Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Canon PowerShot G9 X kompaktkaamera

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-103

Canon on viimase 12. kuu jooksul toonud poelettidele koguni neli 1″ tüüpi sensoriga kompaktkaamerat. Aasta tagasi tuli PowerShot G7 X, ja siis järgemööda G3 X, G5 X ja G9 X. Need on kõik tippklassi kompaktid, mille tavalisest kõrgem pildikvaliteet ja rohked seadistusvõimalused ahvatlevad isegi tõsisemaid fotohuvilisi oma suurt peegelkaamerat nurka viskama.

Ainult üks neist neljast kompaktkaamerast on aga tõeliselt kompaktne – nii pisikese korpusega, et mahub vabalt ka teksapükste taskusse. See on uhiuus, just äsja kahes värvitoonis Photopointi kauplustesse jõudnud Canon PowerShot G9 X. Ütlen kohe ära, et endale ma seda ei ostaks, paljudele sõpradele-tuttavatele soovitaks aga palavalt. Miks küll nii – sellest kirjutan allpool.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-1

Kiire üldpildi loomiseks vaatame kõigepealt kiirelt üle Canon G9 X olulisemad tehnilised parameetrid:

 • Tavaliste kompaktkaamerate sensorist suurem 1″-tüüpi 20,2 MP pildisensor
 • Sensori ees ei ole optilist madalpääsfiltrit – see lubab tavalisest detailirohkemat pilti
 • ISO tundlikkuse ulatus: 125 – 12800
 • 3x optilise suumiga ja 28 – 84 mm fookuskauguste vahemikuga (35mm ekvivalent) objektiiv. Avavahemik: f/2.0 – 4.9
 • Lähim teravustamiskaugus: 5 cm
 • Optiline 5-teljeline värinastabilisaator – lubab pildistada kuni 3 stoppi pikema säriajaga
 • Kontrasttuvastusega autofookus, 31 teravustamispunkti
 • 3″ puutetundlik LCD-ekraan, 104000 pikslit ekraanil
 • Kiireim võimaik säriaeg: 1/2000
 • Integreeritud, automaatse seadistusvõimalusega ND filter (3 stoppi)
 • 6 fps sarivõte (ilma autofookuseta); 4,3 fps sarivõte kaadrite vahel teravustamisega
 • 14-bit RAW faili salvestamise võimalus; PASM särirežiimid + üks kasutaja poolt programmeeritav režiim
 • 1920 × 1080 24p/25p/50p videoklipid, integreeritud stereomikrofon
 • WiFi, NFC ühenduvus, võimalus akut laadida Micro USB pesa kaudu
 • Aku kestvus: 220 kaadrit ühe laadimiskorraga

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-2

Enne, kui kaamera karbist välja jõuab, püüan kiirelt kirjeldada, miks G9 X enamikust teistest kompaktkaameratest erineb.

Fotograafid teavad, et pildisensor on üks peamisi pildikvaliteeti määravaid asju. Pildisensori juures pole aga kvaliteedi mõttes oluline, kui palju sellel on piksleid – oluline on hoopis pildisensori suurus ehk valgust salvestava ala pindala. Canon PowerShot G9 X sensor on iPhone 5S nutitelefoni sensorist ligi 6,7 korda ja tavaliste kompaktkaamerate sensoritest umbes 4x suurem. Just sellepärast on ka G9 X pildikvaliteet nutitelefonide ja tavaliste kompaktkaamerate pildikvaliteedist parem – see paremus tuleb välja eriti just hämaras pildistades. Sama suurt 1″-tüüpi sensorit kasutavad ka Sony RX-100 seeria kompaktkaamerad ja Nikoni hübriidkaamerad.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-3

Karbis on: Canon PowerShot G9 X kompaktkaamera, toitekaabel, akulaadija, aku, randmepael ning kasutusjuhendid ja garantiitalongid.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-20

G9 X on Photopointis olemas nii musta kui ka hõbedase põhitooniga korpusega. Ilusad on mõlemad, aga selles postituses võtsin pildistada hõbedase kaamera.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-5

Canon PowerShot G9 X metalne korpus tundub tugevam ja tummisem kui näiteks Sony RX-seeria korpused. Esiküljelt kahele poole külgedele laiuv reljeefne pind on plastik. Kuidugi võiks see olla pehmelt kummeeritud, kuid samas on selline lahendus näppude all parem ja silmale ilusam kui tavapärane sile metall.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-54
Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-53

Canon ei ole hakanud viljelema Fujifilmi või Olympuse eeskujul retrostiili vaid väga edukalt edasi arendanud enda disainikeelt. Viimaste aastate PowerShot seeria disain on muudetud pisut nurgelisemaks, kõik nupud ja nurgad on hästi detailselt ja peensusteni läbi mõeldud – tulemuseks on väga ilus kaamera – vahet pole, kas sul juhtub peos olema hõbedane või must.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-51

 

Kaamera paremal küljel on eraldi nupp WiFi aktiveerimiseks ja kaamera ühendamiseks nutitelefoniga. Kui vajalikud seadistused on tehtud, siis toimibki ühendamine kiirelt ühe nupuvajutuse abil.

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-50

 

Teisel pool küljel on plastikust katte all HDMI pesa ja micro USB pesa. Varasemalt kasutas Canon oma kaamerates ikka mini USB pesa – nüüd on õnneks üle mindud universaalsema Micro USB peale, mille abil on võimalik pilte-videoid arvutisse tõmmata ning soovi korral ka kaamera akut laadida. Huvitaval kombel vastavat USB-kaablit kaameraga kaasas pole, kuid kuna Micro USB on tänapäeval väga levinud standard, on selline kaabel enamikul vast kodus juba olemas.

 

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-10

GX 9 fotoaparaati luues võtsid Canoni insenerid ilmselt ette aasta tagasi esitletud G7 X kaamera ja uurisid, kuidas saaks selle muuta võimalikult pisikeseks. Korpuselt eemaldati enamik juhtnuppe, nurga alla seatav LCD-ekraan fikseeriti ning suur valgusjõuline objektiiv vahetati välja pimedama ja väiksema suumiga objektiivi vastu. Tulemuseks on kaamera, mis ei jää pildikvaliteedi ja funktsionaalsuse poolest G7 X kaamerast väga palju maha, kuid mille korpus on praktiliselt sama suur nagu Canoni armastatud, pisikese sensoriga PowerShot S-seerial.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-14

Siin pildil on vasakul pisikese 1/1.7″ sensoriga klassikaline Canoni kompaktkaamera PowerShot S120 – see on aastaid olnud Canoni taskusse mahtuvate kompaktkaamerate tipp. Nüüd astub selle kõrvale PowerShot G9 X, mis on mõõtmetelt praktiliselt sama suur ja pühib S120 aparaadi jalust kõikides mõeldavates kategooriates alustades kiirusest lõpetades pildikvaliteediga. Ainuke põhjus, miks keegi täna PowerShot S12o kaamerat eelistada võiks, on selle 200-euro võrra soodsam hinnasilt. Tegelikult üsna kaalukas põhjus.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-9

PowerShot G9 X juures on tähelepanuväärne see, kui kiiresti kompaktkaamera töövalmis on. Vaevalt jõuad ON/OFF nupule vajutada, kui juba LCD-ekraanile pilt ette tuleb. Nii ei jää kiires pildistamisolukorras väärt hetk tabamata – kui teised oma nutitelefoni ekraanilt kaamerarakenduse ikooni otsivad, on G9 X kaameraga juba pildid tehtud.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-16

Võrreldes G7 X kaameraga on G9X aparaadi objektiiv väiksema suumiga ja samuti väiksema avaga. Selline kompromiss on tehtud võimalikult pisikese korpuse nimel. Väiksem suumivahemik on märgata eelkõige laiema vaatenurga puhul – tavaliselt algab paremate kompaktkaamerate fookuskauguses 24 mm juurest, G9 X kaameral algavad fookuskaugused aga 28mm juurest. See tähendab, et kaadrit maksimaalselt laiaks suumides mahub kaadrisse vähem.

