Käesoleva aasta veebruari algul teatas Tamron, et on valmistamas ülivõimsa suumiga objektiivi 16-300mm f/3.5-6.3. Nüüd on see kohal. Esimene saadetis Nikoni ja Canoni peegelkaameratele mõeldud mudeleid on jõudnud Eestisse ja praeguseks juba ka teel hästivarustatud fotokauplustesse.
Tamron 16-300mm f/3.5-6.3 on käesoleval hetkel maailma kõige suurema fookuskauguste vahemikuga objektiiv. Kusjuures oluline on siin tähele panna, et vahemik algab 16mm juurest – see tähendab, et selle objektiiviga saab pildistada märgatavalt laiema vaatenurgaga kaadreid kui standardsete 18-55mm komplektobjektiividega või konkureerivate supersuumidega. 16-300mm f/3.5-6.3 on tegelikult täiustatud versioon senisest populaarsest supersuumobjektiivist 18-270mm F/3.5-6.3 VC PZD. Sarnaselt sellele on uuel tulijal värinastabilisaator ja PZD teravustamismootor. Lisaks suuremale suumile on uuel objektiivil uuenenud disain ja niiskuskindel korpus ning ka paarisaja euro võrra kallim hind. Vaatame lähemalt:
Vaatame esmalt üle objektiivi tehnilised andmed:
- Fookuskauguste vahemik: 16-300mm
- Maksimaalne ava: F/ 3.5-6.3
- Minimaalne ava: F/22-40
- Vaatenurk (diagonaal): 82°12′ – 5°20′
- Konstruktsioon: 16 elementi 12. grupis
- Lähim teravustamiskaugus: 0.39 m
- Maksimaalne suurendus: 1:2.9 (@ f=300mm: MFD 0.39m)
- Filtrikeere: 67 mm
- Maksimaalne läbimõõt : 75 mm
- Pikkus: 99.5 mm
- Kaal: 540 g
- Diafragmalabade arv: 7 (ümar diafragma)
- Objektiiviga on kaasas lillekujuline päikesevarjuk
- Tuleb kaameratele: Canon, Nikon, Sony
Nagu karbi pealt näha, annab Tamron sellele objektiivile (nagu ka kõikidele teistele enda objektiividele) 5-aastase garantii. See kehtib aga ainult ostu registreerimisel vastavalt karbis olevatele eestikeelsetele paberitele/juhenditele. Niisiis tasub objektiiv kindlasti 5-aastase garantii saamiseks registreerida.
Karbis on: lillekujuline käikesevarjuk, Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO objektiiv, kasutusjuhend ning registreerimistalong 5-aastase garantii jaoks.
16-300mm objektiivi disain on modernsem ja peenekoelisem kui eelkäijal – sarnane aasta algul poodidesse jõudnud 150-600mm objektiiviga. Kuldne rõngas on vahetatud hõbedase vastu. Teravustamisrõnga ja suumirõnga kummist detailid on kitsamate reljeefsete ribadega. Rõngaste keeramisel on sõrmede haakuvus nüüd tõepoolest parem, kui seniste objektiivide puhul. Mitte et need rõngad seni kuidagi probleemiks oleks olnud. On kuuldusi, et sellise disainiga saavad nüüdsest olema kõik Tamroni uued objektiivid.
Pildil on (paremalt) Canoni 18-55mm komplektobjektiiv, Tamroni senine supersuumide ninamees 18-270mm f/3.5-6.3 VC PZD ning uhiuus Tamroni 16-300mm f/3.5-6.3 VC PZD. Nagu näha, on suumi võimsamaks muutumisega kasvanud ka objektiivi mõõtmed (18-270mm on Nikoni versioon, sellest ka pikem bajonett). 16-300mm f/3.5-6.3 on tuntavalt suurem kui komplektobjektiiv kuid nagu me allpool ka näeme, võimaldab see-eest pildistada väga paindlikult. Ülal pildil on ka kenasti näha vana ja uue Tamroni objektiivi disainierinevus. Kumb sulle visuaalselt rohkem meeldib? Võid vastuse jätta artikli alla kommentaariumisse.
Objektiiv eest- ja tagantvaates. Nagu korralikule objektiivile kohane, on 16-300mm bajonett metallist. Roheliselt tagasi peegelduvad stuudiolambid annavad tunnistust läätsedele kantud vääristusest – kihist, mis parandab klaasläätsede optilist võimekust.
Kinnitame kaamera külge. Vasakul küljel on näha “LOCK” tähistust kandev suumilukustusnupp. Selle abil saab objektiivi lukustada 16 mm asendisse – nii et pikene see tahtmatult näiteks siis, kui kannate kaamerat kaamerarihmapidi õlal.
Paremal küljel on kaks lülitit. AF/MF lülitist saab autofookusmootorit sisse-välja lülitada. Alumine lüliti on värinastabilisaatori sisse-välja lülitamiseks. Statiivilt pildistades tuleks stabilisaator kindlasti välja lülitada. Kui ei lülita, tulevad pildid udused.
Objektiivi pikkuseks transportasendis (16mm asendis ja ilma varjukita) on 10 cm. Sisse suumides pikeneb objektiiv päris võimsalt – 8,5 cm võrra. Kui nüüd veel kinnitada objektiivi ette päikesevarjuk, on kogupikkuseks 22 cm.
Need kaks fotot demonstreerivad fookuskauguste vahemikku. Vasakpoolne foto on pildistatud 16mm fookuskaugusega. Parempoolne samast vaatepunktist 300mm fookuskaugusega. Selline suumivahemik annab pildistajale võimaluse teha hästi erinevaid fotosid ilma et peaks objektiive vahetama või reisile mitut objektiivi kaasa võtma.
Tamron 16-300mm f/3.5-6,3. Säritus: 1/6 sek, f/18, ISO 100 @300mm.
16-300mm f/3.5-6.3 objektiivi nimetuses on sees ka tähis “MACRO”. Seda seepärast, et selle objektiiviga saab pildistada üsna lähedalt – minimaalselt 39 cm kauguselt teravustatavast objektist. Kui nüüd see Tamroni objektiiv suumida 300mm peale ja pildistada siis 39 cm kauguselt, saame väga korraliku suurendusega (1:2.9) lähikaadri. Ülalolev pilt ei ole pildistatud maksimaalse suurendusega – 300mm fookuskauguse juures oli teravustamiskauguseks silma järgi hinnates 60 cm.
Esimene, põgus kokkupuude Tamroni 16-300mm objektiiviga jättis mulle parema mulje kui ma oleks algul arvatagi osanud. Supersuumobjektiividest pole ma kunagi eriti midagi arvanud – maksimalistina meeldivad mulle pigem ikka fikseeritud fookuskaugusega objektiivid sest reeglina pakuvad just need kõige paremat pildikvaliteeti. Ma ei oska veel anda hinnangut 16-300mm pildikvaliteedi kohta – see peab selguma põhjalikumal ülevaatlusel ja võrdluses sama klassi konkurentidega. Küll aga võin ma öelda, et 16-300mm on väga hea koostekvaliteediga objektiiv, selle teravustamismootor töötab vaikselt ja esmase katsetuse tulemusena ka aktsepteeritava kiirusega. Kõige muljetavaldavam on muidugi objektiivi paindlikkus – niivõrd lai vaatenurk suumi ühes ja niivõrd kitsas suumi teises otsas, ning lühike teravustamiskaugus, muudavad peegelkaameraga pildistamise väga paindlikuks. Paljude peegelkaamerakasutajate jaoks on see ideaalne objektiiv, millega saab kõik vajaliku pildistatud.
(4622)
- 16–300 mm suure ulatusega universaalsuum
- 18,8× suumivahemik
- Kiire ning vaikse PZD teravustamismootoriga
- Integreeritud Tamron VC pildistabilisaator
- Canon EOS poolkaader peegelkaameratele
- 16–300 mm suure ulatusega universaalsuum
- 18,8× suumivahemik
- Kiire ning vaikse PZD teravustamismootoriga
- Integreeritud Tamron VC pildistabilisaator
- Nikon DX poolkaader peegelkaameratele
Kommentaarid