Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Juhtmevabad raadiomikrofonid Saramonic’ult: peegel- hübriid- ja videokaamera või nutitelefoni jaoks

Nii et sul on vaja filmida üks kvaliteetne intervjuu. Või mingi muu videoklipp, kus keegi räägib olulist juttu. Sellisel juhul ei piisa sulle ainult kvaliteetset videot filmivast kaamerast. Kui sul kvaliteetset audiot pole, ei hooli sinu B-rolli cinematic look’ist keegi. Kui olulised reklaamslooganid kostuvad läbi digimüra ja üks intervjueeritavatest on vaevu kuulda, võid oma detailse 4K videopildi ja S-Log profiilid otse prügikasti deliitida. Järgmine kord juba tead, et kvaliteetne audio on sama oluline kui kvaliteetne video ja et sul on vaja head mikrofoni.

Suundmikrofonid (shotgun mic)

Kaamera lähedal asuva ja otse kaamerasse rääkiva inimese (või inimeste) puhul on audio salvestamine lihtne. Sel puhul võib vabalt kasutada kaamera peale kinnitatavat suundmikrofoni (ingl. k. shotgun mic). Kui audio allika kaugus (rääkija ei kõnni lähemale-kaugemale) või suund (rääkija ei pööra pead) mikrofoni suhtes ei muutu, on salvestatud heli ühtlase tasemega. Ja kui audio allikas on mikrofoni suhtes umbes 1,5 meetri raadiuses, ei pea me helitaset ülemäära võimendama ja salvestuse kvaliteet tuleb hea.

Saramonicu valikust on läbi aegade videograafide seas kõige populaarsem valik olnud SR-M3 suundmikrofon (ülal pildil). See on varustatud kõrvaklapiväljundiga, millega saad helil alati kõrva peal hoida, isegi kui Su kaameral pole kõrvaklapipesa. Lisaks on sel ka 3,5 mm mikrofonisisend, mille kaudu saad ühendada veel ühe mikrofoni nagu väike clip-on lavalier mikrofon või teine shotgun mikrofon.

 

Juhtmevabad raadiomikfofonid

Mis saab aga siis, kui meil on vaja filmida tegevusi, mis pole nii kontrollitud. Kui on vaja salvestada kvaliteetset audiot olukordades, kus filmitav vahib ringi, ei püsi paigal ja/või on kaamerast kaugel? Sellistel puhkudel on kõige paremaks lahenduseks juhtmevaba raadiomikrofoni komplekt. See koosneb tavaliselt kolmest osast: 1) Särgimikrofon; 2) Raadiosaatja; 3) Raadiovastuvõtja.

Süsteem on lihtne: pisikene särgimikrofon on kinnitatud rääkija särgikrae külge. Särgimikrofoni kaabel ühendub filmitava vöö küljes olevasse raadiosaatjasse. Raadiosaatja saadab helisignaali juhtmevabalt kaamera peal olevasse vastuvõtjasse. Vastuvõtja on ühendatud (kõige lihtsama süsteemi puhul) kaamera 3,5 mm mikrofonipessa.

Niimoodi salvestub särgikrae küljes oleva mikrofoni salvestatav audio otse kaamera filmitud video sisse. Kusjuures ükskõik, kuidas filmitav end ka ei pööraks või ükskõik kui kaugele ta kaamerast (raadioside ulatuses) ei läheks – kuna mikrofon on rääkija suhtes alati ühes ja samas kohas, siis salvestub audio alati ühe ja sama tasemega. See on paindlik ja lihtne viis heli salvestamiseks.

Raadiomikrofonide komplektid on olemas igal endast lugu pidaval mikrofonitootjal. Sennheiseril, Rodel, Azdenil… Selles postituses vaatame lähemalt Saramonic raadiomikrofone.

Saramonic SR-WM4C: lihtne raadiomikrofoni komplekt

Saramonic SR-WM4C on sigaodav lahendus juhtmevaba audio salvestamiseks. Veidi enam kui 100€ eest on selles komplektis kõik, mida sul on audio salvestamiseks vaja: Saatja, vastuvõtja, särgimikrofon, kinnitusklambrid ja ühenduskaablid. Seadistusi kuvavaid ekraaane nendel plastikkarpidel ei ole – selle asemel on lihtsad nihikud külje peal: esimene lülitab seadme sisse ja teise abil saab valida nelja raadiosageduse vahel. Juhtub valitud sagedus segatud olema, saab ühenduse lülitada mingile muule kanalile. Lihtne värk.

Nii saatja kui ka vastuvõtja saavad toidet kahe AA patarei või akupatarei abil. Saatja külge ühendub mikrofon mini XLR pistiku abil. Vastuvõtjal on 3.5mm audioväljund heli kaamerasse saatmiseks ning teine 3.5mm audioväljund kõrvaklappide jaoks – selleks, et saaks salvestatavat heli jälgida. See on eriti kasulik kaamerate puhul, millel 3.5mm kõrvaklappide pesa ei ole.

Saramonic SR-WM4C on soodne ja hästi lihtne lahendus audio salvestamiseks. See ei vaja mitte mingit seadistamist – lihtsalt lülita sisse, sea kaamerast helitase paika ja hakka filmima.

 

Saramonic UwMic9: ideaalne intervjuude jaoks

Saramonic’u peamine juhtmevaba süsteem kannab nimetust UwMic9. Selles süsteemis on mitmeid erinevaid raadiosaatjaid ja vastuvõtjaid, mille korpusel kollasel taustal on koodnimetus “UwMic9”. Kõik niisuguse tähistusega märgitud seadmed on omavahel juhtmevabalt ühilduvad.

UwMic9 seeria kõige kesksem komplekt on selline, kuhu kuulub üks RX9 vastuvõtja ning üks särgimikrofoniga varustatud TX9 raadiosaatja. See sobib ideaalselt kasutamiseks peegelkaameraga või hübriidkaameraga. Komplekt on loodud vastu pidama professionaalses kasutuses: mikrofonid ühenduvad saatjatega keerme abil, korpused on metallist, seadistusi kuvavad ekraanid on taustvalgustusega, AA akupatareid on lihtsasti vahetatavad jne.

Lisaks on RX9 vastuvõtjal olemas 3,5 mm audioväljund – sellesse pessa saab ühendada kõrvaklapid, et reaalajas vastuvõtjasse tulevat audiot jälgida. Eriti kasulik võimalus juhul, kui kaameral endal 3.5mm audioväljundit ei ole.

UwMic9 vastuvõtjaga komplekt on eriti magus lahendus neile, kel on vaja filmida intervjuusid või mistahes videoid, kus on kaks rääkivat inimest. Näiteks kaks saatejuhti.

Kui tavaliselt ühendub üks vastuvõtja ainult ühe saatjaga, siis RX9 suudab vastu võtta kahe raadiosaatja audiot korraga. Praktikas tähendab see seda, et saad intervjuu filmimisel anda mõlemale osapoolele raadiosaatjaga mikrofoni ning salvestada mõlema inimese heli ühe vastuvõtja abil. Just selleks puhuks on Saramonicul olemas komplekt, kuhu juba kuulubki üks vastuvõtja koos kahe raadiosaatjaga.

 

Saraomic UwMic9 juhtmevaba süsteem on väga paindlik, sest siia kuulub lisaks ülal kirjeldatud TX9 saatjale ja RX9 vastuvõtjale veel erinevaid vidinaid, millega saab audiot üle õhu saata ja kinni püüda. Olulisemad neist on:

 

Juhtmevaba käsimikrofon HU9

Juhtmevaba käsimikrofon HU9 on selline reporterimikrofon, mille saab intervjueeritavale nina alla lükata ja mis salvestab audiot igast suunast. Kuid mitte eriti kaugelt.

Sellesse mikrofoni on juba UwMic9 standardi juhtmevaba raadiosaatja integreeritud nii et saad selle mikrofoni juhtmevabalt RX9 vastuvõtjaga ühendada ja niiviisi ilma kaablitpidi kaamera küljes rippumata vabalt intervjuusid võtta.

Mikrofoniadapter SR-VRM1

Juhtmevaba mikrofoniadapter SR-VRM1 on põhiolemuselt seesama TX9 raadiosaatja, mida nägime selle artikli esimese tootekomplekti juures.

Ainult et kui TX9 3.5mm pessa saab kinnitada särgimikrofoni, siis SR-VRM1 raadiosaatja on tehtud selleks, et seda kinnitada ükskõik millise XLR pistikuga käsimikrofoni külge. Nii saab kaabliga mikrofonist raadiomikrofon.

Raadiovastuvõtja RX-XLR9

RX-XLR9 juhtmevaba ülikompaktne raadiovastuvõtja on mõeldud spetsiaalselt XLR-ühendusega videokaamerate jaoks. Sel on XLR väljund salvestatava audio kaamerasse või helisalvestisse saatmiseks ja 3.5mm väljund salvestatava heli monitoorimiseks kõrvaklappidega.

Kaasas oleva XLR to 3,5mm adapteri abil saab seda vastuvõtjat tegelikult kasutada ka hübriid- või peegelkaameratega. Ja muidugi saab sellega ühendada samaaegselt kaks juhtmevaba Saramonic mikrofonide saatjat korraga.

 

Saramonic SP-RX9 raadiovastuvõtja nutitelefoniga kasutamise jaoks

Siin on veel üks põnev UwMic9 süsteemi kuuluv Saramonicu toode. Tippklassi nutitelefonid filmivad tänapäeval nii head videot, et igasugused ühe-mehe reporteritööd, kiired Live-otselülitused ja muu sellise kraami võib vabalt salvestada üles nutitelefoni abil. Kahjuks ei suuda nutitelefonid aga salvestada pildiga võrdväärset audiot. Siin tulebki appi Saramonic SP-RX9 vastuvõtja.

SP-RX9 vastuvõtja on kinnitatud väikese käsistatiivi külge. Nutitelefon kinnitub klambri abil vastuvõtja tagaküljele ja käsistatiivi ülemises osas olevasse välgukinga saab kinnitada näiteks videovalgusti. Või miks mitte adapteri abil näiteks lisaks suundmikrofoni.

Kuna SP-RX9 vastuvõtja kuulub UwMic9 süsteemi (seesama juhtmevaba süsteem, kuhu kuulusid TX9 ja RX9), siis saab sellega juhtmevabalt ühendada ühe või koguni kaks TX9 raadiosaatjat. Samas on vastuvõtjal ka kaks 3.5mm audiosisendit, kuhu saab ühendada kaks juhtmega mikrofoni. Ja nagu see ei oleks veel küllalt, on sel vastuvõtjal ka mini XLR pesa, kuhu saab ühendada XLR-ühendusega mikrofone, kusjuures selle pesa kaudu saavad need mikrofonid ka veel 48V phantom power toidet.

Kõikide nende ühendatavate mikrofonide sissetuleva heli saab siis väljutada otse iPhone nutitelefoni Lightning-pessa või Android nutitelefoni USB-C pessa (vastavad adapterid on raadiovastuvõtjaga kaasas). Niimoodi pole vahet, kas salvestad videoid pärastise järeltöötluse jaoks või striimid oma vaatajateni live-videot. Heli on igal juhul kvaliteetne ja paindlikult seadistatav – sama hea, kui suure videokaameraga filmides.

 

Kokkuvõtteks

Sellised on Saramonicu olulisemad juhtmevabad raadiomikrofonide süsteemid. Saramonic pakub tuntumatele tegijatele kõva konkurentsi – võrreldes näiteks Sennheiseriga on Saramonicu süsteemi seadmed tunduvalt soodsamad. Võrreldes näiteks Rodega on Saramonic hinnad pisut soodsamad, kuid seadmed ise professionaalsemad ja külluslikuma funktsionaalsusega.

(744)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Saramonic mikrofon SR-M3
 • Shotgun-tüüpi suundmikrofon
 • Lai 75–18 000 Hz sagedusdiapasoon
 • Tundlikkus: -37 dB
 • Universaalne 3,5mm ühendus
 • Toru pikkus: 140 mm
Saramonic mikrofon SR-WM4C VHF Wireless
 • Juhtmevaba VHF mikrofonisüsteem
 • Komplektis üks mikrofon, saatja ja vastuvõtja
 • 4 sagedust segamatuks salvestamiseks
 • Tööraadius: 60 m
 • Integreeritud kõrvaklapiväljund
79.99€119€
Saramonic mikrofon UwMic9 TX9 + RX9
 • Juhtmevaba mikrofonisüsteem
 • Komplektis saatja ja vastuvõtja
 • Lisaks üks clip-on mikrofon
 • Tööraadius: kuni 100 m
 • Taustvalgustusega LCD ekraan
Saramonic mikrofoni komplekt UwMic9 RX9 + TX9 + TX9
 • Juhtmevaba mikrofonisüsteem
 • Komplektis kaks saatjat ja üks vastuvõtja
 • Lisaks kaks clip-on mikrofoni
 • Tööraadius: kuni 100 m
 • Taustvalgustusega LCD ekraan

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast