Minnes ise hiljuti täielikult üle Canoni süsteemi peale ning sealhulgas EOS R-seeria täiskaader hübriidkaamerale, siis tekkis soov proovida ka mõnda RF- bajonetile loodud objektiivi.
Üsna kiiresti otsustasin, et selleks võiks olla Canoni enda RF 70-200mm f/2.8 L IS USM, sest varasemalt olen sama EF-seeria objektiiviga kokku puutunud ning seega oli hea võrdlusmoment olemas.
Arvestades, et RF-seeria objektiivid on pigem hinnaklassi kõrgemas otsas, siis oli hea see esialgu Photopointi rendist enda kaamera ette laenutada.
Välimus/ehitus
Kuigi üldiselt on Canoni L-seeria objektiivid ja sealhulgas ka klassikaline 70-200 mm üsna ära tuntavad oma välimuse ja ehituse poolest, siis seekord RF-bajoneti juures tegi Canon mõningad muudatused nii sisemiselt, kui ka välimiselt.
Canon RF 70-200mm f/2.8 L IS USM on väga kompaktne, sest sellel ei ole mitte objektiivi sisene suum, vaid “toru” pikeneb koos suumiga. Sellega seoses on RF-objektiiv algasendis ehk 70 mm juures tunduvalt „lühem“, kui EF-seeria objektiiv, kuid välja suumides jällegi veidikene pikem.
Objektiivi optiliseks konstruktsiooniks on 17 elementi 13 grupis, sealhulgas asfäärilised ja super-UD läätseelemendid ning ka “floating focus” läätselement, mis vähendab focus breathing‘ut (vaatenurga muutumist teravustamise ajal).
Kindlasti tasub ka mainida, et RF 70-200mm f/2.8 L IS USM on kergem kui EF-seeria 70-200 mm, kaaludes kõigest 1070 g.
Canon RF 70-200mm f/2.8 L IS USM autofookus
Canon L-seeria objektiivid on tuntud oma autofookuse poolest ja ka RF-bajoneti mudel ei ole selles osas erandiks.Lisaks on objektiivi küljel kolm nuppu, millega saad reguleerida autofookuse režiime.
Autofookuse mootoriks on objektiivis kasutusel Dual Nano USM ning RF 70-200mm f/2.8 L IS USM oli esimene objektiiv, millel Canon seda süsteemi hakkas kasutama. Autofookus on kiire ning täpne – kasutasin objektiivi nii välistes tingimustes looduse pildistamiseks kui ka kehvas valguses siseruumides ning mõlemaga sai objektiiv hästi hakkama.
Lisaks mainiksin ära, et kuigi tegu on USM autofookus mootoriga, mis on tuntud kui veidi „valjem“ versioon Canoni AF-mootoritest, siis ma isiklikult ei pannud mingisugust häält eriti tähele, kuigi kasutasin ka teisi Canoni objektiive kõrvuti, mille fookusseerimine oli oluliselt valjem.
Miks ma seda mainin on see, et juhuslikult sattusin testperioodil pildistama üht üritust/koolitust, kus oli oluline vaikus ja rahu ning sealses olukorras oli RF 70-200 mm f/2.8 ideaalne kaaslane.
Vaikne mootor, püsiv f/2.8 ava ning 70-200 mm suumivahemik olid omavahel hästi kooskõlas ning tegid inimeste emotsioonide jäädvustamise kergemaks.
Canon RF 70-200mm f/2.8 L IS USM pildikvaliteet & kasutamine
Kes on vähegi antud Canoni seeria objektiivi/objektiividega kokku puutunud, siis teab et Canoni L-seerial on väga hea profiklassi pildikvaliteet. Kõige teravam pilt on umbes f/4.0 ava vahemikus, kuid see ei tähenda, et f/2.8 juures ei oleks pilt terav.
Objektiivi universaalne 70-200 mm suumivahemik teeb sellest hea kaaslase igale fotograafile. Ka töökindlus ja ehituse kvaliteet annavad aimu, et selline objektiiv on mõeldud kõigile ehk ei ole vahet kas oled väljas loodust pildistamas või siseruumis mõnd üritust jäädvustamas.
Canon RF 70-200mm f/2.8 L IS USM on muuhulgas ka ilmastikukindel nii et välistes tingimustes pildistamisel või filmimisel probleeme ei teki.
Minu kasutusperioodil olid vaikne autofookus ning kiire teravustamine kindlasti selle kõige tugevamateks plussideks. Küll aga olenemata sellest, et RF-seeria objektiiv on väiksem ja kergem, kui EF objektiiv, siis andis selle suurus ja kaal ennast tunda pikematel sessioonidel.
Suumise ja manuaalse fookuse rõngad on samuti mugavalt kasutatavad. Kasutuskogemusele annab juurde võimalus panna objektiiv lukku 70 mm asendisse – see tundub väike lisa, kuid just pikematel sessioonidel muutub see tegelikult väga oluliseks. Lisaks on objektiiviga kaasas ka korralik päikesevarjuk, millele on sisse ehitatud ava, et filtrite kasutamine oleks lihtsam.
Kokkuvõte
Kõike eelnevat arvesse võttes, siis arvan, et Canon RF 70-200mm f/2.8 L IS USM puhul on tegemist tõsise tööriistaga professionaalidele, kellel on vaja universaalset, kuid vastupidavat ja hea kvaliteediga objektiivi.
Arvan, et Canoni kasutajana võiks fotokotis ikkagi 70-200 mm objektiiv alati olla – kas see on EF- seeria või RF- seeria ning f/4.0 või f/2.8, see oleneb juba täpsematest vajadustest ja kasutamisest. Kuid hoolimata valikust saavad mõlemad versioonid kõigi ülesannetega hakkama ning lausa kutsuvad välja pildistama.
Reimo tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel.
Photopointi foto-ja videotehnika rent on ideaalne lahendus, kui vajad tehnikat lühiajaliseks kasutamiseks või erinevate projektide tarbeks.
Photopoint.ee ostujuhid – ammuta inspiratsiooni ja teadmisi.
(198)
- 70–200 mm klassikaline telesuumobjektiiv
- Valgusjõuline – läbiva f/2.8 avaga
- Võimekas pildistabilisaator, kuni 5 stoppi
- Kiire ning vaikse Dual Nano USM teravustamismootoriga
- Canon L-seeria – parim nõudlikule professionaalile
Kommentaarid