Mitmed suured veebilehed on täna maas, vast tuntuimad neist on Wikipedia.org (inglisekeelne, ülemaailmselt) ja Google.com (USAs), aga ka mitmed kaubanduslikud saidid, nagu mängutarvikute tootja Razer koduleht Razerzone.com. Käimas on tõenäoliselt suurim virtuaalne streik, mis kunagi aset leidnud. Sajad veebilehed üritavad sellega näidata milline oleks nende pakutav sisu juhul kui USA valitsus võtab vastu SOPA (Stop Online Piracy Act) ja PIPA (Protect Intelligent Property Act).
SOPA ja PIPA idee on iseenesest üllas – vähendada piraatlust ja kaitsta digitaalset loomingut varguse eest. Nende aktidega lubatavad vahendid soovitud eesmärkide saavutamiseks on aga mitmete sõnavabadusspetsialistide ja vaba internetimaastiku idee pooldajate arvates liiga agressiivsed ja võivad lõppkokkuvõttes väga kahjulikku mõju omada.
Näiteks võidakse kogu Wikipedia panna kinni seetõttu, et üks miljarditest linkidest, mis wikipediast välja viitavad, viib lehele, mis mõnes muus sektsioonis sisaldab infot selle kohta, kuidas SOPA tingimusi eirata. Ühtlasi võivad interneti teenusepakkujad lehti kinni keerata omal algatusel, ilma kohtuotsuseta, SOPA järgi on selline teguviis isegi soositav.
Rakendades sedavõrd diktaatorlikke meetmeid virtuaalsete õiguste kaitseks tekib olukord, kus ka igati seadusekuulekad algatused lakkavad tegutsemast puhtalt seetõttu, elu läheb liiga keeruliseks. Kuigi seadused võetakse vastu vaid USAs, on tema mõju kaugeleulatuv, kuna internetisisu lõviosa pärinebki Ameerikamaalt, ja SOPA on otseselt suunatud välisriikide veebilehtede reguleerimiseks.
Interneti olemus võib seaduste vastuvõtmise korral tundmatuseni muutuda. Eks näis mis tulevik toob.
(261)
Kommentaarid