seadistused intuitiivsemaks ja lisab kiirvalikuid juurde. Näiteks on kasutajal võimalus näppu üles, alla, paremale või vasakule libistades kuvada ekraanile vastav seadistus. Vaikimisi on “Swipe” puudete alla seadistatud silmatuvastus, ruudukujulise formaadi pildistamine, Snapshot AF ja objektiivirõnga funktsiooni muutmine.

Puuteekraan toimib pildistamisrežiimis ja taasesitusrežiimis vaid osaliselt. Näiteks ei saa puudutuse teel valida Q-menüüs soovitud parameetrit. Samuti ei toimi puutetundlikkus peamenüüs.

 

Oluline erinevus võrreldes Fujifilm X100F ja Fujifilm X70 kompaktkaameratega peitub XF10 käsitlemises. Nimelt ei leia me XF10 pealt ketast säriaja muutmiseks ega objektiivi ümbert ratast ava muutmiseks. Selle asemel on XF10 kaameral tavapärane programmiketas ning lisaks kolm valikuketast (ümber objektiivi, ümber päästiku ja on/off nupu kõrval), mille funktsionaalsust kasutaja ise paindlikult oma soovi järgi seadistada saab.

See ei tähenda, nagu oleks XF10 kasutamine võrrelkdes X70 ja X100F aparaatidega kuidagi ebamugavam. See on lihtsalt teistsugune ja mõneti paindlikumgi. Mõnele meeldib mõnele mitte. Algaja jaoks on XF10 programmiratas kindlasti lihtsam ja arusaadavam kui otsene sund seadistada ava ja säriaega.

 Vasakul pool, vedruga lahti kargava plastikust luugi all on kaamera kõik ühenduspesad. Seal on 2.5mm pesa mikrofoni või distantspäästiku jaoks, HDMi pesa kaameras oleva suuremal ekraanil vaatamiseks ja Micro USB pesa laadimiseks ja andmevahetuseks. Paremale poole ei jäägi mitte midagi muud peale kahe kruvi.

 

Aku saab sisestada kaamera alla ja sealsamas aku juures on ka SD-mälukaardi pesa. Ühe laadimiskorraga lubab see aku pildistada 330 kaadrit – see ei ole küll sugugi palju (reisile osta lisaaku kaasa), kuid selliste kompaktsete APS-C kaamerate seas täiesti tavaline näitaja.

 

Kaamera taga on kummeeritud ala pöidla jaoks ja seal peal kaks musta värvi nuppu. Ülemine on funktsiooninupp, mis avab vaikimisi teravustamispunktide valiku kuid mida saab soovi korral seadistada tegema midagi muud. Alumisest Q-nupust (Q nagu Quick) avaneb aga üks olulisemaid pildistamise juures kasutatavaid seadistuskeskusi: kiirmenüü.

 

Selline Q-menüü ehk kiirmenüü asetus on Fujifilmil püsinud muutumatuna juba aastaid. Tore trikk on aga siinjuures see, et kui Q-nuppu mõned sekundid all hoida, siis kuvab kaamera ekraanile kiirmenüü muutmise programmi. Nii saab kiirelt enda soovi järgi seadistada, milliseid kastikesed selles menüüs parameetritena kuvatakse. Täpselt samamoodi toimub kõikide Fn nuppude seadistamine – hoia vastavat nuppu mõned sekundid all ja siis saad sellelesamale nupule valida mingi teistsuguse funktsiooni.

Kiirmenüül on kaks miinust. Esiteks ei saa siit mingile parameetrile (näiteks WB ehk värvustasakaal) vajutades minna edasi täpsematesse seadistustesse. Q-menüü võimaldab muuta ainult parameetri esmaseid seadeid. Teiseks ei ole Q-menüü puutetundlik. Olles näiteks ISO kastikesel, peab paremasse alla nurka jõudmiseks (selle asemel et sõrmega korraks puutuda) tegema joystickiga 5 liigutust.

