Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Miks üldse peaks kasutama statiivi + Manfrotto Befree GT XPRO ülevaade

Räägime natuke statiividest. Tänapäeval võimaldavad fotokaamerate stabilisaatorid juba 1-sekundilise säriajaga käest teravaid pilte teha – muidugi juhul, kui pildistatav objekt ei liigu – ning seepärast tekib õigustatud küsimus:

 

Miks üldse peaks kasutama statiivi?

Küsisin Facebooki fotograafide grupis, “milleks kasutate statiivi?” Sain seinast seina vastuseid, ühed teravmeelsemad, kui teised. Mõned markantsemad vastused – karu peletamiseks, riidenagina, enesekaitseks, jõulukuuse karkassina, telgi tegemiseks, ballastiks (et kui viskan maha, siis jaksan kiiremini joosta). Õnneks jagasid paljud ka tõsiselt, milleks nad staiivi üldjuhul kasutavad – tootefotode, moefotode, valgusmaalingute ja muude pikka säri nõudvateks pildistamisteks.

 

Siin on 6 põhjust, miks võiks fotograaf kasutada statiivi:

  • pildid tulevad teravamad. Tänased kõrge pikslitihedusega sensorid on ülitundlikud igasuguse liikumise suhtes ja seetõttu on detailirikkast alast info kättesaamine keeruline, kui on väiksemgi liikumine.
  • saad pildistada hämaras ja pimedas – näiteks tähistaevast Linnuteega, virmalisi ja palju muud. Sellisel pildistamisel ulatuvad säriajad kümnetesse sekunditesse ja statiivita oleks see võimatu.
  • saad kasutada erinevaid filtreid ja nendega vabastada oma loomingulisust – teha vett hägusamaks, pildistada pikema säriga koskesid, üle taeva liikuvaid pilvi jne. Oled ju näinud neid siidise veega kosepilte ja piimja veega merevaateid? Jah, just need pildid teed statiivi abiga!
  • saad pildistada panoraame ning avardada oma maailmavaadet. Kuigi panoraami saab edukalt teha ka käest tehtud fotodest, õnnestub statiivilt pildistatud kaadrite liitmine paremini.
  • pildistad läbimõeldult – statiivi kasutades saab kaadri paremini läbi mõelda ning kadreerida nii, et miski mitteoluline kaadrisse ei jääks ning kompositsioon täiuslik oleks. Peenhäälestus kadreerimisel on eriti oluline hämarates oludes, kus läbi peegelkaamera optilise pildiotsija vaadates suur midagi enam näha pole.
  • Lisaks eeltoodule saad kasutada erinevaid kahveldusi, luua komposiitpilte ja muud. Ning loomulikult on statiiv heaks abimeheks ka videote filmimisel, selfide tegemisel ja muudel kordadel, kui kaamera peab kas käest ära või paigal olema.

Kui statiiviga maastikukunst rohkem huvi pakub, siis tasub uurida minu poolt koostatud ja hiljuti Eesti suurimas fotograafia-alases õpikeskkonnas ilmunud “Maastikufotograafia” e-kursust.

——————————- 

Mõtle, mõtle, mis see on? Kerge kaaluga, liigub palju, tugeva jalaga ja seisab sirgelt? 

Ei, see pole sitke rahvatantsija, vaid hoopis carbonkiust kootud itaallane.

 

Manfrotto Befree GT XPRO

Kasutan juba pea aasta peamise statiivina Manfrotto Befree GT XPRO komplekti, kuhu kuulub Manfrotto 496 kuulpea ja räägiks natuke lähemalt, miks ma sellise valiku olen teinud.

Manfrotto Befree GT XPRO statiiv

Esiteks – olen eelkõige maastikufotograaf ning kindlasti ei soovi ma pikematele pildiretkedele kaasa võtta oma 14 aastat vana ja siiani heas korras Manfrotto 055 seeria statiivi, mis koos kuulpeaga kaalub 3,5kg. Raskel statiivil on kindlasti oma koht, kuid see koht ei saa olla väga liikuv – eriti kui on soov väljas pildistada ning autost enam, kui mõnesaja meetri kaugusele matkata, siis on kindlasti vaja kergemaid alternatiive. Õppisin rasket statiivi, millel ka jäänaelad, hindama talvel Põhja-Norras virmalistefotograafina töötades, kuid kui oli vaja kuhugi kõrgemale ronida või sügaval lumes kaugemale sumbata, eelistasin siiski kergemat. Samuti on välipildistussessioonile või tooteid pildistama minnes varustuse kaal ja kompaktsus olulised. Manfrotto Befree GT XPRO koos 496 kuulpeaga kaalub 1,85 kg ja see on just optimaalne kaal – mitte liiga kerge, mitte liiga raske.

