Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Pentax K-S1 peegelkaamera

pentax-k-s1-photopoint-201

Kui Ricoh augusti lõpus Pentax K-S1 peegelkaamera avalikustas, rääkisid uudislood ja fotofoorumite arvamusliidrid vaid aparaadi välimusest. K-S1 keskmisest modernsem disain, LED-tuled ja väljakujunenud traditsioone eirav programmiratas võtsid kogu tähelepanu endale, jättes kaamera fotograafilise võimekuse täiesti tagaplaanile.

Nüüd on Pentax K-S1 peegelkamaera jõudnud Eestisse, Photopointi kauplustesse ja veebipoodi ning Photopointi blogi salajastesse maa-alustesse laboratooriumitesse. Meil on LED-tulede, modernse disaini ja värvivalikute kohta oma arvamus, mida saab lugeda siitsamast artiklist, kõige lõpust. Alguse ja lõpu vahele mahub aga palju pilte kaamerast endast ning kasulikku teavet ka muust, kui ainult nendest uhketest rohelistest LED-tuledest. Võtame karbist välja:

 

pentax-k-s1-photopoint-100
pentax-k-s1-photopoint-101
pentax-k-s1-photopoint-102

 

Ricoh masstoodab Pentax K-S1 kaamerat mustas, valges, sinises, kreemjas, pruunis, hallis, oranžis, kuldses, hõbedases, kollases/mustas ja lillas värvitoonis. Photopointi on hetkel jõudnud kolm värvivalikut: must, sinine ja valge. Kuigi näiteks valge on minu arvates huvitavam ja nägusam, säästame tagasihoidlikumate blogilugejate närve ja võtame siin karbist välja musta värvi K-S1 peegelkaamera.

 

pentax-k-s1-photopoint-6

Karbis on: toitekaabel, kaamerarihm, Pentax K-S1 peegelkaamera, aku, objektiivi ilurõngas, akulaadija, 18-55mm komplektobjektiiv, kasutusjuhendid ja CD-plaat tarkvaraga.

 

pentax-k-s1-photopoint-10

Selleks, et K-S1 mingisse perspektiivi asetuks, peaksime kõigepealt üle vaatama selle olulisemad tehnilised andmed. Olgu öeldud, et need on väga sarnased Pentax K-50 kaamerale:

 • Uus 20,1 MP CMOS sensor
 • Sensorinihutusega värinastabilisaator (stabilisaator ei ole mitte objektiivide vaid kaamera kere sees)
 • Korpus ei ole ilmastikukindel
 • ISO 100-51200
 • Kiireim säriaeg: 1/6000
 • Avaram pildiotsija, kui teistel sama klassi kamaeratel – pentaprismaga pildiotsija annab kaadri katvuseks 100% ja suurenduseks 0,95x
 • FullHD videosalvestus 24, 25 või 30 kaadrit sekundis. Sisseehitatud stereomikrofon, manuaalne helitaseme seadistamine. Manuaalne ava, iso ja säriaja muutmine.
 • 3″ diagonaaliga ja 921 000 pikslit mahutav LCD-ekraan – korralik, terav pilt nii kadreeerimisel kui ka pildistatud fotode vaatamisel
 • 11 autofookuspunkti, neist 9 eriti tundlikud ehk Cross-Type
 • Erinevalt K-500 ja K-50 kaameratest ei saa K-S1 toiteallikana kasutada AA-tüüpi akusid/patareisid. Sobib ainult kaameraga kaasas olev spetsiaalaku
 • Tuntavalt kergem kui K-50 (kere kaalub 498g)
 • Mõõtmed: kõrgus: 93mm; laius: 120mm; sügavus: 70mm

 

pentax-k-s1-photopoint-16
pentax-k-s1-photopoint-13

 

Pentax K-S1 on päris pisike peegelkaamera. Isegi pisem, kui senised Pentaxi algtaseme aparaadid K-500 ja K-50. Samas on Pentax soovinud ka K-S1 juures alles jätta avara pildiotsija ning just seetõttu on kaamera peal olev pentaprismakühm kaamera ülejäänud väiese korpuse taustal üsna suurelt esile tungiv. Tänu korralikule optilisele süsteemile seal ülaosas, kaamera sees, on aga vaade pildiotsijast läbi vaadates sellise klassi kaameratele tavatult ere ja avar.

Mõnede nutiseadmete kasutajate jaoks võib K-S1 juures olla miinuseks WiFi puudumine. See on Ricohil aga tegelikult väga mõistlikult lahendatud. Need, kelle jaoks WiFi oluline, saavad osta spetsiaalse WiFi mälukaardi. Ilma sisseehitatud WiFi kiibita kaamera on aga soodsam ning neid, kellel juhtmevaba ühenduvust vaja pole, ei sunnita seda ka kaameraga koos vägisi ostma.

 

pentax-k-s1-photopoint-18

K-S1 ametlikuks komplektobjektiiviks on smc PENTAX DA L 18-55mm f/3.5-5.6 AL. See objektiiv ei ole ilmastikukindel, sest seda pole ka K-S1 korpus. Pentaxi kaamerate komplektobjektiivide koostekvaliteet on alati olnud vaksa võrra parem lähimate konkurentide kitobjektiividest ja nõnda on ka ülaloleva eksemplari suumirõngas korraliku tiheda käiguga ja teravustamisrõngas ei loksu (erinevalt ühe teise tootja 18-55mm objektiivide teravustamisrõngast). Bajonett on plastikust, sest eks püüab ka Ricoh hoida sama optilise kvaliteedi juures hinnad all.

 

pentax-k-s1-photopoint-19

Kaamerakomplektiga on kaasas ka objektiivi ilurõngas. See keeratakse objektiivi ette varjukikeermesse, sest nii on ilusam. Kuna valgel Pentax K-S1 kaameral on ees ka valge objektiiv, on neid rõngaidki nii valgeid kui ka musti – olenevalt objektiivi värvitoonist.

 

pentax-k-s1-photopoint-17

Poolkaadersensoriga objektiivide valik on Pentax kaameratel kõige suurem. Eriti just valgusjõulisi fikseeritud fookuskaugusega objektiive pakub Ricoh oma poolkaadersensoriga Pentax digipeeglitele rohkem ja oluliselt soodsama hinnaga kui teised peegelkaameratootjad (vaata kõiki objektiive siin). Varjuküljeks enamiku nende objektiivide juures on aga sisemise autofookusmootori puudumine, mis tähendab, et automaatne teravustamine kipub jääma aeglaseks. Samas on nende objektiividega pildistatud fotod jälle terava joonisega ja iseloomulike värvide ja kontrastsusega. Nii et eks siin peab iga fotohuviline vaatama, kas selline objektiivide valik tema pildistamisvajadustele sobib või mitte.

 

pentax-k-s1-photopoint-26

Pentax K-S1 käepide ei ole täielikult kummeeritud. Esikülg on ilusama disaini ja LED-tulede triibu tõttu plastikust. Objektiivi poolne külg on aga kaetud sileda kummiga.

 

pentax-k-s1-photopoint-203

 Kindlasti on Pentax K-S1 kaamerat mugavam hoida väiksemate kätega. Eriti just esiküljel olev käepide võib suuremate käte jaoks tunduda liiga pisike.

 

pentax-k-s1-photopoint-27
pentax-k-s1-photopoint-29
pentax-k-s1-photopoint-28

 

Välklamp tõuseb päris kõrgele kaamera kohale. Teoorias peaks see tähendama, et välklambiga pildistades on piltidel vähem punaste silmadega portreteeritavaid.

 

pentax-k-s1-photopoint-14

Traditsiooniliselt on peegelkaameratel programmiratas kaamera peal. Ricoh on selle aga asetanud kaamera tagaküljele, neljasuunalise nupu ümber.

Pildi pealt vaadeldes võib jääda mulje, nagu oleks see ketas niimoodi pöidla all üsna ebamugav. Tegelikult ei ole, sest pöial asetub mõnusalt täpselt sinna, kuhu Ricohi disainerid seda ette näinud on. Ülemise valikuketta ja programmiratta vahele kummeeritud padjandile. Seal on olulisemad nupud ja kettad kõik kohe vajutusvalmis.

 

pentax-k-s1-photopoint-15

Pentax K-S1 kaamera kasutajaliides sobib lihtsamale pildistajale, kes väga palju manuaalrežiimi ei kasuta. Kahe valikuketta asemel on siin üks ning esiküljele vasakule poole pole lisatud Pentaxi kaameratel tavaks olnud RAW/JPG nuppu. Kui süüvida tagaküljel olevate nuppude asetusse, siis mina oleks eelistanud, kui MENU nupu asemel oleks INFO nupp kiirseadete muutmiseks. Pildistamise ajal tahaks menüüsse kaevumise asemel kiiresti minna olulisemaid seadeid muutma. Pealegi on K-S1 kiirseadete menüü väga põhjalik ja mugav kasutada.

 

pentax-k-s1-photopoint-9

Kaamerale annab voolu D-LI109 liitiumaku. See on täpselt sama, mida kasutavad K-50 ja K-500 kaamerad, kuid kestab K-S1 aparaadis pisut kauem – 410 kaadri asemel 480 kaadrit. 

 

pentax-k-s1-photopoint-7

Kaameratootjad on asunud kulude optimeerimise nimel komplektist välja jätma eraldi akulaadijaid. Sel puhul laetakse akut läbi kaamera – nii et kaamera on otse vooluvõrku ühendatud. Õnneks on Ricoh eraldi akulaadija kaasa pannud – see muudab aku laadimise mugavamaks ning teeb kahe aku olemasolul võimalikuks pildistamise sel ajal kui teine laeb.

 

pentax-k-s1-photopoint-60

Mälukaardipesa on disaini tõttu liikunud akukambri kõrvale.

 

pentax-k-s1-photopoint-21
pentax-k-s1-photopoint-20

 

K-S1 kaameral on väga mugav videorežiimi lülitamise lahendus – päästiku ümber olevat rõngast tuleb videorežiimi jaoks lükata paremale poole.

Fotorežiimis on päästik valgustatud roheliselt, videorežiimis aga punaselt.

Viis rohelist tulukest käepideme peal oma värvi ei muuda. Küll aga näitavad need viitpäästikuga pildistades ükshaaval kustudes, et millal kaamera pildi teeb. Nii eesmist kui ka tagumist valgustust saab soovi korral menüüst välja lülitada.

 

pentax-k-s1-photopoint-23
pentax-k-s1-photopoint-22

 

Tagumine valikuketas kaamera peal muudab säriaega ja avaarvu. Päästiku juures olevale Av nupule vajutades saab valikuketta abil muuta särikompensatsiooni. Pentaxi legendaarne roheline nupp päästiku juures aitab pildistajat kiiretes pildistamisolukordades. Kaamera võib meil olla manuaalrežiimis või kuidagi muudmoodi seadistatud ja meil ei ole aega programmiratast keerama hakata. Üks vajutus sellele nupule rakendab siis automaatsed säri- ja muud seaded ning aitab jäädvustada kiires olukorras kordumatu kaaari.

Allolevas videos räägib Ardo sellest rohelisest nupust lähemalt. Videos on Ardol kaameraks K-30, kuid nupu funktsionaalsus on sama.

 

 

pentax-k-s1-photopoint-24

Pildiotsija kaamera tagaküljel on üks Pentax K-S1 paremaid omadusi. Tavaliselt ei ole sellise hinnaklassi peegelkaamerate pildiotsijad 100% kaadri katvusega. See tähendab, et pildiotsija näitab natukene kitsamat vaadet kui see, mis pärast pildile jääb. Pentax K-S1 pildiotsija näitab aga 1:1 täpselt seda, mis pärast pildile jääb.

Samas hinnaklassi peegelkaamerate pildiotsijatest läbi vaadates võib tellida tunneliefekt – vaatame justkui läbi pika koridori. See on seetõttu, et soodsamate peegelkaamerate pildiotsijas kasutatakse kokkuhoiu eesmärgil peeglitükkidest kokku liimitud pentapeeglit. Pentax K-S1 peegelkaameras on aga korralik, ühest klaasitükist välja lõigatud pentaprisma, mis annab selgema, suurema ja avarama vaate. Seetõttu see prismakühm seal kaamera peal ka nii suur on.

 

pentax-k-s1-photopoint-25

Modernsed jooned ja plastised pinnad suunavad meie pilgu paremal küljel oleva teravustamisrežiimide lüliti juurde. Siit saab vahetada manuaalse ja automaatse teravustamise vahel. Jälgiva autofookuse sisse lülitamise jaoks tuleb pöörduda kiirmenüü poole (INFO-nupp kaamera tagaküljel).

 

pentax-k-s1-photopoint-65

K-S1 on esimene Pentaxi peegelkaamera, mille USB-ühendus on standardne ja väga levinud Micro-USB tüüpi pesa. Seesama, mis on praktiliselt kõikidel (mitte-Apple) nutitelefonidel ja tahvelarvutitel. Pentax K-50 ja K-500 kaameratel ei olnud HDMI-ühenduvust. K-S1 kaameral on see aga kenasti olemas.

 

pentax-k-s1-photopoint-30
pentax-k-s1-photopoint-35

 

Optilise pildiotsijaga pildistamise korral kuvatakse ekraanile info olulisemate parameetrite kohta. Paremal pool on kujutatud neljasuunalise nupu abil muudetavad seadistused ja nende seadistuste hetkeväärtused.

Kui aga sisse lülitada käsitsi valitava teravustamispunkti režiim, siis saab programmiratta sees olevate suunanuppudeva muuta aktiivset teravustamispunkti (parempoolne foto). Selleks, et need suunanuppudele taas nende algsed funktsioonid anda, tuleb vajutada paar sekundit keskmise OK nupu peale. 

 

pentax-k-s1-photopoint-31
pentax-k-s1-photopoint-34

 

Kiirseadete menüü avaneb tagaküljel all olevale INFO nupule vajutades. 20-nest ekraanile kuvatavast parameetrist saab noolenuppudeva valida vajaliku. Selle väärtust saab kohe kiirelt valikuketta abil muuta. Täpsemaks seadistamiseks tuleb vajutada OK nupule. See kiirmenüü muudab olulisemate seadistuste muutmise väga lihtsaks. Veelgi parem oleks aga, kui kasutaja saaks ise valida, mida siin menüüs kuvada ja mida mitte.

 

pentax-k-s1-photopoint-38
pentax-k-s1-photopoint-36

 

Võtterežiimi muutmisel kuvatakse vastav info ekraani ülaservas (vasakpoolne foto).

SCN režiimi all on palju erinevaid pildiprogramme, mida pärast programmiratta keeramist SCN asendisse ekraanilt valida saab (parempoolne foto).

 

pentax-k-s1-photopoint-45
pentax-k-s1-photopoint-46

 

Taasesitusrežiimil – pildistatud fotosid vaadates – saab kuvada suurelt ekraani allaäärde histogrammi (vasakpoolne foto).

Neljasuunalise nupukombinatsiooni alumist osa “WB” vajutades manatakse ekraanile aga kõik valikud, mida fotoga pärast pildistamist teha saab (parempoolne foto).

 

pentax-k-s1-photopoint-47
pentax-k-s1-photopoint-50

 

Peamenüü ei erine väga palju seniste Pentax kaamerate menüüdest. Info on esitatud vahelehtede ja alamlehtede abil.

 

pentax-k-s1-photopoint-48
pentax-k-s1-photopoint-49

 

Nelja nupu funktsionaalsust on võimalik muuta – see muutmine pole aga kuigi paindlik. Kõige paindlikumalt saab muuta rohelise nupu funktsiooni.

 

K-S1_cata_image_003_cover__copie

Fotofoorumites ja kommentaariumites on Pentax K-S1 modernne välimus ja LED-tuled ja erinevad värvivalikud saanud kurja kriitikarahe osaliseks. Miks? Aga just sellepärast, et nendes foorumites ja kommentaariumites võtavad sõna keskealised messoost fotohundid, kelle hobiks ei ole mitte niivõrd pildistamine kuivõrd 100% suurendusega piltidelt digimüra otsimine.

Pentax K-S1 ei saa ja ei peagi neile meeldima. K-S1 on valmistatud hoopis noortele fotohuvilistele, kes tahaksid endale esimest peegelkaamerat ning kelle jaoks – lisaks ilusate fotode pildistamisele – on oluline, et nende uus kaamera oleks huvitavam, silmatorkavam ja ägedam kui tavalised musta värvi kaamerad. Selle eesmärgi täidab Pentax K-S1 paremini kui ükski teine peegelkaamera täna.

(2606)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, must 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, sinine 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, valge
 • 20,1-megapiksline APS-C CMOS sensor
 • Valitav AA filter
 • Keresisene pildistabilisaator
 • Sensori tundlikkus kuni ISO 51 200
 • FullHD 1920 × 1080 25p videosalvestus
Pentax K-S1 kere, sinine 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 kere, valge 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Dawn Purple 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Dusk Gold 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Midnight Black 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Moon Silver 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Denim Blue 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Sunset Orange 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Tweed Gray 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Cotton Beige 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter
Pentax K-S1 + 18-55mm Kit, Linen Brown 20,12 megapikslit, CMOS sensor, sensori stabilisaator ja tolmueemaldus, 11-punktiga AF, FullHD videosalvestus, 5.4 kaadrit/sekundis sarivõte, HDR võte, 3" LCD, kompaktne korpus, valitav AA filter

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast