Mitsubishi Digital Electronics on üks maailma kõvemaid tegijaid nii punase laseri kui ka HDTV suurte ekraanidega televiisorite tootmises.
Käesoleva aasta algul näitas firma CES elektroonikamessil kahte arendusjärgus olevat, laservalgustusega televiisorit. Selle sündmuse tunnistajad olid rabatud Mitsubishi esitletud 65″ laserteri värvidest ning üleüldisest pildikvaliteedist.
Siis lubas Mitsubishi, et aasta lõpuks paisatakse turule 65″ ja 73″ laserteleri mudelid. Nüüd on firma pool oma lubadusest täitnud ning 65″ laserteleviisor on Mitsubishi veebilehele täies hiilguses välja pandud. Telerit tarnitakse juba ka USA edasimüüjatele.
Standardsed LCD telerid suudavad kuvada umbkaudu 40% inimese silmale nähtavast värvusspektrist. Lasertelerid aga suutvat kuvada koguni 80% värvidest, mida on võimeline nägema inimese silm. Sellele lisaks tarbib laserteler ligikaudu poole vähem energiat võrrelduna Tavalise LCD teleriga, mille valgustamiseks kasutatakse tavalisi- või LED lampe.
Samas on lasertelereid peetud silmadele kahjulikumaks. Uue tehnoloogia jüngrid on sellised väited aga tagasi lükanud, märkides, et spetsiaalsete laserkiirgust hajutavate filtrite kasutamine laserpaneelis kõrvaldab selle probleemi täielikult.
Lasertelerite idee ulatub tagasi aastasse 1966. Nende laialdasemat tootmist on piiranud kulukad materjalid ja kulukas tootmisprotsess. Laser-TV vajab kolme erineva lainepikkusega laserit – üks punase, teine rohelise ja kolmas sinise värvuse tarvis.
Punasele värvusele vastava lainepikkusega laserid on tänaval uitavate poisinolkide kergrelvastusse kuulunud juba aastaid. Teine lugu on aga rohelise ja sinise värvusega – teleritesse sobivaid, toatemperatuuril vastuvõetava elueaga laserid ei ole rahaliselt üldse mõttekas toota. See probleem on lahendatud punase laseri sageduse tõstmisega.
Kui uus ja huvitav selline lasertehnoloogia ka ei tundu, paistab tulevik siiski hoopis OLED-ekraanide päralt olevat.
Sony on neid näidanud juba mitmeid ning on juba müümaski ühte sellist telerit. Hiljuti näitas oma painutatud OLED-ekraani ka Samsung.
OLED tehnoloogia eeliseks taustvalgustusega ekraanide ees (olgu need siis LED või laser) on fakt, et need võivad olla väga-väga õhukesed, kuna ei vaja taustvalgustust. Huvitav oleks näha neid kahte telerit kõrvuti. Kui laserekraani pildikvaliteet ületab OLED-oma, on tal kindlasti oma nišš, kui ei, siis on ta arvatavasti määratud hääbuma.
Kogu info – ja rohkemgi veel – laserteleviisoritele pühendatud veebilehel laser-tv.org.
(146)
Kommentaarid