 

See tagaküljel olev Joystick on tegelikult ülimugav vahend erinevate seadistuste muutmiseks – nii teravustamispunkti valimiseks kui ka peamenüüs ringi liikumiseks. Seda saab liigutada kaheksas erinevas suunas ning lisaks ka alla vajutada.

 

Saranselt Ricoh GR II kaamerale on ka Fujifilm XF10 kompaktkaameral Snap Focus režiim. See on võimalus defineerida teatud teravustamiskaugused (näiteks 2 meetrit) ja seejärel seadistada need kaugused mingi Fn nupu alla. Kiires pildistamisolukorras saad nüüd sedasama Fn nuppu vajutades pildistada nii, et kaamera on teravustanud näiteks 2m kaugusele. Seejuures pead ise hindama, et sinu pildistatav subjekt oleks täpselt 2m kaugusel. Või 1,5 m kaugusel – oleneb, mis on sinu Snap AF kauguseks.

See režiim võimaldab pildistada ülikiirelt. Teravustamine ei toimu siis kaamera autofookuse abil, ega ka mitte manuaalselt fookust paika keerates. Teravustamine toimub hoopis kaugust silma järgi hinnates ja kaamerat pildistatavast subjektist teatud kaugusele asetades.

 

Fujifilm XF10 on nišikaamera, mis ei sobi pildistamiseks igaühele. Seda eelkõige sellepärast, et selle kaamera ees on fikseeritud fookuskaugusega objektiiv, millega ei saa suumida. See objektiiv on kogu aeg 28mm (35mm ekv) fookuskaugusega ehk siis üsna laia vaateväljaga. Seega – kui suumimine või suuremate fookuskaugustega pildi tegemine on sinu jaoks oluline, siis see kaamera sulle väga hästi ei sobi.

Sellel fikseeritud fookuskaugusel on aga omad suured plussid. Esiteks on läbi sellise objektiivi pildistatud fotod detailsed ja teravad. Teiseks on just fiksobjektiiv see, tänu millele saab XF10 olla nii kompaktne – olgu võrdluseks siin näiteks Panasonic LX100 kompaktkaamera, millel on samuti suur sensor kuid mis – tänu suumobjektiivile – ei ole sugugi nii mugav taskusse panemiseks ja kaasa võtmiseks. Kolmandaks lihtsustab ainult üks fookuskaugus paremate fotode pildistamist, sest pildistajal on lihtsam harjuda konkreetse vaatenurga ja perspektiiviga ning tänu tekkinud harjumusele oskab ta pildistatavat kaadrit juba enne kaamera ekraanile vaatamist paremini ette kujutada. See “kaadri ette kujutamise oskus” on paremate fotode pildistamise teel tohutult oluline – tänapäeva kõrgteholoogiliste kaamerate maailmas olulisemgi, kui oskus seadistada ISO või säriaega. Piiratud võimaluste tingimustes võib peituda suurem loominguvabadus, kui lõputute valikute rägastikus.

Kelle jaoks suumi puudumine probleemiks pole ja kellele sobib üsnagi lai 28mm fookuskaugus, see leiab Fujifilm XF10 kaameras endale suurepärase pildistamiskaaslase. See on piisavalt kompaktne kõikjale kaasa võtmiseks, hea nuppude-ketaste-puute kombinatsiooniga seadistuste muutmiseks ja ühe parima pildikvaliteediga, mis kompaktkaameratel pakkuda on. Ilus ka – näiteks ärikohtumisel pintsakutaskust või sõbrannadega kohvikus käekotist välja võtta :)

(846)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Fujifilm XF10, kuldne
 • 24,2-megapiksline APS-C CMOS sensor
 • f/2.8 avaga 28 mm fiksobjektiiv
 • FullHD 1920 × 1080 60p videosalvestus
 • 3-tolline puutetundlik LCD ekraan
 • Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus
Fujifilm XF10, must
 • 24,2-megapiksline APS-C CMOS sensor
 • f/2.8 avaga 28 mm fiksobjektiiv
 • FullHD 1920 × 1080 60p videosalvestus
 • 3-tolline puutetundlik LCD ekraan
 • Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast