Symbian on kõige suurema turuosaga (67%) mobiiltelefonides kasutatav operatsioonisüsteem maailmas.
Olles pikka aega Symbiani kaasosanik, ostis Nokia äsja lõppenud suvel ära kõik selle aktsiad. Juba siis kuulutas Espoo mobiilimeister, et Symbianist saab täielikult avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem.Seda kinnitas firma esindaja ka eelmisel teisipäeval – samal päeval kui T-Mobile hakkas müüma Google`i Android operatsioonisüsteemiga varustatud nutitelefoni G1.
Hetkel on neli levinuimat nutitelefonides kasutatavat operatsioonisüsteemi seesama Nokia “Symbian“, Microsofti “Windows Mobile“, RIM`i “RIM BlackBerry OS” ning Apple`i “iPhone OS“. Neile lisandub viiendana Google`i “Android“, mis veel ei ole väga levinud, kuid kindlasti saaab olema. Neist viiest on vaid Android täielikult avatud lähtekoodiga.
Telefoni disain on kindlasti esimene asi, mille järgi telefoni hinnatakse ja ostetakse. Pikemas perspektiivis on aga tarkvara see, mis määrab vastava telefoni edukuse.
Ei ole ju G1, võrreldes HTC ja Nokia nutitelefonidega või iPhone`iga, just väga ahvatleva välimusega. Sellegipoolest ulatusid G1-ihalejate järjekorrad 22. oktoobril poodide ustest väljapoolegi.
Praeguseni on Nokia sarnaselt Apple`ile ja RIM`ile ise nii telefonide tootmisega kui ka nende tarkvara arendamisega tegelenud. Peagi see muutub. Symbiani lähtekoodi mõningad osad on juba praegu tarkvaraarendajaile kättesaadavad ja nii oli neil võimalik sellele operatsioonisüsteemile erinevaid rakendusi luua. Peagi aga saavad arendajad võimaluse muuta operatsioonisüsteemi ennast.
See seab Nokia “Symbiani” silm silma, hammas hamba vastu ühte ja samasse poksiringi Google`i “Androidiga”, kahandades tunduvalt viimase positsiooni. Aeg näitab, kas tuhast tõusja suudab vanale olijale tuule alla teha. Mängureeglid on nüüd igal juhul mõlemale ühed.
(184)
Kommentaarid