Objektiivi maksimaalne ava on f/2.0. See on päris avar ja hea ning selle avaga saab ka hämaramas toas ilma välguta päris hea pildi kätte. Niipea, kui natuke suumima hakata, läheb aga ka objektiivi ava aina enam kinni. Veerandi võrra sisse suumides on maksimaalne ava juba 3.5. Seega tuleb selle kaameraga – nagu kõikide varieeruva avaarvuga kaameratega – meeles pidada reeglit, et mida laiema kaadriga hämaras pildistad, seda parem pilt tuleb.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-17

G9 X kaamerat võrreldakse paljudes veebiväljaannetes Sony RX100 IV kaameraga. See ei ole päris kohane võrdlus, sest Sony RX100 III ja RX100 IV kaameratele vastab Canoni tootevalikus hoopis PowerShot G7 X kaamera – see on suurem, rohkemate nuppudega, samas hinnaklassis jne jne. Canoni G9 X kaamerat võiks ehk võrrelda vanemate Sony kompaktiga RX100 II. See ei ole Canoni kompaktiga võrreldes väga palju suurem, on umbes samas hinnaklassis ja ka päris sarnase fotovõimekusega aparaat.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-77

Mitte ükski teine kaameratootja – isegi mitte Sony – pole suutnud siiani oma fotokaameratesse panna nii hästi toimivat puuteekraani lahendust, nagu Canon seda suudab. Ka PowerShot G9X ekraan on puutetundlik – näpuga otse ekraanilt saab muuta absoluutselt kõiki seadistusi. Saab valida teravustamispunkte, kasutada kiirmenüüd, leida kiirelt soovitud seadistused mahukast peamenüüst, vaadata ja lõigata pildistatud fotosid jne jne.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-11

Canoni puuteekraaniga peegelkaameratel ja näiteks ka G7 X kompaktil ei pea kasutaja puutetundlikku ekraani üldse kasutama kui ei taha – sest ka juhtnuppudega saab piisavalt kiiresti ja mugavalt kõiki seadistusi muuta. PowerShot G9 X päris nii multifunktsionaalne pole. Selle tagaküljelt on eemaldatud tavapärane neljasuunaline nupukombinatsioon ja samuti pole seal valikuketast. Seega ongi selle kaamera puhul arvestatud, et pildistaja kasutab tavalisest enam just puuteekraani. Enamiku fotohuviliste jaoks pole see kindlasti mitte probleemiks vaid just plussiks – puutetundlikkusega oleme nutitelefonide ja tahvelarvutite ekraanidel väga ära harjunud.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-13

Külma ilma või töntside näppude puhul on võimalik kõiki seadistusi ja parameetreid muuta ka ilma ekraani kasutamata. Siis peab intensiivselt kasutusele võtma objektiivi ümber oleva valikuratta ja päästiku ümber oleva suuminihiku. Esimesega saab menüüdes-valikutes reeglina vertikaalselt ja teisega horisontaalselt liikuda. Mina olen kaamera tagaküljel asuva tavapärase neljasuunalise vaikunupuga nii ära harjunud, et üllatusin ikka ja jälle, kui reflekside ajel sinna maandunud pöial sealt tavapäraseid nuppe üles ei leidnud. Esiküljel asuvate kontrollpunktide abil ei ole seadistuste nuutmine sugugi intuitiivne tegevus – vähemalt mitte esialgu.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-19

Vaat et kõige suuremaks miinuseks Canon G9 X kaamera juures on aku. Kaamera korpus on nii kompaktne, et akukambrisse ei mahu suurem kui 1250 mAh mahtuvusega aku. See kestab aga nutuselt vähe, lubades ühe laadimiskorraga teha vaid 220 kaadrit. Aku kiire tühjenemise probleem kimbutab küll kõiki sarnaseid pisikesi tippklassi kompaktkaameraid – ostuotsust tehes peab sellega lihtsalt arvestama.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-4

Canon on omalt poolt püüdnud laadimise võimalikult lihtsaks teha. Kaasa on pandud eraldi akulaadija. Sellele lisaks on võimalik tavalist micro USB kaablit kasutades kaamerat ka arvuti USB pordist või seinakontaktist (nutitelefoni akulaadijaadapteri abil) laadida. Väga tänuväärne võimalus näiteks juhul, kui olete komplektis oleva spetsiaallaadija maha unustanud.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-72
Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-73
Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-74

 

Tagaküljel paremal all nurgas olevat “INFO” nuppu vajutades saab määrata, kui palju infot ekraanile pildistamise ajal näidatakse.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-56
Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-58
Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-59

 

G9 X kiirmenüü saab ekraanile kuvada nii puutetundliku kui ka füüsilise Q-nupu abil. Kiirmenüü erinevate parameetrite vahel ei saa aga kuidagimoodi füüsiliste nuppudega liikuda – kasutama peab ekraani. Eriti mugavaks on muudetud värvustasakaalu manuaalne seadistamine – tuleb valida ainult üks kahest manuaalsest valikust ning INFO-nupule vajutades pildistab kaamera värvustasakaalu aluseks oleva pildi. Sooviks väga, et ka 5D Mark III peegelkaameral värvustasakaalu käsitsi seadistamine nii lihtne oleks.

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-70

 

Peamenüü on kujundatud EOS-peegelkaamerate stiilis ja see on täis pikitud kõikvõimalikke seadistusi ja valikuid – justnagu polekski tegu kompakt- vais hoopis peegelkaameraga.

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-71

 

Eesmist valikuketast keerates kuvatakse ka ekraanile kettakujuline graafika. Kui aga tagaküljel olevaid puutetundlikke säriaeg-ava-ISO nuppe vajutada, on vastavad numbrid ekraanil hoopis laiemalt.

 

 

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-60

 

Säriaja muutmisel kuvatakse kaamera ekraanile skaala, mida saab särmega paremale-vasakule libistada.

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-61

 

Samasugust skaalat näidatakse ka ava muutmise korral puuteekraanilt.

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-62

 

Ja samuti siis, kui muuta alumist kolmandat – ISO väärtust.

 

 

Canon-powershot-g9x-kaamera-photopoint-141

Sedamööda, kuidas erinevad fototootjad tippklassi kompaktkaameraid arendavad, kasvavad need aina paremate omaduste lisandudes paratamatult aina suuremaks. Vaadake kasvõi näiteks Sony RX-seeriat, Panasonicu LX-seeria viimast mudelit või Canoni enda teisi PowerShot G-seeria aparaate. Selliselt aina suuremaid aparaate välja pritsides on vajalik, et keegigi vahepeal reset-nuppu vajutades meelde tuletaks, milline üks õige kompaktkaamera tegelikult olema peaks ja vahepeal arenenud tehnoloogiaid kasutades taas võimalikult pisikese ja hea kaamera valmis meisterdaks.

Täpselt seda ongi G9 X kaamerat luues teinud Canon ja tulemus on ideaalilähedane. Päris ideaalsest jääb minu jaoks pisut puudu, sest Canon on otsustanud tagaküljele alles jätta liiga vähe nuppe. Samuti peaks kaamerat ostes teadma, et pikema pildistamispäeva või reisilemineku jaoks peaks juurde varuma lisaaku. Kes aku kiires tühjenemises probleemi ei näe ja kellele puuteekraan meeldib, võib G9 X  näol leida enda jaoks ideaalse kaamera.

500-eurose hinnaklassiga hea pildikvaliteediga ja taskusse mahtuva kaamera otsijal soovitan minna fotopoodi ja proovida nii Sony RX100 II kui ka Canon G9X kaamerat. Kumb paremini meeldib, see osta ära, sest pilti teevad need mõlemad ühtviisi hästi.

 

(2739)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Canon PowerShot G9 X, hõbedane/pruun
 • 20,2-megapiksline 1"-tüüpi CMOS sensor
 • 3× optiline suum (28 – 84 mm)
 • FullHD 1920 × 1080 50p videosalvestus
 • Puutetundlik 3-tolline ekraan
 • Integreeritud WiFi & NFC
Canon PowerShot G9 X, must
 • 20,2-megapiksline 1"-tüüpi CMOS sensor
 • 3× optiline suum (28 – 84 mm)
 • FullHD 1920 × 1080 50p videosalvestus
 • Puutetundlik 3-tolline ekraan
 • Integreeritud WiFi & NFC
Sony DSC-RX100 II
 • 20,2-megapiksline Exmor CMOS sensor
 • 3,6× Carl Zeiss suumobjektiiv (28 – 100 mm)
 • FullHD 1920 × 1080 50p videosalvestus
 • Sony OSS (OpticalSteadyShot™) stabilisaator
 • Integreeritud WiFi ja NFC ühendused

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast