Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Kõige paremad kompaktkaamerad 2013. aastal – ka pisikesest fotoaparaadist võib tulla ilus pilt

kompaktkaamerad-tippklassi-3

“Ilusate fotode pildistamiseks peab olema suur peegelkaamera”. Just niimoodi arvab enamik kompaktkaameratega pildistajaid. Tead mis?  Nad arvavad valesti.

Lubage tutvustada kompaktkaameraid, mis on võimelised isegi enamaks kui üks komplektobjektiiviga varustatud algtaseme peegelkaamera. Ülal pildil on reas (vasakult) Sony Cyber-Shot RX100 619.15€, Olympus Stylus XZ-2 253.15€, Fujifilm FinePix XF-1 ja Panasonic Lumix LX-7 385.32€. Pildilt jäid välja Canon PowerShot S110 ja Nikon Coolpix P330.

Kõik need üles loetletud erinevate tootjate kaamerad kuuluvad ühte ja samasse klassi. Olgu selle nimetuseks siin “Tippklassi kompaktkaamerad”. Neid aparaate iseloomustab väga hea pildikvaliteet, funktsioonide rohkus, seadistamise lihtsus, vastupidav korpus ja ilus välimus. Kõigil neil on tavalisest suuremad pildisensorid, kõigil on valgusjõulised objektiivid, mis lubavad teha imeilusaid pilte ilma välguta isegi hämaras.

Vähesed teavad, milleks sellised 400+ eurot maksvad väikesed aparaadid võimelised on. Pealtnäha ei erine nad ju enda mõnisada eurot soodsama hinnaga suguvendadest kuigi palju. Välisest sarnasusest hoolimata on need võimelised palju enamaks, kui ma siin sissejuhatuses kirjutada jõuaks. Seepärast, tulge minuga kaasa – ma näitan teile.

Heas valguses tehtud pildid

panasonic-lx-7-5Panasonic LX-7. f/2.5, 1/1600 sek; ISO 80. Fookuskaugus: 24mm (35mm ekv). Pildistatud särirežiimil “Avaprioriteet”, +1.3 särikompensatsiooniga. Teravustamine: Manuaalne. Käest.

Ärevamad fotohuvilised teavad, et mida parem kaamera, seda paremini see teeb pilti hämaras. Öeldakse, et hea valguse korral pole vahet. On ikka küll. Ülalolev foto on ehe näide sellest, et hea kompaktkaameraga saab ka väga heledas valguses pildi, mida soodsam kompaktkaamera ei võimalda. Pange tähele, kuidas esiplaanil olev karikakar on kenasti terav samas kui taust on peegelkaameralikult udune. See efekt on saavutatud tänu suurele avale ja väikesele teravustamiskaugusele (lilleõis on vaid paari cm kaugusel objektiivi esiläätsest). Selleks, et ava nii rohke valgusega pildistamisolukorras nõnda lahti saaks teha, tuli kasutusele võtta LX7 kaamerasse sisseehitatud ND filter. Tume klaasitükk, mis nupuvajutuse toimel objektiivi sees valguse ette nihkub ja pildisensorini jõudvat valgust kolme stopi võrra vähendab.

Maastikufotod, RAW failid ja dünaamiline ulatus

panasonic-lx-7-2Panasonic LX-7. f/4, 1/200 sek; ISO 80. Fookuskaugus: 24mm (35mm ekv). Pildistatud särirežiimil “Avaprioriteet”. Teravustamine: Automaatne. Käest

Kas olete proovinud pildistada punaselt hõõguvat taevast või valgusemänge päikese, pilvede ja vihmaga? Kui jah, siis olete ehk märganud, et silmaga nähtavast ilust ei ole pildil suurt midagi alles. Tavaliselt on jääb taevas pildile nn “ülepõlenult” – ilusad värvid on hoopis täiesti valged. See tuleneb kurvast tõsiasjast, et kaamerad ei suuda salvestada ühele pildile samaaegselt väga heledaid ja tumedaid alasid.

Kõikidel tippklassi kompaktkaameratel on aga võimalus pildistada tavalise JPG foto kõrvale ka RAW-formaadis pildifail. See on kaamera automaatika poolt töötlemata fail, mis sisaldab endas kõiki värve ja kogu heledusskaalat, mis kaamera pildisensor salvestada suutis. Pilditöötlusprogrammi – nagu näiteks Adobe Lightroom – abil saad sa väga lihtsa vaevaga nüüd RAW-pilti tuunida nõnda, nagu sulle meeldib. Tumedamaid alasid heledamaks, heledamaid tumedamaks jne. See on tõepoolest maagiline hetk, kui algselt peaaegu valgelt alalt ilus pilvemuster nähtavale ilmub.

Ka siis, kui pildistad RAW faili asemel tavalisi JPG fotosid, on tippklassi kompaktkaamerate parem dünaamiline ulatus (võrreldes tavaliste kompaktkaameratega) selgelt märgatav.

Portreefotod ja udune taust

panasonic-lx-7-10

Panasonic LX-7. f/1.6, 1/640 sek; ISO 100. Fookuskaugus: 35mm (35mm ekv). Pildistatud särirežiimil “Avaprioriteet”. Teravustamine: Automaatne. Käest.

Peegelkaamera pärisosaks peetakse uduseid taustu. Eriti just portreefotograafias on väga ihaldusväärne, et pildistatav subjekt oleks terav ning ümbritsevast isoleeritud uduse tausta abil. Umbes nagu ülaloleval pildil. Ainult et see pilt on pildistatud kompaktkaameraga. Tänu tippklassi kompaktkaamerate objektiivide valgusjõulisusele (nende ava saab seada isegi kuni f/1.4) saab ka nendega pildistada mõõdukalt uduse taustaga portreid. Muidugi tuleb siin tähele panna, et sisse suumides muutub nende kaamerate puhul väiksemaks ka ava ja taust muutub teravamaks.

Lihtne seadeid muuta

panasonic-lx-7-102

Kõikidel tippklassi kompaktkaameratel on olemas programmiratas, kust saab valida erinevaid pildistusrežiime. Lisaks rohelisele “Auto” seadistusele on siin olemas ka ava- ja säriajaprioriteet ning manuaalrežiim. Säri- teravustamise- ja muid parameetreid on nende kaamerate puhul võimalik seada väga paindlikult. Need on täis tuubitud igasuguseid vajalikke funktsioone, mida tavaliselt ainult peegelkaameratele omaseks peetakse.

Funktsioonide rohkuse tõttu on väga oluline, et nende seadete kiire muutmine oleks tehtud võimalikult lihtsaks. Tippklassi kompaktkaamerate puhul see nõnda ongi. Vaadake vaid neid juhtnuppe, mis nende aparaatide peal on. Lisaks kõikvõimalikele muudele nuppudele ja heeblitele on enamikul neist kaameratest üks valikuketas ümber objektiivi ja teine kaamera tagaküljel. Nii on väga mugav muuta kõiki seadeid – alustades ava ja ISO väärtustest lõpetades digifiltriteni. Kui sa aga praegu veel ainult rohelise režiimiga pildistad ja ühtegi seadet muuta ei taha, siis vaata ette  – nii hea kaamera omamine võib tekitada tahtmist need mõned põhiasjad endale selgeks teha ja sinu pildid tulevadki ilusamad.

Imetlusväärsed makrofotod

panasonic-lx-7-6Panasonic Lumix LX-7. f/2.5, 1/1000 sek; ISO 80. Pildistatud särirežiimis “Avaprioriteet” +1.3 särikompensatsiooniga. Teravustamine: manuaalne. Käest.

Lähikaadrite pildistamine ehk makrofotograafia on valdkond, kus tippklassi kompaktkaamerad tõeliselt särama löövad. Enamik neist suudab teravustada nõnda, et pildistatav objekt on objektiivi esiläätsest 3 cm kaugusel. Tõeline makropildistamise kuningas on aga Panasonic LX-7 385.32€, mis suudab terava pildi teha ka 1 cm kaugusel olevast objektist. Haara laualt mingi pliiats või muu ese ja proovi näiteks ise järele, kui lähedalt sinu silmad teravustavad. 1 cm on päris muljetavaldav, eks? Võrdluseks võib veel märkida, et peegelkaamerate 18-55mm komplektobjektiivide 171.82€ lähimaks teravustamiskauguseks on keskeltläbi 25-30 cm.

panasonic-lx-7-7

Panasonic Lumix LX-7. f/2.5, 1/1000 sek; ISO 80. Pildistatud särirežiimis “Avaprioriteet” +1.3 särikompensatsiooniga. Teravustamine: manuaalne. Käest.

Lisaks lähimale teravustamiskaugusele on lähikaadrite pildistamisel oluline teravustamine. Autofookusega on tihti keeruline väga lähedalt pildistades täpselt õiget soovitud ala teravaks saada. Seda eriti siis, kui pildistatav objekt on liikumises (nagu ülal pildil) või kaamera on statiivil. Kõikidel tippklassi kompaktkaameratel on aga olemas ka käsitsi teravustamise võimalus. Lisaks on see käsitsi teravustamine kõikide puhul muudetud ka võimalikult mugavaks. Ekraanil näidatakse suurendatud eelvaadet ning tihti saab teravustamiskaugust muuta mugavalt näiteks objektiivi ümber olevat rõngast keerates. Nõnda on päris lihtne pildistada ilusaid ja teravaid lähikaadreid.

Hämaras pildistamine on tippklassi kompaktkaamerate põhiline trump

panasonic-lx-7-14Canon PowerShot S110. f/2, 1/80 sek; ISO 320. Pildistatud manuaalrežiimis. Teravustamine: Automaatne. Käest

Soodsama kompaktkaameraga siseruumides pildistatud fotod on tihti udused või digimüra täis. Või siis rakendub tööle välklamp, mis võimaldab pildistada teravaid, aga valguse poolest väga koledaid pilte. Tippklassi kompaktkaamerate olulisimaks eeliseks on võimekus pildistada ilusaid fotosid ka hämarates tingimustes. Näiteks siseruumides, kus me ju päris palju viibime ja pildistame. Tippklassi kompaktide valgusjõuline objektiiv laseb pildisensorini jõuda palju enam valgust, sensor ise on suurem ja lubab kasutada suuremat ISO tundlikkust nii, et digimüra pilti rikkuma ei pääseks. Lisaks on nende kompaktkaamerate teravustamiskiirus ja täpsus hämaras pildistamisel oluliselt parem. Tulemuseks on tõeliselt ilusad pildid, mis oleks justkui suure peegelkaameraga pildistatud.

panasonic-lx-7-3Panasonic Lumix LX-7. f/2.3, 1/13 sek; ISO 400. Pildistatud särirežiimis “avaprioriteet”. Teravustamine: Automaatne. Käest

panasonic-lx-7-4Panasonic Lumix LX-7. f/3.2, 1/163 sek; ISO 80. Pildistatud särirežiimis “avaprioriteet”. Teravustamine: Automaatne. Käest

 

Kompaktkaamerad ei tee koledaid pilte

kompaktkaamerad-koos-50

Selle artikliga soovin ma kummutada linnalegendi ja üldiselt levinud arusaama, nagu teeksid kõik kompaktkaamerad koledaid pilte. See legend räägib kompaktkaamerast, kui välja surevast liigist, mille asemele astuvad suuremad hübriid- ja peegelkaamerad. Veel räägib see legend, et kompaktkaamerad on nagunii mõttetud, kuna tänapäeva nutitelefonid teevad ju sama head pilti. Ega sina ju ometi seda legendi ei usu?

Tõsi on, et suure sensoriga peegel- ja hübriidkaamerad on üldjuhul võimelised enamaks, kui ükskõik milline kompaktkaamera. Kui me aga võtaksime 18-55mm komplektobjektiiviga varustatud algtaseme peegelkaamera pildid, ning paneksime selle kõrvale ükskõik millise selles artiklis käsitletud tippklassi kompaktkaamera pildid, siis näeksime, et ega siin suurt vahet polegi. Suurim vahe tuleneb hoopis kaamerate mõõtmetest. Iga peegelkaameraomanik teab, kui vabastav on suure kaamera asemel kaasa võtta pisikest, taskusse mahtuvat pildimasinat. Paljude peegelkamera just seepärast kappi vedelema jääbki, et see on liiga suur ja ebamugav.

Kompaktkaamerate halb maine tuleneb otseselt sellest, et enamik inimesi on endale ostnud need kõige odavamad aparaadid. Sellised, mis maksavad vaid murdosa hea mobiilikaamera hinnast ja ongi kokku sulatatud kõige odavamatest komponentidest. Sellistel kaameratel puuduvad elementaarsemadki seadistusvõimalused ja sensorid on nende sees eriti tillukesed. Väliselt ei erine nad aga nii väga palju nendest kallimatest, siin artiklis käsitletud valgusjõuliste objektiividega tippklassi kompaktkaameratest. Nõnda siis arvataksegi, et kõik kolmaktkaamerad teevad kehva pilti. Ei tee. Need on kompaktkaamerad, mis teevad väga-väga head pilti:

Vaata neid kaameraid lähemalt võrdlusülevaatest “Tippklassi kompaktkaamerate võrdlusülevaade: Panasonic LX7 vs Sony RX100 vs Canon S110 vs Fujifilm XF1

(5726)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Sony DSC-RX100
 • 20,2-megapiksline Exmor CMOS sensor
 • 3,6× Carl Zeiss suumobjektiiv (28 – 100 mm)
 • FullHD 1920 × 1080 50p videosalvestus
 • Sony OSS (OpticalSteadyShot™) stabilisaator
 • 3-tolline LCD ekraan
Olympus XZ-2, must 12 megapikslit, 4× optiline suum (28-112 mm), pildistabilisaator, Full HD video, HDMI, 3" puutetundlik LCD ekraan, metallkorpus
Panasonic Lumix DMC-LX7
 • 10,1-megapiksline MOS sensor
 • 3,8× suumiga Leica objektiiv (24 – 90 mm)
 • FullHD 1920 × 1080 50p videosalvestus
 • Sarivõte kuni 11 kaadrit/sek
 • 3-tolline LCD ekraan
Nikon AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6 ED II objektiiv
 • Kompaktne standardsuumobjektiiv
 • 3× optilise suumiga
 • Sujuva ning vaikse teravustamisega
 • Kompaktse ning kerge disainiga
 • Nikon DX poolkaader peegelkaameratele

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast