'; Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv on ideaalne alustavale filmitegijale

Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Vaatame lähemalt: Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv on ideaalne alustavale filmitegijale

Anamorphic – kui palju see termin sulle ütleb? Kes filmimisega professionaalsemal tasandil tegelevad on ehk sellega rohkem kokku puutunud, kuid mida see siis tegelikult tähendab?

Anamorphic või anamorfne formaat on tegelikult juba päris vana. Esmalt tuli see kasutusele sõjatehnikale I maailmasõja ajal ning hiljem liikus see edasi filmimaailma. See on lihtsalt seletades spetsiaalne meetod, mis kasutab moonutatud optikaga objektiivi, horisontaalse vaatevälja laiendamiseks.

Kas oled kunagi filmi vaadanud ja mõelnud, et miks ekraanil on üleval ja all mustad ääred? Just see ongi anamorfne efekt! Tänapäeval muidugi saab seda “cinemascope” efekti ka tehislikult saavutada, kuid seda teed minnes sisuliselt kärbitakse filmitud kaadri informatsiooni ning anamorfse objektiivi “võlu” jääb siiski lõpptulemusest puudu.

Anamorfne objektiiv pigistab kaamera sensorile rohkem informatsiooni. Kaamerast vaadates tundub pilt kokkusurutud ning ebaloomulikult, kuid see tuleb lihtsalt hiljem montaažiprogrammis uuesti õigeks venitada.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv
Otse kaamerast (täiskaader)

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv
Õigeks venitatud (täiskaader)

Paljude huviliste ning filmitegijate jaoks on anamorfsed objektiivid jäänud kättesaamatuks just nende krõbedate hindade ja saadavuse pärast. Seni kõige odavamate anamorfsete objektiivide hinnad on alanud 3000€ kandist ja võivad ulatuda üüratute summadeni. Lisaks ei toeta need tihti populaarsemaid objektiivikinnituste tüüpe ja siinkohal tulebki mängu Sirui.

Sirui avalikustas oma 50mm f/1.8 1.33x anamorfse objektiivi ühisrahastusplatvormil Indiegogo. Algne eesmärk oli neil saada 5000$, et objektiivi laialdasemalt tootma hakata, kuid nad ületasid selle eesmärgi 20 kordselt juba esimese kolme tunniga ning kampaania lõpuks koguti tervenisti 1 260 588$!

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Tänaseks päevaks on Sirui 50mm f/1.8 1,33x Anamorphic objektiiv müügil ka Photopointi esinduskauplustes ja veebikaubmajas ning peagi on juurde lisandumas ka Sirui 35 mm f/1.8 1.33X Anamorphic mudel.

 

Teeme karbi lahti

Objektiivi karbist avamise kogemus on üsna lihtne ja kiire. Esimene tähelepanek objektiivi kättevõtmisel oli selle kaal ning ehituskvaliteet – tundub kindla ning vastupidava ehitusega.

Tegemist on täismanuaalse objektiiviga ehk elektroonilisi kontakte ei ole ja ava ning fookust saab juhtida vaid käsitsi. Rõngad nende muutmiseks on väga hea kvaliteediga ja sujuva liikumisega. Ava rõngal samuti puuduvad lukustusastmed ehk “klikid”.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv
Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Objektiivikatte eemaldamisel avaldub üsna teistsugune, isegi veidi ehmatav vaatepilt, sest esimene klaas on “kandiline” mitte ümmargune nagu oleme harjunud igapäevastel objektiividel nägema.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

 

Läheb testimiseks

Mina kasutasin Sirui 50mm f/1.8 anamorfse objektiivi testimiseks Sony a7S II täiskaader hübriidkaamera ning Zhiyun Crane 3 LAB gimbali kooslust, mis töötas väga hästi. Samuti lisasin mugavuseks komplektile ka videomonitori, mis võimaldab filmimise ajal näha õigeks venitatud pilti, mis on kadreerimise suureks abiks.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiivKuna objektiivil puudub autofookus, siis kasutasin Crane 3 mudeli follow focus süsteemi.

Siinkohal üks märkus ka Siruile – kui ehitate objektiivi, mis on filmitegijatele suunatud ja täismanuaalne, siis miks te ei võinud sellele juba fookuse ja ava juhtimiseks hammasrõngaid kinnitada sarnaselt nagu Samyang/Rokinon seda teeb? Oleks palju töökindlam lahendus otse karbist ning sellise fookuskaugusega vaevalt, et väga käest filmitakse.

Õnneks tuleb Crane 3 LAB gimbaliga kaasa kummist hammasrõngas, mille suurust saab muuta ning sobitada peaaegu igale objektiivile.

Igatahes võtsin selle väärtusliku komplekti kaasa ja sõitsin ning jalutasin Tallinnas ringi.

 

Kuna see objektiiv on mõeldud maksimaalselt vaid APS-C ehk poolkaadersensoriga kaameratele, siis filmimisel olin ma kahe valiku ees. Kas lülitada kaamera APS-C režiimi, millega ma kaotan 4K võimekuse ja lepin 1.6x crop factor’iga või filmin täiskaader režiimis ja tegelen kaadri sättimisega hiljem montaažis. Ma otsustasin teise valiku kasuks, sest panin tähele, et täiskaader režiimis filmides saavutasin ma lõpuks natuke laiema kaadri kui APS-C seadega.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiivTäiskaader (20% crop)

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiivAPS-C režiim

See oli minu üks esimesi kogemusi “päris” anamorfse objektiiviga filmida ning mulle väga meeldib visuaal mida selle objektiiviga saab saavutada. Olen suur anamorfsete lens flare’ide fänn ning samuti ka see ovaalne bokeh, mis taustale tekib on lihtsalt võrratu.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

See on lihtsalt nii eriline, kuna enamasti näeb seda efekti ainult suurtes filmides. Kogu atmosfäär, mis Sirui 50mm f/1.8 1,33x Anamorphic objektiiviga filmides tekib on nii teistmoodi ja kuidagi otse kaamerast juba “filmilikum”.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Tulles korra tagasi nende horisontaalsete lens flare’ide juurde, mis on ka põhimõtteliselt anamorfsete objektiivide üks põhilisi eripärasi, siis J.J Abrams’i stiilis (vana nali?) visuaali saab kenasti toota ning tekib palju mänguruumi erinevate valgusallikatega katsetamiseks. Muidugi, kui stseenis on valgusallikaid palju, siis võib kogu kaader natuke lens flare’idest üleküllastunud tunduda.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

 

Kokkuvõteks

Üldjoones objektiivi pildikvaliteet on väga hea – lahtise avaga (f/1.8) on kaader keskelt terav ning servadesse kandub udusus sujuvalt ning ei pehmenda üldpilti liialt. Kasutades seda objektiivi avadega f/2.8 ja f/4 muutuvad ka kaadri servad teravamaks ning terve pilt muutub kontrastsemaks.

Olin väga üllatunud, et kromaatilist aberratsiooni ei esine peaaegu üldse. Mis on sellises hinnaklassis objektiivi kohta väga suur saavutus ning julgustab filmima ka suuremate resolutsioonidega.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Eks kindlasti soovivad paljud objektiivilt veelgi võimsamat või laiemat anamorfset efekti ning täiskaadri tuge, kui isiklikult arvan, et antud objektiivi puhul tuleks näha suuremat “pilti”. Selle objektiivi väljatulek on läbimurre filmimaailmas ning tegi anamorfselt filmimise kättesaadavaks paljudele väiksematele filmitegijatele, kellel pole mitmeid tuhandeid eurosid kulutada.

See on esimene oma klassi objektiiv ning kuna Sirui alustas tegevust ühisrahastuse kaudu, siis võtavad need asjad lihtsalt veidi aega.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Sirui 50mm f/1.8 1.33x anamorfse objektiivi kirjeldamiseks jätkub mul ainult kiidusõnu. Korraliku ehituse ning klaasidega objektiiv millega toodetud visuaalid erinevad teistest. Ideaalne võimalus väiksematele filmitegijatele oma projektide väljanägemist “filmilikumaks” muuta ning müügihind teeb selle veelgi ahvatlevamaks.

 


Koidu tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i kontol või koitromet.com lehel.

(730)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv Sonyle
  • 50 mm anamorfne objektiiv
  • Valgusjõuline – f/1.8 avaga
  • Manuaalse fokuseerimisega
  • Vaateväli võrdne 37,5 mm objektiiviga
  • Sony E bajonetiga poolkaader hübriidkaameratele
Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv Micro Four Thirds
  • 50 mm anamorfne objektiiv
  • Valgusjõuline – f/1.8 avaga
  • Manuaalse fokuseerimisega
  • Vaateväli võrdne 37,5 mm objektiiviga
  • Micro Four Thirds hübriidkaameratele

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast