Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Kolm parimat paroolihaldurit, mille hoolde oma salasõnad usaldada

vordlus_paroolihoidlad-v2

Iga endast lugupidava arvutikasutaja igapäevasel kasutavate teenuste repertuaaris peab olema paroolihaldur. Õigupoolest, miks ei peakski seda kasutama? Paroolihoidla jätab meelde salasõnu, täidab sinu eest vastavad lahtrid, nuputab välja keerukaid paroole ning jätab klahvinuhid ja petturid pika ninaga. Seega põhjusi, miks peaks salasõnahoidlat kasutama on piisavalt palju – täpsemalt loe neid artikliseeria esimesest postitusest: “Paroolihaldur – mis imeloom see on ning kuidas see tagab sinu ohutuse veebis?”. Tänapäeval on neid hoidlaid veebis jalaga segada ning selle õige ja ainsa leidmine on üsna raske ülesanne. Seega, mida peaks hea salasõna hoidla peaks oskama väärimaks kohta sinu masina mälus?

 

Mida peaks hea paroolihaldur oskama?

Kuigi iga paroolihoidla oskab turvaliselt paroole andmebaasis hoiustada, jääb tänapäeval sellest ühest oskusest üldjuhul väheseks. Konkurents on sundinud paroolihaldurite tootjaid pidevalt oma produktide funktsionaalsust täiendama, mille tulemusena paljud paroolihaldurid pakatavad igasugustest imeviguritest, millest mõned on ääretult kasulikud, teised on tühipaljad kaminakaunistused. Milliste funktsioonidega peaks sinu paroolihaldur olema ehitud?

Peab olema saadaval nii online’is kui offline’is
Haldurid on saadaval kahes „värvuses”:  veebipõhised, mis hoiavad paroole pilvehoidlas, sünkroniseerides andmeid kõigi seadmete vahel ning on offline haldurid, mis hoiustavad paroole arvuti kõvakettal või välisel andmekandjal. Muidugi kõige sobilikum oleks vahepealne variant, mis hoiustaks paroole turvaliselt kasutaja kõvakettal kuid oskaks neid vajaduse korral sinu teiste seadmetega jagada.

msecure_ios_all

Võimaldab kaheastmelist autentimist
Ühelgi viisakal veebilehel ega rakendusel, mis hoolib kasutaja andmete ohutusest ei tohiks puududa kaheastmelise autentimise funktsioon. Tegemist on turvameetmega, mis küsib kasutajalt pärast parooli sisestamist SMS’iga saadetud koodi.

Peab veebilehitsejaga hästi läbi saama
Tänapäeva inimene on üsna laisk isend ning tõenäoliselt ei kasutaks keegi paroolihoidlaid kui inimesel tuleks igal Facebooki sisselogimisel oma salasõna mõnest andmebaasist käsitsi välja otsida. Selleks, et haldur oskaks sinu eest veebilehitsejas lahtreid täita, peaks sellel olema pistikprogramm, mis on sinu meelis-veebilehitsejaga kohandatud.

Teavitab veebikonto häkkimise ohust
Iga natukese aja tagant jõuavad veebiportaalidesse uudised ühe või teise veebilehe lahti murdmisest või andmelekkest. Paraku ei jõua need teated õige aegselt iga kasutajani ning seepärast  on suureks abimeheks paroolihaldur, mis teatab sinu konto ohtusattumisest.

Peab mahtuma mälupulgale või olema saadaval mobiilirakendusena
Tänapäeva inimesel on kasutuses mitu erinevat seadet ning nutiseadme rakenduse olemas olu on veebihaldurile praktiliselt kohustuslik lisa.

Kontrollib salasõnade turvalisust
Moodsad paroolihaldurid on võimelised analüüsima hoidlas olevate salasõnade turvalisust ning teatama, milline neist vajab muutust ning milline värskendamist.

dashlane_poor_security_report

Võimaldab hoidla andmete eksportimist ja importimist
See on äärmiselt oluline funktsioon, kui tekib tahtmine paroolihoidla ühest seadmest teise ümber tõsta, kuid haldur ei sünkroniseeri andmeid.

Oskab luua ühekordseid paroole
Vahel tuleb paroolihaldurisse sisse logida võõrast arvutist, mis seab hoidla ja selles olevate paroolid ohtu. Korralik hoidla on võimeline määrama kasutajale sisse logimiseks ajutist parooli, mis muutub kehtetuks pärast ühe-või paarikordset kasutust. Isegi kui võõrale arvutile oli paigaldatud klahvinuhk, pole karta konto lahtimurdmist.

Lubab hoidlat mitme kasutaja vahel jagada
Vahel tekib vajadus oma paroole teiste kasutajatega jagada ning üks ohutumaid viise selleks on anda sõbrale ligipääs hoidlas  valitud paroolidele.

 

TOP 3 Paroolihaldurit


LastPass

lastpass-logo-001

LastPass oli üks esimesi korralike veebipõhiseid paroolihoidlaid, mille kasutamislihtsus tegi paroolihoidlad moodsaks. LastPass võimaldab sul kasutada keerukaid salasõnu sinu halle ajurakke koormamata, see toimib nii lauaarvutis, mobiilseadmes kui ka veebilehitsejas. Programm genereerib turvalisi paroole ning annab teada kui mõni sinu kasutajakontodest peaks ohtu sattuma.

Lastpass on saadaval Windows, OS X, Linux, Android, iOS, Windows Phone ning Blackberry’l, selle pistikprogammid on saadaval Google Chrome, Firefox, Safari, Opera ja Internet Explorer’i veebilehitsejatele. Rakendus on suuremas osas tasuta, kuid lisafunktsioonide ning rakenduse kasutamiseks mitmel mobiilseadmel tuleb iga aasta välja käia 12 eurot.


KeePass

keepass-logo-001
KeePass on tasuta ning vabavaraline paroolihaldur. Salasõnu hoiustatakse krüpteeritud andmebaasis, mis asub vaikimisi ainult sinu arvuti kõvakettal. Hoidlas olevaid andmeid ei sünkroniseerita, mis on ühelt poolt vaadates suureks puuduseks, kuna andmete jagamine seadmete vahel on üsna tülikas, kuid samas on paroolide ühes masinas püsimisel andmelekke risk märgatavalt väiksem. Kui tekib vajadus paroolid teise arvutisse üle viia, tuleb selleks kasutada välist andmekandjat. KeePass on portatiivne rakendus, mida saab jooksutada otse mälupulgalt, seega andmete jagamine on tehtud võimalikult valutuks.

KeePassi tõmbenumbriks on mitme võtmeparooli kasutusvõimalus, tänu millele saab ühte hoidlat kasutada mitu inimest korraga.  Rakendusele on loodud mitmeid pistikprogramme, mis teevad KeePassi’st Frankenstein-salasõnahalduri.

Rakendus on saadaval ametlikult Windows, OS X ja Linuxi operatsioonisüsteemidele, kolmanda osapoolte poolt on loodud KeePassi rakendus iOS, Android ja WP platvormidele.


1Password

1password-logo-001
1Password on tuntud ning palju kiidetud rakendus mis täidab kaks funktsiooni korraga: see on nii salasõna hoidla kui ka virtuaalne rahakott. 1Password sõbrustab praktiliselt iga veebilehitsejaga, seda on lihtne kasutada ning selles on esindatud kõik  viisaka paroolihalduri tunnused.

1Password ühendab endas LastPassi ja KeePassi parimad palad: see võib toimida iseseisvalt ainult ühel masinal, samas oskab see andmeid sünkroniseerida mitme seadme vahel. KeePass’ile omaselt saab ühel hoidlal olla mitu kasutajat ning ühes rakenduses saab olla korraga mitu hoidlat erineva tähtsusega salasõnade hoiustamiseks.

Programm on saadaval Windows, macOS, Android ja iOS operatsioonisüsteemiga arvutitele. Pistikprogrammid on saadaval Chrome’l, Firefoxil, Operal ning Safaril. Niivõrd rikkaliku funktsionaalsusega rakendust ei raatsi selle loojad tasuta ära anda, kuid rakendus on oma hinda väärt. Ühekordse $50 tasu eest saab kasutada rakenduse kõiki funktsioone täiel rinnal. Mobiiliseadmetele on litsentsi olemasolul rakendus tasuta saadaval.


Salasõnahoidlate arv ainult väljatoodud kolmega ei piirdu. Praktiliselt iga kuu ilmub uus programm, mis lubab kasutajatel rohkem pasunaid ning paremaid turvameetmeid sinu andmete ohutuse tagamiseks. Kuigi paroolihaldurid muutuvad üha nutikamaks ja võimsamaks, ei tasu veebiavarustes hulkudes 100% ainult nendele toetuda. Tegu on pelgalt abivahenditega, mis teevad turvameetmete rakendamise natuke lihtsamaks. Paroolihaldur ei kaitse kavalate pettuste, nutikate viiruste ega inimliku rumaluse eest ning seepärast on äärmiselt oluline veebis surfates pead selgena hoida.

 

Loe ka artikliseeria 1. osa:
Paroolihaldur – mis imeloom see on ning kuidas see tagab sinu ohutuse veebis? »

 

(1247)

Postitus meeldis?
Telli iganädalane kokkuvõte parimatest lugudest meilile
.
.

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast

Viimased kommentaarid

"https://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=globaalne Kogu meie planeeti hõlmav katik. Vinge värk ;) "

Kala, Sony a9 III on revolutsiooniline täiskaader hübriidkaamera

"Aitäh trükiviga märkamast ning nüüdseks on see ka parandatud. "

Jürgen Veerme, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Mis loom see Tarmon on, photopoint? Päris häbiväärne tooteesitlus. "

Taara, Fotosessioonil – kaasas Tarmon 35mm f/2.8 Di III OSD ja Tarmon 24mm f/2.8 Di III OSD

"Tere! Aitäh tähelepanu pööramast - tegemist on siiski EU tüüpi väljundpesadega, ..."

Jürgen Veerme, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga

"Piltide alusel AC väljundpesad ei ole EU tüüp, kas müütegi ..."

Merike Linnamägi, Ole eriolukordadeks valmis koos Zendure akupank-laadimisjaamaga