2011. aasta algul tõi Canon poelettidele oma soodsaima peegelkaamera EOS 1100D. See kolme aasta vanune aparaat on nii Photopointis kui ka teistes tehnikakauplustes müügil veel tänaselgi päeval. EOS 1100D peegelkaameral on plastine korpus, piksline ekraan ja algeline videosalvestus. Samas on sel aga peegelkaamera kohta uskumatult soodne hind: 350€. Just sellise hinna tõttu ostetakse 1100D kaameraid ikka veel kümnete ja kümnete viisi.
Kauaks seda lõbu ei jätku. EOS 1100D on valmis lettidelt kaduma, sest selle uuendatud ja täiustatud versioon on kohal. Saage tuttavaks – Canon EOS 1200D. Võtame karbist välja ja vaatame lähemalt:
EOS 1200D kaamera on Canoni kõige soodsama kaameraseeria kõige uuem esindaja. Hetkel ei saa veel öelda, et see on “Canoni kõige soodsam peegelkaamera”. Küllap aga see juba peagi nõnda on – siis, kui 1100D laovarud otsa lõpevad.
Canon EOS 1200D olulisemad omadused
- 18 MP CMOS sensor (sensori ei ole varustatud faasituvastusega pikslitega kiiremaks teravustamiseks LCD-ekraanilt kadreerimisel)
- DIGIC 4 pildiprotsessor (Sama, mis 1100D ja 600D kaameratel)
- 9 teravustamispunkti
- Sarivõte – kuni 3 kaadrit sekundis
- 3.0″ LCD-ekraan, 460 000 px
- 1080pFull HD videosalvestus 30p või 25p. Helitaseme manuaalne seadistamine. Manuaalne särijuhtimine
- 5 digitaalset filtrit, mida saab lisada nii pildistamise ajal kui ka pärast
- Sisseehitatud WiFi moodulit ei ole, pole ka kõrvaklappide pesa ega mikrofonisisendit
- LP-E10 liitiumaku, 500 fotot ühe laadimiskorraga
- Kaal: 480g
- Mõõtmed: 130 x 100 x 78 mm
Karbis on: Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 Type III standardsuum, Canon EOS 1200D peegelkaamera, LC-E10E akulaadija, kaamerarihm, LP-E10 aku, toitekaabel ning USB kaabel (Mini USB pistikuga kaamerapoolses otsas).
Lisaks on karbis ka kaks CD-plaati. Ühe peal on kasutusjuhendid, teise peal tarkvaraprogrammid (ImageBrowser EX 0,9, PhotoStitch 3,1, Digital Photo Professional 3,14, EOS Utility 2,14 ja Pictude Style Editor 1.14). Kaasas on ka eestikeelne põhifunktsioonide kasutusjuhend ning natuke reklaamlektüüri Canoni teenuste kohta.
Siin postituses võtame karbist välja kõige soodsama Canon EOS 1200D komplekti. See koosneb kerest ja 18-55mm DC III objektiivist ning maksab 499€. Photopointis on olemas teinegi komplekt pisut kallima hinnaga – Canon EOS 1200D + 18-55 IS II Kit. Kui siin välja võetava komplekti objektiiv ei ole varustatud värinastabilisaatoriga, siis selle kallima komplekti objektiivil on stabilisaator olemas.
Nii värinastabilisaatoriga kui ka ilma värinastabilisaatorita 18-55 mm objektiivid on muus osas identsed. Neid võib iseloomustada kui plastikust bajonetiga ja ilma sisese teravustamismootorita säästutooteid, millega saab küll pildid ära tehtud, kuid mis peegelkaamera tegelikku potentsiaali ära kasutada ei suuda.
Kui on soovi peegelkaamera võimalusi rohkemas mahus rakendada ja ilusamaid pilte pildistada, võiks juba algselt plaanida ka valgusjõulisema objektiivi ostu. Näiteks võib võiks valikus olla kaamera kere koos fikseeritud fookuskauguse ja valgusjõulise avaga fiksobjektiiviga. Või siis kaamera kere koos Tamroni 17-50mm VC objektiiviga. See viimane maksab küll sama palju kui EOS 1200D kere ise, aga sel on ka kvaliteetne optika, valgusjõuline f/2.8 ava ja kiire teravustamismootor.
Canon 1200D eelkäijal ei ole mitte ühtegi kummeeritud pinda ning selle siledast plastikust korpus tundub pihus tõeliselt odav. 1200D plastikpinna viimistlus on sileda asemel teraline. Uskumatu, kui palju selline väikene asi kaamera välisilmele juurde annab. Tänu sellisele pinnaviimistlusele tundub 1200D kätte võttes mitu korda kvaliteetsem ning samuti ei jää selliselt pinnalt näpujäljed eriti välja paistma. Lisaks on 1200D kaamerale lisatud kummeeritud pinnad – nii esiküljele käepideme peale kui ka tagaküljele – sinna, kus tavaliselt laskub pildistaja pöial.
Tavaliselt on peegelkaamerate vasakul küljel mälukaardipesa – EOS 12ooD kaameral on mälukaardipesa aga akuga ühes kambris. Kaamera paremal küljel, ühe kummist katte all on ühenduspesad. Kõige ülemine on distantspäästiku ühendamiseks, keskmine (miniUSB pesa) on kaamera ühendamiseks arvutiga ja kõige alumisse saab ühendada HDMI kaabli fotode ja videote vaatamiseks otse kaamerast suuremal teleri- või arvutiekraanil.
Üldmõõtmetelt on 1200D praktiliselt sama suur nagu selle lähimad konkurendid – Nikon D3300 ning Pentax K-500. EOS 100D on seega jätkuvalt maailma kõige pisem digitaalne peegelkaamera.
Kaamera all näeme reeglitepäraselt objektiiviavause keskteljel asuvat metallist statiivikeeret. SD mälukaardipesa on aku juures – mitte eraldi vasakul küljel, nagu enamikul peegelkaameratel.
Võrreldes jällegi vanema versiooniga (1100D), on nuppude arv tagaküljel jäänud samaks. Videosalvestuse/Live View nupp on aga muutnud oma asukohta, liikudes üles pildiotsija kõrvale. Seal on see nupp ka teistel Canoni EOS-seeria peegelkaameratel. Ka “DISP.” nupp on nihutatud pöidla alt pisut eemale, vasakule poole.
Kummeeritud detailid muudavad kaamera hoidmise ning käsitsemise tunduvalt mugavamaks. Ka konkureerivatel peegelkaameratel on ju kummeeritud detailid eeskujulikult olemas nii et Canon ei saanud neid kuidagi 1200D disainist välja jätta.
Mul oli võimalus võrrelda läbi EOS 1200D pildiotsija paistvat vaadet EOS 600D pildiotsijast paistva vaatega. Eeldasin, et vaade on sama, kuid nii see ei olnud. EOS 1200D pildiotsijast paistis kadreering selgem, heledam ja kontrastsem. 600D pildiotsijast tuhmim. Ilmselt on 1200D juures kasutatud parema peegeldusvõimega pentapeegli konstruktsiooni või paremat mattklaasi või peeglit või kõike kolme. Pentax K-500 pildiotsija vastu aga 1200D ei saa, sest Pentaxi vaade on lihtsalt suurem ning katab kogu pildile jääva kaadri.
Kaamera peal on särirežiimide ketas, sisse-välja lülitamise hoob, nupp välklambi avamiseks, valikuketas ning päästik. Manuaalrežiimist videorežiimi lülitamiseks tuleb programmiratast käristada kogu tee tagasi. Programmirattal on eraldi režiim ilma välklambita pildistamiseks.
Peegelkaamerate üheks plussiks kompaktkaamerate ees on (lisaks paremale pildikvaliteedile) ka parem ergonoomilisus. See tähendab et peegelkaamera püsib mugavamalt käes ja sellega on mugavam pildistada.
Kasutajaliides, kiirmenüü ning peamenüü on täiesti standardsed. Teada-tuntud kõikidele, kes Canoni peegelkaameratega kokku puutunud on.
Filmirežiim on aga võrreldes 1100D kaameraga teinud tõelise arenguhüppe. Nüüd on võimalik filmida ka Full HD videot 25 või 30 fps. Samuti saab filmiklipi säritust manuaalselt seada.
Isegi audiosalvestuse taset saab määrata manuaalselt. Automaatse heli salvestamise režiimis püüab kaamera igal hetkel reguleerida heli salvestust keskmise väärtuse järgi. See tähendab, et kui videos keegi räägib, on kõik korras. Kui rääkija aga hetkeks vait jääb, arvab kaamera, et taustalt kostev heli on see, mida ta salvestama peab ning tõstab mikrofoni tundlikkuse maksimaalseks. Tulemuseks on võimendatud taustamüra. Manuaalse audio salvestamise režiimis saab operaator seada mikrofoni tundlikkuse peamise heliallika järgi.
EOS 1200D kaameral on ka üks eriti lahe videosalvestamise režiim, mis esmapilgul (ja isegi kolmandal pilgul) täiesti kahe silma vahele jääda võib. See tuletab meelde Instagram`ist tuntud videosalvestuse viisi.
Nimelt saab seada kaamera filmima 2, 4 või 8 sekundi pikkuseid videoklippe. Kui neid siis selles režiimis järjest salvestada, saab need pärast taasesitusrežiimis paari käsklusega üksteise külge üheks pikemaks videoks kokku kleepida. Ning üllatuslikult võimaldab kaamera sellele videole lisada ka taustamuusika (selleks peab muusika laadima mälukaardile vastavasse kausta).
Selline režiim on käepärane võimalus pikkade lohisevate ja igavate klippide asemel loominguliste ja lahedate videote tegemiseks. Samuti näitab see kujukalt, kuidas nutiseadmete maailmast pärinevad ideed jõuavad ka traditsioonilist laadi fotoaparaatide sisse.
Canon EOS 1200D ei too endaga kaasa midagi eriti silmapaistvat. See on eeskujulik sooritus, millega võib rahul olla. Kaamera, mis pildistab kahtlemata ilusaid pilte, kuid mille juures ei anna – konkurentidega võrreldes – esile tuua mitte mingeid erilisi trumpe. EOS 1200D seest on tegelikult puudu WiFi. Kui paljudel kompaktkaameratelgi see juba olemas on, miks ei võiks see siis olla olemas ka Canoni algtaseme peegelkaameral? EOS 1200D tagaküljelt on aga puudu suurema lahutusvõimega ekraan. Nutitelefonide ajastul on kasutajad harjunud teravamate ekraanidega ja nii Pentax K-500 kui Nikon D3300 kaameratel on need olemas. Veel oleks EOS 1200D kaameral võinud see ekraan olla puutetundlik.
Need kolm omadust on algtaseme peegelkaamera ostjale kahtlemata oluliseks ostuargumendiks ning oleksid 1200D kaamera muutnud hoobilt müügihitiks. Praegu aga on Canon asunud võistlema täpselt samades kategooriates nagu Nikon ja Pentax – ja ma ei ole üldse kindel, kas see kaamera sellisel moel võitjana väljuks – kui see poleks “Canon”.
(6081)
- 18-megapiksline APS-C CMOS sensor
- 3-tolline LCD monitor
- FullHD 1920 × 1080 25p videosalvestus
- 9 teravustamispunktiga AF
- 3 kaadrit/sek sarivõte
- 18-megapiksline APS-C CMOS sensor
- 3-tolline LCD monitor
- FullHD 1920 × 1080 25p videosalvestus
- 9 teravustamispunktiga AF
- 3 kaadrit/sek sarivõte
- 18-megapiksline APS-C CMOS sensor
- 3-tolline LCD monitor
- FullHD videosalvestus
- 9 teravustamispunktiga AF
- 3 kaadrit/sek sarivõte
Kommentaarid