Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD Sony ja Nikon hübriidkaameratele

MInu meelest on ühed kõige huvitavamad objektiivid just makrod, mis viivad Su subjektile lähemale kui ühegi teise objektiiviga. Just sellise objektiivi abil saad pildile püüda iga väiksemagi detaili, mida vahel isegi inimsilmaga näha ei paista.

Makroobjektiivide sekka on nüüd jõudnud ka Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD, mis on saadaval nii Sony FE- kui ka Nikon Z-bajonetile. Mõlema kaamerabrändi seas on Tamroni makroobjektiiv ka kõige taskukohasem variant ehk kui otsid rahakotisõbralikumat viisi makromaailma sisenemiseks, siis nüüd on see Sinu võimalus!

Selles postituses saad uue Tamroni mudeliga teha tutvused, kus lisaks põhilistele omadustele ja funktsioonidele võtan selle karbist välja ja jagan enda esmamuljeid.

Olles kasutanud enamus makroobjektiividest Sony täiskaader hübriidkaameratele, siis saan vastata ka järgnevale küsimusele: kas taskukohasema hinnasildi eest teed Sa ka mõne märkimisväärse kompromissi võrreldes konkureerivate mudelitega? Tule vaata lähemalt ja saad teada 👇

Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD — odavam makro, kuid kas ka kompromissiga?

Tegu on Tamroni esimese makroobjektiiviga, mis on disainitud konkreetselt hübriidkaamerate jaoks. Olgugi, et Tamron keskendub tänaseks päevaks rohkem suumobjektiivide tootmisele, siis fiks-makroobjektiive peavad nad siiski ülimalt oluliseks — 90mm f/2.8 Di III Macro VXD on lausa nende üheksas makroobjektiivi mudel 45 aasta jooksul.

Igati pidi on aru saada, et tegu on Tamroni kõige uuema makroobjektiiviga. Sellel on kõige uuem disainikeel, mistõttu võid objektiivi vabalt eksitada teiste uute Tamroni mudelitega.

Ma ei valetaks kui ütleks, et ma ei haaranud ekslikult pildistamise ajal Tamron 90mm f/2.8 Macro asemel oma Tamron 28-75mm f/2.8 G2 objektiivi, sest need on nii paganama sarnased.

Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD kasutab teravustamiseks VXD lineaarset mootorit, kuid kui kavatsed seda objektiivi kasutada selleks, milleks see on loodud, siis soovituslik oleks üldse autofookus välja lülitada ja teravustada manuaalselt.

Siin saan välja tuua ka selle objektiivi esimese miinuse — sellel puudub AF/MF lüliti. Tähendades, et kui soovid autofookuse ja manuaalfookuse vahel vahetada, siis pead seda tegema kaameramenüü kaudu, mis tekitab lisasamme, mida oleks saanud lüliti näol vältida.

Kuigi konkreetset AF/MF lülitit sellel ei ole, siis õnneks on objektiivil säilitatud funktsioonnupp, mida oli minu Sony a7 IV hübriidkaameras võimalik programmeerida kui “AF/MF Selector Toggle” nupuna. Ehk siis, kui Sul on siiski hädasti vaja hõlpsat viisi autofookuse ja manuaalfookuse vahel valimiseks, siis funktsioonnupp on Sul selleks olemas.

Antud Tamroni objektiivi üks ja ainus lüliti on teravustamisvahemiku määramiseks, et autofookust pisut kaasa aidata ja vältida olukorda, kus objektiiv hakkab focus hunt’ima kogu teravustamisvahemiku ulatuses.

Näiteks, kui tahaksid 90mm f/2.8 Macro VXD kasutada kui tavapärase tele-fiksobjektiivina ning kavatsed teravustada ainult kaugemale, siis lülitil on olemas “∞ – 0,7m” režiim, mis teravustab lõpmatusest kuni 0,7 meetrini välja. Sel juhul ei hakka see ülilähedalt subjekti otsimagi ning autofookus peaks olema selle võrra kiirem ja sujuvam.

Samuti paikneb lülitil “FULL” ehk kogu teravustamisvahemiku ulatuses autofookus ning “0,7m – MOD” ehk 0,7 meetrist kuni minimaalse teravustamiskauguseni autofookus. Ahjaa, see jäi veel mainimata — Tamron 90mm f/2.8 VXD minimaalne teravustamiskaugus on kõigest 23 cm. Muuhulgas on sellel ka 1:1 suurendus ehk taskukohasema hinna eest saad Sa siiski kõik näitajad, mis defineerivad objektiivi kui õigeks makroks.

Mugavust lisab juurde komplekti kuuluv päikesevarjuk, millel on uuenduslik disain ning sisaldab nn. lahtikäivat luuki. Selle kaudu pääsed ligi objektiivi eesolevale filtrile, et saaksid näiteks oma polariseerivat või varieeruvat ND filtrit keerata ilma varjukit eemaldamata.

See on üks väheseid, kui mitte ainus objektiiv Sony ja Nikon hübriidkaamerate seas, millel on selline varjuki disain. Loodan tulevikus näha seda disaini ka teistel Tamroni objektiividel.

Tamron Lens Utility tarkvara

Üks vahva omadus nii Tamron 90mm f/2.8 Macro kui ka teiste uute Tamroni objektiivide puhul on USB-C pesa olemasolu.

Kes sellest veel ei tea, siis selle pesaga objektiive saad USB-C kaabli abil ühendada oma Windows, macOS kui ka Android nutiseadmetega, kus saad “TAMRON Lens Utility” tarkvara abil tuunida oma objektiivi enda maitse kohaselt.

Muuta saad näiteks seda, kas fookusrõngas töötab lineaarselt või mitte-lineaarselt ning mitu kraadi pead fookusrõngast keerama, et jõuda minimaalsest kuni maksimaalse teravustamiskauguseni. Selline kohandamisvõimalus tuleb kindlasti käepärast antud makroobjektiivi puhul, kui kavatsed tihedalt manuaalselt teravustama hakata.

Kasutades ise Tamroni objektiive, siis olen korduvalt ka nende tarkvaraga kokku puutunud ning minu meelest on tegu väga lihtsa ja kasutajasõbraliku rakendusega, millega peaks peaaegu igaüks hakkama saama.

Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD vs konkurendid

Teades nüüd Tamroni objektiivi põhilisi omadusi ja funktsioone, siis saan seda paremini võrrelda teiste konkureerivate mudelitega.

Sony E-bajoneti seas on nendeks Sony FE 90mm f/2.8 Macro G OSS ning Sigma 105mm f/2.8 DG DN Macro Art. Nikon Z-bajonetile kuulub ainult üks teine makroobjektiiv, milleks on Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S.

Ausalt öeldes, igal objektiivil on omad plussid ja miinused. Kõikide konkureerivate mudelite vahel on minu meelest kõige paremad ikkagi kaamerabrändi enda toodangud, kuid nii Sony kui ka Nikoni makrod ületavad tuhande eurost hinnasilti. Kallima hinna eest saad omale antud juhul optilise pildistabilisaatori ning täieliku ühilduvuse kaamera ja objektiivi vahel.

Kui Sa pole veel valmis üle tuhande eurost hinda maksma, siis valikusse jääbki vaid Tamroni ja Sigma makroobjektiivid. Sigma mudelit eristab pisut kitsam 105mm fookuskaugus ning AF/MF lüliti olemasolu. Samuti on sellel omapärane integreeritud avarõngas, millega manuaalselt ava seadistada otse objektiivi pealt.

Olles kõige odavam makroobjektiiv nende mudelite vahel, siis ilmselgelt ei saa Tamron 90mm f/2.8 Macro VXD pakkuda kõike seda, mida teised objektiivid. Kuid ka sellel on omad eelised, mille seast tooksin välja USB-C pesa olemasolu ning lahtikäiva luugiga päikesevarjuki.

Olen sellest peaaegu igas Tamroni “karbist välja” postituses rääkinud, kuid mainin ka taaskord, et Tamroni puhul on muuhulgas üheks suurimaks eeliseks ühine disainikeel, s.h. filtrikeermete suurus.

Mina isiklikult pean seda väga oluliseks, sest uusi objektiive valides tahaksin ma eelkõige näha sama filtrikeerme suurust, mis minu olemasolevatel objektiividel on.

Sel juhul saan kasutada oma olemasolevaid filtreid kõikide oma objektiivide vahel ilma, et peaksin tegema lisainvesteeringuid ning kulutama mitusada eurot veel lisaks objektiivi ostule — kvaliteetsed filtrid pole odavad asjad, usu mind!

Seega minu algse küsimuse juurde tagasi jõudes, kas taskukohasema hinnasildi eest teed Sa ka mõne märkimisväärse kompromissi võrreldes konkureerivate mudelitega? Pigem mitte, kui optiline pildistabilisaator just Sinu jaoks hädavajalik omadus pole, kuigi reeglina kasutatakse makroobjektiivi statiivi peal. Stabilisaatori saamise eest peaksid välja köhima ka ligi 2-kordse summa.

Lõpetuseks

Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD pakub hea hinna eest makroobjektiivi, millega teravustad ülilähedale ning saavutad 1:1 suurenduse nagu kõik selle konkureerivad mudelid.

Olgugi, et sellel pole kõiki mugavusi, mida võid leida kallimatelt alternatiividelt, siis Tamronil on jällegi omad plussid, mida ühelgi teisel mudelil ei ole.

Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD Sony ja Nikon hübriidkaameratele

Minu meelest ei saa sellega valesti minna, kui soovid endale soetada esimest makroobjektiivi ning avastada põnevat makromaailma. Kui Sinu praegused objektiivid ei ole suutelised eriti lähedale teravustama, siis kindlasti soovitan sellise objektiivi soetamist kaaluda — see avab kõiksuguseid uusi võimalusi nii foto- kui ka videograafias.

 

Telli Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD ja avasta uut kvaliteeti »

 


Kas teadsid, et iga Tamroni objektiivi ostul saad sellele taotleda 5-aastase tootjagarantii? Selleks tuleb Sul minna “Tamron Warranty” lehele ja objektiiv registreerida kahe kuu jooksul alates ostukuupäevast.

Kogu hübriidkaameratele mõeldud Tamron objektiivide valik (paljud neist on saadaval ka Photopointi rendis):

PS! Teeme vahetust – too enda enda vana fototehnika meile ja saad uue kaamera või objektiivi ostul isegi soodushinnast veel alla! Rohkem infot »

Kui makrofotograafia Sind paelub, siis tõsisemalt saad sellega tutvust teha ja nippe õppida Eesti kõige suuremas fotograafia-alases õpikkonnas fotokursus.ee, mille kursuste hulgas on olemas Eesti makrofoto guru Urmas Tartese poolt koostatud “Makrofotograafia” e-kursus.

Photopoint on Tamroni ametlik ja pikaajaline partner Eestis. Photopoint.ee ostujuhid – ammuta inspiratsiooni ja teadmisi.

(283)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD objektiiv Sonyle
  • 90 mm tele-fiksobjektiiv
  • Valgusjõuline – läbiva f/2.8 avaga
  • Kiire ja vaikne VXD teravustamismootor
  • Sujuv bokeh ja muljetavaldav teravus
  • Sony E bajonetiga kaameratele
699€
Tamron 90mm f/2.8 Di III Macro VXD objektiiv Nikonile
  • 90 mm tele-fiksobjektiiv
  • Valgusjõuline – läbiva f/2.8 avaga
  • Kiire ja vaikne VXD teravustamismootor
  • Sujuv bokeh ja muljetavaldav teravus
  • Nikon Z bajonetiga kaameratele
699€

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast