'; Karbist välja: Canon EOS 6D peegelkaamera - Photopointi ajaveeb

Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Canon EOS 6D peegelkaamera

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-8

Täiskaadersensoriga peegelkaamerad on seni olnud peamiselt vaid professionaalide pärusmaaks. Nende suurte ja tõsiste aparaatide juures ei ole tootjad end nuppude ja funktsioonidega tagasi hoidnud – ning eks hindki ole olnud vastavalt üsna soolane. Canon EOS 6D on peegelkaamera, mis selle traditsiooni murrab. See profiklassi pildikvaliteediga aparaat on oma soodsama hinna nimel ohverdanud (võrreldes 5D Mark III kaameraga 3048.98€) paindliku teravustamissüsteemi, topeltkaardipesad, kiirema sarivõtte, mitmed juhtnupud ja mõnda olulist muudki.

Arvamusliider Ken Rockwell kirjutab, et EOS 6D on paremuselt teine peegelkaamera maailmas (5D Mark III järel). Dpreview arvab, et Canon on soodsa hinna loosungi all EOS 6D peegelkaamera sisuliselt kastreerinud. Photopointi ajaveeb ei jaga kumbagi seisukohta, vaid võtab 6D karbist välja ja esitab siis pärast seda enda arvamuse. Võid seda lugeda artikli lõpus – kui sa aga juba nagunii end sinna kerid, siis heida pilk peale ka mööda tuhisevatele piltidele ning nende vahel kirjutatule. Läheme:

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-1

Canon EOS 6D peegelkaamera olulisemad tehnilised andmed:

 • 20.2MP CMOS täiskaadersensor
 • DIGIC 5+ pildiprotsessor
 • ISO 100-25600, võimendusega 50-102800
 • 4.5 kaadrit sekundis sarivõte
 • “Silent” režiim vaiksemaks pildistamiseks
 • 1080p 30 kaadrit sekundis videosalvestus, välise mikrofoni pesa.
 • 11 punktiga automaatse teravustamise süsteem. Keskmine punkt on eriti tundlik, mõõtes kontrastsust nii vertikaal- kui horisontaalsihis (cross-type)
 • 63 tsooniga iFCL särimõõtesüsteem
 • Kaadri katvus: 97%; vahetatavad mattklaasid
 • 3″ LCD-ekraan, 1 040 000 pikslit
 • Üks kaardipesa ühe SD mälukaardi jaoks
 • Sisseehitatud Wi-Fi ja GPS
 • Vaid vertikaalsihis toimiv elektrooniline lood

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-2

Canon EOS 6D asetub hinna ja omaduste poolest 5D Mark III 3048.98€alla ning 7D kohale. Kere hinna poolest (2299 €) on 6D umbes 1000€ võrra soodsam kui Mark III. Täpselt samas hinnaklassis on ka 6D ainuke, kuid väga tõsiseltvõetav rivaal – Nikon D600.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-3

Karbis on: Canon EOS 6D 1828.98€, laadimisadapter, LP-E6 liitiumaku (sama, mis 5D Mark III-l), toitekaabel, USB kaabel, AV kaabel, kaamerarihm ning kilepakend kasutusjuhendite ja tarkvara CD-ga.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-4

Canon EOS 6D hoiab enda käes tiitlit “Kõige kompaktsem täiskaadersensoriga peegelkaamera”. Täiskaadersensorist hoolimata on selle kaamera korpus isegi mõne millimeetri võrra 7D kerest pisem ning peaaegu samade mõõtmetega, nagu kaks astet allpool olev EOS 60D.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-5

Sarnaselt EOS 7D ja 5D Mark III kaameraile on ka 6D varustatud ilmastikukindlate tihenditega. Samas on 6D märksa kergema kaaluga, kui visuaalselt hinnates arvata võiks. Tuntavalt kergem kaal tuleneb sellest, et 6D ülaosa ei ole valmistatud magneesiumsulamist vaid puha plastikust – selleks, et GPS ja WiFi signaalid metalli taha kinni ei jääks. Korpuse nahksed osad on samast tugevast materjalist, mis 5D Mark III kaameral ning ka muu pinnaviimistlus on meeldivalt teraline-struktuurne. Seda pinnaviimistlust on paremini näha allpool, lähemalt kadreeritud piltide juures.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-6

Oluline erinevus võrreldes 5D mark III kaameraga – teravussügavuse eelvaate nupp on pisike ning istub objektiivibajoneti juures. Nii ei saa seda vajutada parema käe sõrmega vaid objektiivi hoidva käe omaga.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-7

Kaamera tagant avanev vaade juhtnuppudele on väga sarnane 60D kaamerale. Ei ole siia raatsitud lisada eraldi joystick`i – see on asendatud kaheksasuunalise rõngasnupuga tagumise valikuketta koosseisus. Samas on – tänu taevale – olemas 7D ja 5D Mark III kaameratelt tuntud väga mugav video- ja fotorežiimi ning Live View kombineeritud lülitinupp. See on Canonil minu arvates väga hästi välja kukkunud ja toimib ülihästi.

6d-vs-mark3

Canon EOS 5D Mark III vs Canon EOS 6D eest.

6d-vs-mark3-2

Canon EOS 5D Mark III vs Canon EOS 6D tagant.

6d-vs-mark3-3

Programmirattad on nii 5D Mark III kaameral (vasakul) kui ka 6D aparaadil varustatud keskmise lukustusnupuga. 6D omalt on eemaldatud kolmas kasutaja poolt seadistatav režiim. Selle asemele on tulnud algajaile sobilikud SCN pildiprogrammide valik ja CA Creative Auto režiim.

6d-vs-mark3-4
 6D kaameral (paremal) on ülemise LCD kohal üks kiirvalikunupp rohkem kuid funktsioone on samas vähem. Värvustasakaalu muutmiseks näiteks tuleb ronida menüüsse või kasutada kaamera taga olevat Q-nuppu. 6D kaameral on aga puudu 5D Mark III päästiku juures olev M-Fn nupp.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-55

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-9

Täiskaadersensoriga kaamerale üleminek tähendab muidugi automaatselt seda, et peate hakkama ostma suuremaid ja poole kallimaid objektiive. Pildil on 6D ette keeratud üks soodsamaid täiskaadritorusid – valgusjõuline 50mm f/1.4 USM fiksobjektiiv 469€.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-10 canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-11

Programmirattal on kaks kasutaja poolt seadistatavat särirežiimi (7D ja 5D Mark III kaamerail on 3). SCN valiku alt leiab algtaseme kaamerale tavalised eelprogrammeeritud särirežiimid nagu portrait, landscape jne. CA tähistab “Creative Auto” režiimi, kus ava ja säriaja muutmine on algajama kasutaja jaoks maskeeritud taustaudususe ja liikumisudususega ning vastava efekti muutumist näidatakse ekraanil slaiderite abil.

Paremal pool asutatel kiirvalikunuppudel on igaühel vaid üks funktsioon (7D ja 5D Mark III kaamerail on ühe nupu all teatavasti kaks funktsiooni – ühte saab muuta eesmise, teist tagumise valikukettaga). Kiirvalikunuppude funktsioonid on näidatud alloleval fotokogumil:

canon-eos-6d-peegelkaamera-kiirmenyy

Kaamera peal olevatele kiirvalikunuppudele vajutades kuvatakse ekraanile muudetavad parameetrid. Iga nupu kohta 1 funktsioon.

 eos-6d-2  eos-6d-1

Ühenduspesadega pole just priisatud. Olemas on (vasakul) kaugjuhtimispuldi ja 3.5mm mikrofoni pesad ning (paremal) USB ja HDMI pesad. 5D Mark III kaameraga võrreldes puuduvad välgusünkro ja 3.5mm kõrvaklappide pesa. EOS 6D on esimene Canoni kõrgema klassi kaamera, mis salvestab pilte (ainult) SD mälukaardi peale.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-13 canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-12

Tehniliste andmete loetelus võib märgata, et 6D pildiotsija kaadri katvus ei ole päris 100% vaid 97%. Sellest – pisut väiksemast numbrist – ei tasu end heidutada lasta. Reaalselt ei ole see 3% märgatav ning 6D pildiotsija on sama avar ja ere, nagu iga teise täiskaadersensoriga peegelkaamera oma. 6D kaamera pildiotsijast sisse vaadates ei näe 5D Mark III kaamerale sarnaselt kadreerimisjooni. Soovi korral saab aga hankida vastava mattklaasi, millel need jooned olemas on.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-56

Tooksin veel välja ühe aspekti, mille poolest 6D on mugavam kui kõik senised Canoni peegelkaamerad. Suurendusklaasiikooniga nupp on siin viidud LCD-ekraani kõrvale. Filmirežiimis käsitsi teravustades ja pildistatud fotode kiireks teravuse hindamiseks on väga oluline, et see suurendusnupp oleks parema käega vajutatav ja hästi kiirelt ligipääsetavas kohas. Teistel kõrgema klassi EOS kaameratel on see nupp vasakul pool ekraani, mistõttu on seda kole tüütu seda parema käega vajutada. Algtaseme EOS-idel kuni 60D-ni on see nupp jälle ülal paremas nurgas, mis samuti kõige meeldivam lahendus ei ole. 6D kaameral on see aga täpselt seal kus vaja – pöidla all.
canon-eos-6d-peegelkaamera-menyy-1

Menüü 1. Pildistamisparameetrite valik.

canon-eos-6d-peegelkaamera-menyy-2

Menüü 2. Taasesitusrežiimi seaded.

canon-eos-6d-peegelkaamera-menyy-3

Menüü 3,4 ja 5. Kaamera seaded (kollane), kasutaja eelistused (oranž) ja kohandatav “minu menüü” (roheline).

canon-eos-6d-peegelkaamera-gps

Kaamera seadete alt saab aktiveerida sisseehitatud GPS mooduli. See võimaldab lisada piltide infosse koordinaate – samuti on olemas ka nn “tracking” funktsioon, mis salvestab rännaku trajektoori ning lubab selle pärast kaardile kuvada. Menüüst saab valida asukoha määramise intervalli ning kuvada ekraanil infot hetkeasukoha kohta.

canon-eos-6d-peegelkaamera-wifi

WiFi ühendust aktiveerides saame teada, et kui WiFi on sees, siis ei saa filmida videot. Samuti ei toimi siis USB-ühendus. Muidu on aga võimalik WiFi abil teha igasuguseid põnevaid  – ning tihti ka päris vajalikke asju. Näiteks saata fotot ühest 6D kaamerast teise, saata pildistatud fotosid automaatselt enda mobiilsesse seadmesse, juhtida kaamerat (nii päästikuid kui ka säriparameetreid) juhtmevabalt arvuti, tahvelarvuti või nutitelefoniga jne. Canon EOS 6D on esimene peegelkaamera, millel WiFi sisse ehitatud on ning ma usun, et enamik 6D omanikke leiavad sellele funktsioonile ka tarvilikku kasutust.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-53

Digitaalne lood on küll ära nuditud. Ning seda ju mitte üldsegi tootmiskulude kokkuhoiu tõttu, vaid pelgalt selle pärast, et 6D ei oleks “liiga võimekas”. Lood näitab küll horisontaalset tasakaalu kuid vertikaalset (üles-alla kaldenurka) mitte.

canon-eos-6d-peegelkaamera-photopoint-54

Hoolimata teistsugusest, pisut vähemate megapikslitega sensorist on kõik ülevaated kiitnud 6D pildikvaliteedi identseks 5D Mark III kaameraga. Ka DxOMark sensorivõrdlusandmed hindavad nende kahe kaamera sensorite võimekust praktiliselt identseks. 11-tsooniline teravustamissüsteem, mis 6D kaameral on üsnagi lihtne, töötab aga see-eest kiirelt ja tõhusalt – seda iseäranis kehvemates valgusoludes.

Kui sinu põhimotiivideks ei ole kiirelt ja sihitult liikuvad objektid – mida 5D Mark III kaameraga 3048.98€ hea taga ajada on – siis säästa 1000 eurot hea objektiivi 1168.15€ jaoks ja võta 6D. See on kaamera, mis pildistab imeliselt hea kvaliteediga fotosid isegi ISO 2000 juures, on kiire teravustamisega ja  hea käsitleda. Lisaks saad veel boonusena GPS ja WiFi võimekuse, mis võivad teatud pildistamisolukordades üsna tõhusaks osutuda.

Ära võta südamesse arvamusliidreid, keda EOS 6D väline sarnasus 60D kaameraga nii kohutavalt häirib. Ühel pool ekraani olevad juhtnupud ei muuda kaamera käsitsemist halvemaks – hoopis vastupidi. Ära võta aga kuulda ka ekstremiste, kes 6D kaamerat taevani ülistavad, sest olgem ausad – Nikon D600 on siiski mitmestki küljest rohkemate võimalustega kaamera. Kas need küljed aga ka sulle olulised on – sellele saad vastata ainult sina.

(3212)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Canon EOS 6D kere
 • 20,2-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 11 teravustamispunktiga AF sensor
 • Sensori tundlikkus kuni ISO 102 400
 • FullHD videosalvestus
 • Integreeritud GPS ning WiFi ühendus
Canon EOS 6D + 24-105mm IS STM Kit
 • 20,2-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 11 teravustamispunktiga AF sensor
 • Sensori tundlikkus kuni ISO 102 400
 • FullHD videosalvestus
 • Integreeritud GPS ning WiFi ühendus
Canon EOS 6D + Tamron 24-70mm f/2.8 VC USD
 • 20,2-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 11 teravustamispunktiga AF sensor
 • Sensori tundlikkus kuni ISO 102 400
 • FullHD videosalvestus
 • Integreeritud GPS ning WiFi ühendus
Canon EOS 5D Mark III kere
 • 22,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 61 teravustamispunktiga AF sensor
 • Sensori tundlikkus kuni ISO 102 400
 • FullHD 1920 × 1080 25p videosalvestus
 • Ilmastikukindel vastupidav korpus
Canon EOS 6D kere
 • 20,2-megapiksline täiskaader CMOS sensor
 • 11 teravustamispunktiga AF sensor
 • Sensori tundlikkus kuni ISO 102 400
 • FullHD videosalvestus
 • Integreeritud GPS ning WiFi ühendus
Canon EF 50mm f/1.4 USM objektiiv
 • 50 mm normaal-fiksobjektiiv
 • Valgusjõuline – suure f/1.4 avaga
 • Kiire ja vaikne USM teravustamismootor
 • Parim kooslus mitmekülgsusest ja pildikvaliteedist
 • Canoni pool- ja täiskaader peegelkaameratele
469€
Canon EF 24-105mm f/4L IS USM objektiiv
 • 24–105 mm standardsuumobjektiiv
 • Katab vahemiku lainurgast teleni
 • Perfektne igapäevasteks fotorakendusteks
 • Kiire ning vaikse USM teravustamismootoriga
 • Canon L seeria tippkvaliteet

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast