Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Olympus E-PM1 hübriidkaamera

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-20

Oletame, et sul on tavaline seebikarp, ehk kompaktkaamera ning sa ei ole rahul selle pildikvaliteediga. Sa tahaksid aparaati, millega saaks pildistada ka hämaramas valguses nii et pildid uduseks ei jääks või digimüra fotosid ära ei rikuks. Sa soovid, et selle uue aparaadiga saaks pildi tegemise protsessi ka ise mõjutada, seada ava ja säriaega ja muud. Samas tahad sa selle kaamera peale kulutada nii vähe raha, kui võimalik. Milline see kaamera olema peaks?

Ei. See ei pea tingimata olema peegelkaamera. Fotoaparaadi pildikvaliteedi määrab suures osas ära selle sees olev pildisensor – eelkõige selle suurus. Niisiis peaks sulle sobima kaamera, millel on sees sama suur sensor, nagu peegelkaameratel.

Lubage mul tutvustada Photopointi kõige soodsamat, peegelkaamera kvaliteediga fotosid pildistavat fotoaparaati: Olympus E-PM1 405.65€. See on Olympuse tootevaliku kõige soodsam PEN-seeria hübriidkaamera, makstes Photopointi veebipoes (hetkel soodushinnaga) 299€. Vahetatavate objektiivide, suure Four Thirds pildisensori, kompaktse metallist korpuse, manuaalse särijuhtimise ning väga kiire autofookusega sobib see ideaalselt neile, kes tahavad pildistada lihtsa ja pisikese fotokaga peegelkaamera kvaliteediga pilte. Ja tahavad selle eest maksta nii vähe kui võimalik. Vaatame lähemalt:

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-1

Olympus E-PM1 olulisemad omadused

  • 12 MP 4/3″ Live MOS sensor
  • Sensori tundlikkus – kuni ISO 12800
  • TruePix VI pildiprotsessor
  • Kiire 120 Hz autofookus, autofookuse abivalgus
  • 3.0″ diagonaaliga ja 460 000 piksliga LCD ekraan. 16:9 küljesuhtega laiekraan
  • Full HD videorežiim, 1080i 60 kaadrit sekundis AVCHD
  • 6 digifiltrit, välguking koos lisatarvikupesaga
  • Mõõtmed: laius – 109.5 mm; kõrgus – 63.7 mm; paksus x 34 mm
  • Kaal: 265 g

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-2

Olympus E-PM1 ei ole päris uus kaamera. 2011. aasta sügisel turule jõudnud aparaadist on nüüdseks olemas ka uus versioon, mõned kuud tagasi esitletud E-PM2. Photopointis on see olemas 608.98€, kuid selle hind – 599€ – hoiab siin karbist välja võetava ja poole soodsama vanema mudeli jätkuvalt relevantse.

Kui rääkida Olympus E-PM1 konkurentidest, siis tuleb siin nimetada Sony NEX-C3 ja Sony NEX-F3 629.32€ hübriidkaameraid ning Panasonicu samasse klassi langevat Lumix GF3 558.15€ hübriidkaamerat. NEX-C3 on praeguseks tootmisest maas. NEX-F3 ja Lumix GF3 on aga oluliselt kallimad kui E-PM1.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-5

Karbis on: Olympus E-PM1 hübriidkaamera, 14-42mm f/3.5-5.6 suumobjektiiv, kaamerarihm, FL-LM1 välklamp, vutlar välklambi jaoks, Olympuse spetsiaalpistikuga USB-kaabel, sama pistikuga AV-kaabel, toitekaabel, laadimisadapter ning aku.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-6

Olympus E-PM1 on nii pisike kaamera, et BLS-5 liitiumaku tundub selle jaoks lausa ebanormaalselt suur olevat. Ühe laadimisega lubab see aku pildistada 330 kaadrit, mis on ühe algtaseme hübriidkaamera kohta väga hea tulemus. Kompaktkaameratele sarnaselt on mälukaardipesa akuga sama luugi all.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-7

Vahetatavad objektiivid ja suur sensor. Nii Olympuse kui ka Panasonicu hübriidkaamerad kasutavad Four Thirds standardile vastavat sensorimõõtu. Sensori suuruseks on 17,3 x 13 mm.  See on oluliselt suurem kompaktkaamerate enamlevinud sensorimõõdust – 4.6 x 6.2 mm. Tänu sellele on Olympus E-PM1 võimeline pildistama kompaktkaameratega võrreldes oluliselt kvaliteetsemaid fotosid. Seda eelkõige hämaramates valgustingimustes.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-16 olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-15

Olympus E-PM1 metallist korpus on küll pisike. Kui selle ette keerata komplektis olev 14-42mm suumobjektiiv, siis see komplekt enam nii mõnusalt kompaktne ei ole. Pisikese kaamera ihalejail on aga võimalus hankida praktilise suumobjektiivi kõrvale valgusjõuline ja õhukene 17mm f/2.8 fiksobjektiiv.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-14

Võrreldes näiteks Sony NEX-seeria hübriidkaamerate 18-55mm komplektobjektiividega, on Olympuse 14-42mm kitikas silmnähtavalt kompaktsem. Muidugi lubab väiksemaid objektiive luua pisut väiksem sensor. Teiseks saab Olympuse objektiivi aga ka lukustusasendisse keerata. Lukustusasendis on objektiiv lühem, kuid pildistada sellises asendis ei saa.

Sellel võimalusel on nii hea kui ka halb aspekt. Hea seetõttu, et kaamerakomplekti on tänu lühemale objektiivile parem transportida. Halb seetõttu, et kaamera töövalmis seadmine võtab aega kauem kui tavaliselt. Esmalt tuleb kaamera nupulevajutusega tööle panna ning seejärel objektiiv (sellel olevat heeblit liigutades ja objektiivi keerates) töörežiimile pikendada.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-10

Olympus PEN E-PM1 kaameral on vähe juhtnuppe. Vaat et veel vähem, kui ühel keskpärasel kompaktkaameral. Olukorra päästab neljasuunalise valikunupu ümber olev valikuratas, mille abil menüüdes seadeid valida, pildistades parameetreid muuta ja taasesitusrežiimis eelmist/järgmist fotot valida saab. Seadistatavaid Fn-nuppe (nupud, mille funktsiooni saab kasutaja ise määrata) pole siin küll kusagil näha. Tegelikult võib aga kasutaja ise omistada endale meeldiva funktsiooni lausa kolmele nupule: Punase punktikesega videosalvestusnupule; Neljasuunalise nupukombinatsiooni parempoolsele nupule; Neljasuunalise nupukombinatsiooni alumisele nupule.

Seega on PEN E-PM1 oma kasutamismugavuse poolest sobilik kasutajale, kes on harjunud väheste nuppudega kompaktkaameraga. Samas pakub E-PM1 võimalusi ka pisut enam kontrolli ihkavale pildistajale.

Tavaliselt me Karbist välja pildilugude seerias pildikvaliteedi, teravuse, ega muid teste ei tee. Olympus PEN E-PM1 kaamera teravustamine on aga nii kiire, et seda ei saa näitamata jätta. Lisaks kirjutatakse pildistatud foto vahemälust ka kiiresti mälukaardile nii et kiire ei ole mitte ainult teravustamine vaid ka järjestikuste kaadrite pildistamine. 299-eurose kaamera kohta on see, ma ütleksin, fenomenaalne. Vaadake allolevat videot ning kui teil on mõni peegel-või kompaktkaamera, siis proovige järele teha.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-11 olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-18

Ühendused on vasakul pool kummist katte all. Vasakul näeme mini HDMI pesa, mille abil saab kaamera fotode ja videote vaatamiseks ühendada teleriga. Paremal on Olympuse enda standardil põhinev väljund, mis ühendab USB ja AV pesad. Sellesse saab siis ühendada nii USB kui ka AV kaabli.

Kaameraga on kaasas pisike välklamp, mis kinnitub välgupessa, sisestudes samal ajal ka välgupesa all olevasse AP2 porti. Viimasest ammutab välklamp voolu, sest patareisid lambi sisse ei käi. Siia saab ühendada ka muid lisatarvikuid (mis kaameraga koos kaasa ei tule) nagu näiteks välist mikrofoni või elektroonilist pildiotsijat.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-17 olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-19

Kaamera esikülg on lame ja sile nii et parema käe sõrmedel seal millegi taha haakuda ei ole. Õnneks on aga tagaküljel korralik kummeeritud riba, mis kena välja näeb ja vähemalt pöidlalegi korralikku tuge annab. Parempoolsel pildil on esiküljel näha pisike augukene – selle taga on autofookuse abivalgus, mis aitab teravustada ka päris hämaras pildistades. Kaamerarihma aasadeks on väga korralikud metallklambrid, mis näevad välja nagu palju kallima peegelkaamera omad. Üldse ei ole Olympuse koostekvaliteedile midagi ette heita.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-36 olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-37
 Välklamp koos vutlariga  Välklampi saab kaamera peal üles-alla liigutada

E-PM1 kaameral ei ole sisseehitatud välklampi. Kuna E-PM1 on ikkagi suunatud algajale fotohuvilisele, siis on sisseehitatud välklambi puudumine miinuseks. Kaameraga on küll kaasas väline välklamp, millega E-PM1 igavesti tuus välja näeb. Samas lisab see kaamerale kohmakust ning võib kindel olla, et paljudel kordadel kui välku vaja läheks, on see kusagile ununenud või kadunud või siis on pildistatav hetk selleks ajaks kui välklamp kaamerale kinnitatud saab juba möödas.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-22 olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-23

PASM-režiimides avaneb OK nupule vajutades paremalt poolt kiirseadete veerg. Üles-alla nuppudega saab sealt valida soovitud parameetri. Paremale-vasakule nuppudega saab seda parameetrit muuta.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-reziimid

Programmiratast E-PM1 kaameral ei ole. Erinevate režiimide valimine on aga tehtud üsna lihtsaks. MENU nupule vajutades ilmuvad ekraanile viis pearežiimi ning kuuendana “Setup” ehk päris menüü. Paremale-vasakule nuppudega saab siit valida soovitud režiimi. PASM jaotises saab soovitud alamrežiimi valida üles-alla nuppudega.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-30 olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-33
 SETUP ehk menüü  ART režiimis saab valida kuue erineva digifiltri vahel

Olympus on ka ainuke kaameratootja, kes varustab oma aparaadid eestikeelsete menüüdega. Uhke värk. Samas ei ole ma nii segaselt esitatud menüüd veel ühegi teise firma kaamerate juures kohanud.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-21

Olympus E-PM1 on parim fotokaamera, mida Photopointist 2013. aasta alguses 300€ eest saada võib. Selle suur 12 MP sensor pildistab peegelkamera kvaliteediga fotosid. Selle pisikesest, metallist korpusest õhkub mitu korda kallimale kaamerale omast koostekvaliteeti. Selle teravustamiskiirus on fenomenaalne ja pildistamiskiirus suurepärane. Selle juhtimine on lihtne ja vajadusel saab selle peal olevaid nuppe ka ümber programmeerida. See on ideaalne kaamera fotohuvilistele, kes soovivad oma kompaktkaamera välja vahetada parema pildikvaliteedi ja manuaalsete juhtimisvõimalustega kaamera vastu ning soovivad selle eest välja käia nii vähe eurosid kui võimalik.

 

(1320)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Olympus PEN Mini E-PM1 + 14-42mm Kit must 12,3 megapiksliga Live MOS sensor, 3-tolline LCD, Live View, TruePic VI protsessor, Supersonic tolmueemaldus, pildistabilisaator, Full HD video, RAW fail
Olympus PEN Mini E-PM2 + 14-42mm Kit must 16,1 megapiksliga Live MOS sensor, tolmufilter, 3" puutetundlik LCD, pildistabilisaator, manualrežiimid, RAW fail, Full HD video, HDMI
Sony NEX-F3 + 18-55mm must 16,1 megapiksliga Exmor APS HD CMOS sensor, sensori tolmueemaldussüsteem, 3" kallutatav TruBlack LCD ekraan, RAW failivorming, Full HD video, HDMI
Panasonic Lumix DMC-GF3 + 14-42mm OIS 12,1 megapiksliga Live MOS sensor, Venus Engine FHD, Full HD video, tolmueemaldussüsteem, RAW ja MPO failivorming, HDMI väljund, puutetundlik 3" LCD monitor
Olympus PEN Mini E-PM1 + 14-42mm Kit hõbedane 12,3 megapiksliga Live MOS sensor, 3-tolline LCD, Live View, TruePic VI protsessor, Supersonic tolmueemaldus, pildistabilisaator, Full HD video, RAW fail
Olympus PEN Mini E-PM1 + 14-42mm Kit valge/hõbedane 12,3 megapiksliga Live MOS sensor, 3-tolline LCD, Live View, TruePic VI protsessor, Supersonic tolmueemaldus, pildistabilisaator, Full HD video, RAW fail

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast