'; Fotograaf Andrei Reinol: Sony a7R III täiskaader hübriidkaameraga jäisel meremaastikul

Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Sony a7R III täiskaader hübriidkaameraga jäisel meremaastikul

Just siis, kui kevad-talv oli meile mõnusate külmakraadidega ning ida-lääne tuultega mere-äärsed lahesopid jääd täis toonud, pakkus Photopoint mulle võimaluse uue Sony a7R III`ga pilti teha ja see hetk sobis mulle suurepäraselt.

Meri ja jää, muutuvad ilmastikuolud, külm ja sula annavad võimaluse pildistada väga erinevaid loodushetki. Komplekti, mis kaasa pakiti, lisati veel kolm suurepärast Sony objektiivi: FE 24-70mm f/2.8 GM, FE 70-200mm f/2.8 GM OSS ja Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint
Komplekt, millega võib iga fotograaf rahul olla.

Olen pildistanud siiamaani Sony Alpha 7R`ga ning antud kaameraga rahul, sest pildistan põhiliselt maastikke ja seega on see oma funktsionaalsuses mulle väga sobiv. Muidugi nõudis alguses uus kaamera harjumist, aga nüüdseks on kõik vajalikud menüüd ja nipid ka pimesi selged ning käsitlemine kerge.

Alpha 7R suurimaks miinuseks on olnud autofookus – see on aeglane ning pimedas tegelikult lausa kohutav. Kuna aga kasutan pea alati manuaalfookust, siis see suur miinus mind ei sega, aga Sony uue mudeliga Alpha 7R3 oleks justkui sealt pimedusest välja astutud.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint_2
Kehvades valgusoludes töötas autofookus laitmatult.

Need kaamerad on võrdluses ikka öö ja päev, sest @7R3 abil avanes minu jaoks täiesti uus maailm. Kiire trackinguga autofookus, väga hea dünaamiline ulatus, kauakestev aku, laitmatu ISO taluvus, silent shoot – selle kaameraga läheks isegi mina kindlustundega pildistama pulma, spordivõistlust või tähistaevast.

Sa ei pea tegema mingeid järelandmisi ning kui siia juurde lisada objektiivid fookusvahemikega 24-70mm, 70-200mm ja 35mm siis olekski justkui unistuste komplekt koos.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint_4
Sama motiiv, erinevad fookuskaugused. Sony FE 70-200mm f/2.8 GM

 

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint_5Sama motiiv, erinevad fookuskaugused. Sony FE 24-70mm f/2.8 GM

Sony FE 70-200 f/2.8 GM OSS on hea objektiiv looduses ringi liikumiseks, sest fookusvahemik lubab üles võtta üldvaateid ning tabada loodusmustreid kaugemalt. Kõige magusama valguse ajaks keerasin siiski ette vahemiku FE 24-70 f/2.8 GM, et pildistada endale omaseid maastikuvaateid.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint_6
Merelt tulnud tõusuvesi ujutas üle juba jäätunud kaldaäärsed.

Kuna minu lemmiktemaatikaks ongi külmad ja jäised talvemaastikud, siis oluline aspekt on aku mahutavus – mida rohkem väljas miinuskraade, seda kiiremini ka akud oma tööjõudu kaotavad. Ja siin on a7R III’ga tehtud suur edasiminek, sest ka talvise ilmaga ei ole aku enam murettekitav koht.

Jah, varuaku võiks muidugi olemas olla, aga enam ei pea tasku neid täis olema, sest Sony a7R III kasutab uut NP-FZ100 akut, mis on veidi rohkem kui kaks korda suurema mahtuvusega kui vanad NP-FW50’d.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopointMõrad jääs andsid hulgaliselt võimalusi kompositsioonide valikuks.

Üldiselt meeldib mulle pildistada maastikke väga suure rõhuasetusega esiplaanile ja seega on 16mm minu kõige kasutatavam fookuskaugus.

Seepärast oli hetki, kui tundsin puudust laiemast objektiivist, sest siinkohal ei aita ka reegel, et astu üks samm kaugemale, sest kaovad mustrid ja detailsus. Enamlevinud vahemik 24-70mm on kindlasti hea valik pikemale fotomatkale või reisile.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint
Detailid merejääl.

Sony täiskaader hübriidkaamerate kered istuvad mul hästi käes, kuid probleemiks võib kujuneda nuppude väiksus. Pildistades mere ääres ilmaga, kus temperatuur on -15C ja tuul 10m/s, siis kasutad sa talvekindaid, millega on neid väikeseid nuppe aga raske tabada. Muidugi on see loodusfotograafi kinnaste valiku küsimus, kuid suurel peegelkaameral olid siin omad eelised.

Sony A7R III’le on lisatud Joystick ning suurem valikuratas lihtsustab menüüs seadete muutmist ning a7R3 käepide on pisut suurem eelkäiatest ja  see teeb asja mugavamaks.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint
Kaader, mida tuli teha 3 korda. Tuul oli lihtsalt nii vinge, et väristas statiivi.

Sonyle omaselt liigub ekraan vertikaalsuunas ning külgedele keeramise võimalus puudub. Selles eest lahutusvõime on aga ekraanil superhea nagu ka pildiotsijal.

Üldiselt ma pildistades LCD ekraani kallutaja ei ole, kuid kasutades FE 70-200mm GM objektiivi andis kallutatav ekraan hea võimaluse kasutada madalaid võttenurkasid. Oli päevi, kui jää oli kaetud sulaveega, ning kõhuli viskamine oleks olnud välistatud. Kuigi ka siin jäid minu suured kindad ette ning vajadusel ei saanud ma ekraani kere seest välja.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint
Madal võttenurk. Arktiline vaatepilt.

 

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint_11
Järgmine õhtu oli siin juba vesi peal.

Veel üks võimalus kallutatava ekraani kasutamiseks – ülevalt alla pildistades. Objekt oli nii laial tasapilnnal. et pidin käed üles sirutama ja ekraani nähtavaks kallutama – alles siis oli näha, mis kaadris on ning sai nupule vajutada.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint_12
Pitsid merejääl.

Õhtu lähenedes jääb valgust vähemaks ning kaamera läheb siis statiivile ja teravustamine toimub manuaalselt. Siin kasutasin pildiotsija abi, sest sellel on 3 686 400 pikslit. Vau!

Suumides sisse kohale, mida soovid teravustada on pilt kontrastne ja detailirohke ja hiljem pilte vaadates on kindel tunne, et teravus on just seal, kus ta olema peab.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint_13
Siis kui väljas on juba pime.

Kas Sony Alpha 7R3 on oma hinda väärt?

Kõik funktsioonid, mis on kaamerale lisatud leiavad kasutust oma ala tipptegijate seas. Professionaalne tööriist, millest leiavad paljud fotograafid ja videograafid omale sobivad ning pulma ja ürituste pildistajale on silent-shoot kui õnnistus – see loob täiesti uue lehekülje selle ala tegijatele.

Küll tulevad objektiivid järgi ja saab see funktsioon ka linnu-looma pildistajatele hindamatuks väärtuseks. 15 stoppi dünaamiline ulatus, maastiku pildistamisel tohutu eelis. Jah minu “vana raud” @7R on tubli tööriist maastikul, aga uus a7R III laiendaks kindlasti soovi uusi erinevaid žanreid pildistada.

sony-a7R-iii-andrei-reinol-photopoint

 

Aitäh Photopoint võimaluse eest pildistada ühe turul oleva tippkaameraga – kindlasti on see tehnika, mida sooviksin enda fotokotti soetada.

 

 


Andrei Reinol on rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti maastikufotograaf, kelle tööd on mitmel korral võidutsenud Sony World Photography Awards fotokonkursi Eesti rahvuslikus kategoorias. Lisaks on Andrei fotod võite ja kõrgeid kohti noppinud ka kohalikel Eesti fotokonkursitel. Kogu Andrei portfoolio ja saavutustega saad tutvuda tema veebilehel või Facebook’i lehel. Kaadritaguseid hetki näed tema Instagrami kontol.

 

Uuri lisaks:

TIPA 2018 auhinade jagamisel nimetati Sony a7R III parimaks kõrge lahutusvõimega täiskaader hübriidkaameraks.

(760)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Sony a7R III kere
  • 42-megapiksline täiskaader EXMOR R BSI CMOS sensor
  • 4K UHD 3840 × 2160 25p videosalvestus
  • Foto sarivõte kuni 10 kaadrit sekundis
  • 399 faasi- & 425 kontrastituvastusega teravustamispunkti
  • 0,5" OLED pildiotsija, 3,68 miljonit pildipunkti

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast