See oli aastal 2012, mil Photokina messil sai Hoya boksis klaasi all näha uute gradatsiooniga neutraalhallide filtrite prototüüpe. Nüüd aasta, vaat et lausa poolteist hiljem on need filtrid saabunud ka poelettidele. Parem hilja, kui mitte kunagi, eks? Loomulikult tekib ka küsimus, mis põhjusel ühel maailma suurimal filtritootjal nii kaua aega läks selle peale.
Omapärased on need filtrid just seetõttu, et tegu on sujuva üleminekuga neutraalhallide filtritega, mis käivad otse objektiivi filtrikeermesse, mistõttu on nende kasutamine mugavam (ning vähem ruumi võttev) kui Lee või Cokini kiilfiltreid kasutades. Teiseks on erinevus ka tootmistehnoloogias, mis teeb antud filtrid omapäraseks. Kiilfiltrite puhul on tegu enamjuhtudel resiidifiltritega, siis Hoya kasutab mitut kihti optilist klaasi, mille vahele on pandud gradatsiooniefekti loov kiht. Tulemuseks on sama kvaliteetne ning kohati isegi vastupidavam tulemus võrreldes nende filtritega, mis on valmistatud resiidist. Teiseks eeliseks on Hoya ND10 Graduated filtritel see, et ei ole vaja kasutada spetsiaalseid varjukeid või filtrihoidjaid, mistõttu on nendega opereerimine lihtsustatud.
Mõnel lugejal võib ka tekkida küsimus, miks meil neid üleminekuga neutraalhalle filtreid on vaja. Seda ikka selle jaoks, et ühtlustada kaadris oleva valguse hulk. Näiteks päikeseloojangut pildistades on maapind tugevalt varjus, kuid taevas hele. Selle asemel, et kasutada jube-kontrastset-suure-värviküllasusega kaamerasisest HDR režiimi, keerame hoopis neutraalhalli üleminekuga filtri ette. Nii sünnibki ühtlaselt valgustatud ning kena loodusfoto. Lisaks on klaas koos raami eesmise osaga pööratav, täpselt samamoodi, nagu ringpolarisatsioonifiltrid. Seeomakorda võimaldab ülemineku sobiva nurga alla seadistada.
Uued ND10 Graduated filtrid on saadaval 52mm, 58mm, 77mm ja 82mm diameetriga. Filtri tugevuseks on heledamas alas ND0.3 (1 stopine valguskadu) ning tumedamas alas ND0.9 (3-stopine valguskadu).
Hoya filter ND10 Graduated Photopointis alates 109,99€
(849)
Kommentaarid