Teiseks – korraldan fotoreise, kuhu lendame lennukitega ning seal on oluline iga gramm, mis pardale kaasa võtame. Samuti – kui lühikese on statiiv kokkupanduna – üle 55cm pikkusega esemeid käsipagasiga reisides reeglina kaasa võtta ei saa.

Kolmandaks – minu jaoks on statiivi juures oluline see, et saaksin kaamera fikseerida praktiliselt maapinnale ja isegi vaid mõne sentimeetri kõrgusele. Võibolla on see isegi kõige olulisem omadus, miks ma selle statiivi olen valinud. Jah osadel statiividel saab kesksamba pöörata teistpidi ning kaamera paigutada tagurpidi kesksamba alla, kuid siis on kaamera käsitsemine raskendatud ning väga laia nurgaga pildistades jäävad jalad kaadrisse – vaata lisatud pilti, kuidas vältida jalgade kaadrisse jäämist.

Manfrotto Befree GT XPRO statiiv

Neljandaks – hea statiivi jalgade liigendite arv võiks olla pigem väiksem, kui suurem. Kõige stabiilsem on kindlasti vaid ühe pikendatava lüliga statiiv, kuid siin on jällegi vaja teha kompromisse jäikuse ja mõõtude osas. Sama kehtib ka jalgade läbimõõdu osas – mida suurem läbimõõt, seda stabiilsem. Kokkuvõttes võiks öelda, et hea maastikustatiiv on 3-4 osaline ning mitte kõige peenemate jalgadega ja Manfrotto Befree GT XPRO just selline on.

Viiendaks – statiivi materjal ei ole kuigi oluline, klassiklaline alumiiniumstatiiv võib korraliku tootja poolt valmistatuna olla väga hea valik ning kergem ja ka oluliselt kallim süsinikkiust statiiv annab siiski natuke enam jäikust ja 10-20% protsenti vähem kaalu. Seepärast on Manfrotto Befree GT XPRO just hea valik ka oma materjali osas.

Kuuendaks – minu eelistus on klassikaline kuulpea. Selle seadistamine käib kõige kiiremini ja asend fikseeritakse ühe käeliigutusega. Külmas, tuules ja kiiresti loojuva päikese korral jäävad muud lahendused liiga aeglaseks ja pigem rahulikumates oludes täppistoimetamiseks. Manfrotto Befree GT XPRO tuleb koos komplektis väga hea 496 kuulpeaga.

Manfrotto Befree GT XPRO statiiv

 

Kokkuvõtteks

Tegemist on tõeliselt hea statiiviga, mis on hea ja pika-ajaline investeering. Kui uued kaamerakered panevad sind pidevalt pead pöörama, siis statiivi eluiga sõltub rohkem sellest, kui palju ja mis tingimustes sa sellega pilti teed. Võib juhtuda, et carbonkiust kootud itaallane Manfrotto Befree GT XPRO on ka 10 ja enama aasta möödudes sama sirge.

 


Maastikupildid ja info Arbo pakutavate teenuste kohta leiad tema veebilehelt arborae.com ja pea igapäevaselt ilmuvad tema uued tööd Facebooki ning Instagrami lehele.

Eesti suurima valiku statiive leiad – photopoint.ee/statiivid ››

(621)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Manfrotto statiivikomplekt MKBFRC4GTXP-BH Befree GT XPRO
  • Manfrotto Befree GT XPRO statiiv 496 kuulpeaga
  • 4-osalised süsinikkiust jalad
  • Maksimaalne töökõrgus: 162 cm
  • Kandevõime: kuni 10 kg
  • 90° mehhanism makrofotograafiaks
509€
Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga

"Piltide alusel AC väljundpesad ei ole EU tüüp, kas müütegi ..."

Merike Linnamägi, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga