Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Lexari mälukaartide määraja: milline sobib sinu kaamerale?

Lexar mälukaardid on tagasi. Pärast lühikest varjusurma, mil Lexari kaubamärk omanikku vahetas, on nüüd Photopointis taas olemas korralik valik Lexari SD ja microSD mälukaarte. Kuldse, hõbedase ja pronksikarva värvitooni ning igasuguste erinevate numbrite ja hindadega. Kuidas nende vahel vahet teha? Kõige lihtsam rusikareegel, mis ka mälukaartide puhul kaljukindlalt paika peab, on et “mida kallim, seda parem”. Nii et kui sa seda teksti eriti lugeda ei viitsi ja tahad kõige paremat, siis osta kõige kallim ja asi tahe.

Pealtnäha tahedad asjad on aga lähemal vaatlusel pahatihti pehmemad. Nii ka siin. Nimelt võib näiteks Lexari kõige kallim mälukaart olla mõnes kaameras kolmandiku kiirem kui teises. Kui sinu kaamera kallima kaardi kiirust ei toeta, siis oled sa lihtsalt ilmaasjata kiiruse eest rohkem maksnud. Mõnede kaartide puhul võib aga olla nii, et hinnavahe on väike, aga kiirusevahe üüratu. Seepärast tasub mälukaardi valikul süveneda hinnast pisut sügavamale. Vaatame kiirelt üle, milline Lexar mälukaart sinu kaamera ja vajaduste jaoks sobiks.

Lexar Professional 2000x kuldsed UHS-II SD mälukaardid

Kuldne on see kõige kangem, kallim ja kiirem. Lexari kuldses 2000x seerias on kolm erineva mälumahuga kaarti: 32 GB, 64GB ja 128GB. Kõik need on UHS-II tüüpi SD-mälukaardid, mis on võimelised andmeid kohutavalt kiiresti kirjutama ja lugema. Lugemiskiirus on kõigil kolmel 300 MB/s ja kirjutamiskiirus 260 MB/s. UHS-II mälukaartidega on kaasas ka UHS-II mälukaardilugeja, et saaksid failid ülikiirelt USB.3.0 pesa kaudu arvuti SSD-kettale tõmmata.

Nende mälukaartide puhul pead aga kindlaks tegema, et sinu kaamera mälukaardipesa toetaks UHS-II mälukaardi kiirust. Uuemad ja kallimad kaamerad tavaliselt toetavad, väiksemad ja soodsamad reeglina mitte. Kaamera tooteandmetes või kasutusjuhendis peaks see info kenasti kirjas olema.

Vasakul tavaline SD kaart, paremal UHS-II standardile vastav SD kaart. UHS-II tüüpi kaardil on kaks kontaktirida. Selleks, et suuremat kiirust saavutada, peab ka kaamera mälukaardipesas olema vastav arv kontakte. Kui ei ole, siis toimib UHS-II mälukaart samamoodi nagu tavaline ühe kontaktireaga UHS-I mälukaart. 

Kui sinu kaamera UHS-II mälukaarti ei toeta, siis toimib see Lexari kuldne mälukaart kaameras ikka. Aga kõigest UHS-I kaardi maksimumtasemel kirjutamiskiirusega ehk umbes 90 MB/s. Sel juhul osta juba soodsam Lexari hõbedane või pronksivärvi kaart, mille maksimaalne kirjutamiskiirus ongi 90 MB/s.

 

Lexar Professional 1667x ja 1000x hõbedased UHS-II SD mälukaardid

Lexari hõbedased mälukaardid on sarnaselt kuldsetele UHS-II tüüpi kaardid. Kahe kontaktireaga ja puha. Kuid erinevalt kuldsetest on need mõeldud toimima ka sellistes kaamerates, mis UHS-II standardit ei toeta. Tundub eriti jabur, ma tean. Tegelikult aga üsna loogiline.

Hõbedased kaardid on küll UHS-II tüüpi, nende kirjutamiskiirus ei ole aga 250 MB/s (mida kaamera UHS-I mälukaardipesa nagunii ei toetaks) vaid hoopis umbes 90MB/s. Selliseks kiirusega on kaamerad võimelised faile kaardile kirjutama. UHS-II standardi hüve tuleb nende kaartide puhul esile aga lugemiskiiruses, mis on kõrgem kui UHS-I kaardi standard.

Seega: kaameras toimivad need hõbedased Lexari kaardid sama kiirelt nagu pronksikarva Lexari kaardid. UHS-II mälukaardilugejaga ja kiire SSD-kettaga arvutiga koostöös on need aga võimelised mälukaardil olevaid faile ülikiirelt arvutisse kopeerima.

Lexar Professional UHS-II 1667x

 • Maksimaalne võimalik lugemsikiirus on kõikide mälumahtude puhul 250 MB/s
 • Maksimaalne võimalik kirjutamiskiirus sõltub mälukaardi mälumahust:
  • 64GB: 80MB/s
  • 128GB: 90MB/s
  • 256GB: 90MB/s

Lexar Professional UHS-II 1000x

 • Maksimaalne võimalik lugemiskiirus on kõikide mälumahtude puhul 150 MB/s
 • Maksimaalne võimalik kirjutamiskiirus sõltub mälukaardi mälumahust:
  • 32GB: 60MB/s
  • 64GB: 90MB/s
  • 128GB: 90MB/s
  • 256GB: 90MB/s

Hõbedasi SD-mälukaarte on Lexari valikus kaks erinevat kiirusklassi: 1667x ja 1000x. Mälukaardi valikul soovitan jälgida mitte kaardi peale suurelt kirjutatud numbrit, vaid tooteandmetes olevat kirjutamiskiirust ja lugemiskiirust. Just kirjutamiskiirus määrab ära selle, kuidas mälukaart kaamera sees toimetab – kas puhver tühjeneb sarivõtet klõbistades kiiresti või aeglaselt, kas filmida saab probleemideta ka kõige kvaliteetsemat videoklippi jne.

Hõbedase seeria kahe kiirusklassi kirjutamiskiirused sõltuvad kaardi mälumahust. Üldistavalt võib öelda, et kõik kaardid on suhteliselt sama kiired 90-80 MB/s. Ainult 1000x seeria 32 GB mälumahu puhul on kirjutamiskiirus teistega võrreldes oluliselt väiksem: 60 MB/s. Lexari hõbedaste mälukaartide kiirustest saad hea ülevaate ülal olevatest loenditest.

Nagu ülalt näha, tuleb hõbedase seeria 1667x ja 1000x mälukaartide puhul suurem erinevus sisse mitte niivõrd kirjutamis- vaid hoopis lugemiskiiruses. 1667x kaartidel on lugemiskiirus 250 MB/s. 1000x mälukaartide lugemiskiirus on aga 150 MB/s.

Mälukaardi ostja peab nüüd siis ise otsustama, kas näiteks 64 GB mälukaardi ostmisel (kirjutamiskiirused on identsed) eelistada soodsamat hinda või kiiremat 250 MB/s lugemiskiirust. Arvestada tuleb ka sellega, et kui sa tõesti tahad seda 250 MB/s kiirusele lähedast tulemust saavutada, pead ostma lisaks kaardile ka UHS-II standardit toetava mälukaardilugeja. Seda arvesse võttes kujuneb kiiruse taga ajamine veelgi kulukamaks.

Muide: ka allpool kirjeldatava pronksikarva Lexari kaartide 100 MB/s kiirus on fotode ja videote arvutisse tõmbamisel tegelikult väga kiire ja rahuldab ilmselt enamike fotohuviliste nõudmised. 150/250 MB/s kiirust tuleks eelistada siis, kui failide kiire kopeerimine on sinu jaoks eriti kriitiliselt oluline ja sa oled kindel, et sinu arvuti selliseks kiiruseks ka võimeline on (kindlasti on arvutil selle jaoks vaja USB 3.0 pesa, UHS-II kaardilugejat ja kiiret SSD ketast).

 

Lexar Professional 667x ja 633x SD pronksikarva mälukaardid

Lexar pronksikarva SD-mälukaardid on tavalised ühe kontaktireaga kaardid. UHS-I tüüpi. Professionaalide standardkiirusega. Mälukaarditootjate must leib. Kui Lexar kleebiks mälukaartidele peale “Enim Ostetud” silte, siis 64 GB 667X mälukaart selle ilmselt pälvikski.

 

Lexar Professional 667x

 • Maksimaalne võimalik lugemiskiirus on kõikide mälumahtude puhul 100 MB/s
 • Maksimaalne võimalik kirjutamiskiirus on kõikide mälumahtude puhul 90 MB/s
 • Mälumahud: 64 GB, 128 GB ja 256 GB.

 

Lexar Professional 633x

 • Maksimaalne võimalik lugemiskiirus on kõikide mahtude puhul 95 MB/s
 • Maksimaalne võimalik kirjutamiskiirus sõltub mälukaardi mälumahust:
  • 32GB: 20MB/s
  • 64GB: 20MB/s
  • 128GB: 45MB/s
  • 256GB: 45MB/s
  • 512GB: 45MB/s
  • 1TB: 70MB/s

Pronksikarva Lexari mälukaarte on hõbedastega sarnaselt kaks kiirusklassi: 667x ja 633x.

667x kiirusklassi puhul on asi lihtne, sest sinna kuulub ainult kolm erineva suurusega mälukaarti: 256GB, 128GB ja 64GB. Kõigil kolmel on lugemiskiirus 100MB/s ja kirjutamiskiirus 90 MB/s. Seega on Lexari pronksivärvi 667x seeria see kõige standardsemate kiirustega profiklassi mälukaart. Selle kirjutamiskiirus on optimaalselt piisav nii sarivõtteks kui ka tavalisemateks 4K videoteks, lugemiskiirus on korralik, ilma ekstreemsustesse langemata. 667x mälukaart on umbes sarnane SanDiski standardse 95/90 MB/s Extreme Pro kaardiga, mis on juba aastaid paljude profifotograafide lemmik.

Pronksikarva Lexari mälukaartide valimisel tuleks aga olla eriti tähelepanelik, sest 633x kiirusklass on lugemiskiiruse poolest sama mis 997x kaardid, kirjutamiskiiruse osas aga oluliselt aeglasem. 1 TB mälumahuga kaart on veel suhteliselt OK kiirusega 70 MB/s. Sellest väiksemad mälumahud on juba ainult 45 MB/s kirjutamiskiirusega ja 64 ning 32 GB kaartide kirjutamiskiirus on vaid 20 MB/s! Seega – kui mälukaardi kiire toimimine kaamera sees sinu jaoks oluline on, siis ma sulle selle 667x seeria väiksemamahulisi kaarte eriti soovitada ei julgeks.

 

Lexar Platinum II 300x SD mälukaardid

“Platinum” viitaks justkui millegile eriti eksklusiivsele. Lexari tootevalikus siiski mitte. Siin kuuluvad Platinum-seeriasse sinise sildiga SD mälukaardid, mis on ettevõtte kõige soodsamad ja aeglasemad. Kuigi päris aeglasteks neid kindlasti nimetada ei saa, on nad siiski nii kirjutamis- kui lugemiskiiruselt ülejäänud Lexaritest lahjemad.

300x seeriasse kuuluvad neli erineva mahuga kaarti: 16 GB, 32 GB, 64 GB ja 128 GB. Kõikide Maksimaalne võimalik lugemiskiirus on 45 MB/s ja ka Maksimaalne võimalik kirjutamiskiirus peaks olema vähemalt 45 MB/s. Need kaardid sobivad sulle siis, kui sa täiskaadersensoriga 4K videoid ei filmi ja sarivõttega ei pildista. Kui sinu pildistamisharjumused on rahulikud ja andmemahud, mida mälukaardilt arvutisse tõmbad, pole tavaliselt suured.

 

Kokkuvõtteks

Kindlat mälukaarti ostukorvi pannes jälgi alati tooteandmetes olevat kirjutamiskiirust ja lugemiskiirust. Kirjutamiskiirus võiks kiire pildistamise ja kvaliteetsema video filmimisel olla vähemalt 80 MB/s. Lugemiskiiruse number oleneb sellest, kui kiire sul mälukaardi arvutisse tühjaks tõmbamisega on. 90 MB/s on tavaliselt piisav, aga see sõltub muidugi ka sellest, milliste kiirustega sa harjunud oled. 45 MB/s võib samuti täiesti piisav olla.

Lexari mälukaarte valides on tõsisema fotohuvilise ja professionaali jaoks kindla peale minek pronksikarva sildiga 667x mälukaardid. Nende kirjutamis- ja lugemiskiirus on piisav kvaliteetsema 4K video filmimiseks ja ka näiteks Sony A7R III hübriidkaamera või Canon 5D Mark IV peegelkaameraga RAW sarivõtte täristamiseks.

Hõbedased Lexari mälukaardid annavad sulle pronksiga võrreldes kiirema lugemiskiiruse – aga ainult siis, kui sul on UHS-II tüüpi mälukaardilugeja ja kiire SSD kettaga arvuti. Kaameras toimivad need praktiliselt sama kiirelt, nagu pronksikarva Lexari kaardid.

Kuldsed UHS-II mälukaardid on väga kiire lugemis- ja kirjutamiskiirusega. Neid on mõtet osta ainult sellise kaamera sisse, mis UHS-II mälukaardistandardit toetab. Seal saab nende abil filmida väga kvaliteetset ja mahukat 4K videot ja nautida veidi kiiremini tühjenevat puhvrit kiirel sarivõttel.

(1073)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Lexar mälukaart SDXC 64GB Professional 2000x U3 V90 300MB/s + mälukaardilugeja
 • SDXC tüüpi mälukaart
 • Suur 64 GB mahutavus
 • 300 MB/s lugemiskiirus
 • 260 MB/s kirjutamiskiirus
 • Komplektis SD UHS-II mälukaardilugeja
Lexar mälukaart SDXC 128GB Pro 1000x UHS-II U3 V60
 • SDXC tüüpi mälukaart
 • Märkimisväärne 128 GB mahutavus
 • 150 MB/s lugemiskiirus
 • 80 MB/s kirjutamiskiirus
 • Kvaliteetsed fotod & FullHD, 3D, 4K videod
Lexar mälukaart SDXC 64GB Professional 1667x U3 V60 250MB/s
 • SDXC tüüpi mälukaart
 • 64 GB mahutavus
 • 250 MB/s lugemiskiirus
 • 120 MB/s kirjutamiskiirus
 • Kvaliteetsed fotod & FullHD, 3D, 4K videod
44.99€
Lexar mälukaart SDXC 128GB Professional 667x U3 V30 100MB/s
 • SDXC tüüpi mälukaart
 • Suur 128 GB mahutavus
 • 100 MB/s lugemiskiirus
 • 90 MB/s kirjutamiskiirus
 • Kvaliteetsed fotod & FullHD, 3D, 4K videod
Lexar mälukaart SDXC 64GB Pro 1000x U3 V60 150MB/s
 • SDXC tüüpi mälukaart
 • Suur 64 GB mahutavus
 • 150 MB/s lugemiskiirus
 • 80 MB/s kirjutamiskiirus
 • Kvaliteetsed fotod & FullHD, 3D, 4K videod
Lexar mälukaart SDXC 64GB Pro 667x U3 V30 100MB/s
 • SDXC tüüpi mälukaart
 • Suur 64 GB mahutavus
 • 100 MB/s lugemiskiirus
 • 90 MB/s kirjutamiskiirus
 • Kvaliteetsed fotod & FullHD, 3D, 4K videod
Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga

"Piltide alusel AC väljundpesad ei ole EU tüüp, kas müütegi ..."

Merike Linnamägi, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga