Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: Tamron 15-30mm f/2.8 ülilainurkobjektiiv

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-gf-701

Eelmise aasta sügisel teatas Tamron, et on valmistamas ülilaia vaatenurgaga suumobjektiivi täiskaadersensoriga peegelkaameratele. Objektiivi nimeks sai SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD ja sestpeale on see fotohuviliste seas päris palju huvi tekitanud. Peamisi põhjuseid, miks see objektiiv teistest omataolistest erineb, on neli:

 1. Ainsana omataoliste seas on see varustatud värinastabilisaatoriga
 2. See on (täiskaadersensoriga peegelkaamera jaoks mõeldud ülilainurksuumi kohta) muljetavaldavalt laia fookuskauguste vahemikuga
 3. Tamroni väitel on see esmaklassilise pildikvaliteediga, saades probleemideta hakkama ka näiteks Canoni uute 50MP sensoriga kaameratega
 4. Selle hind on konkureeritavest objektiividest märgatavalt soodsam.

Photopointi ajaveeb on Tamron 15-30mm objektiivi saanud lähemalt uurida nii sügisesel Photokina messil Saksamaal (vaata videot siit) kui ka mõned nädalad tagasi toimunud CP+ messil Jaapanis (vaata videot siit). Nüüd on see lainurksuum lõpuks jõudnud ka Eestisse. Esimene, väga limiteeritud kogus saabus Photopointi pealattu reedel ning just sealt siis ka ühe Canoni versiooni näppasin, et see siin blogis karbist välja võtta. Alustame:

Allolev artikkel on põgus karbist-välja pildilugu ning ei sisalda objektiiviga pildistatud fotosid ega videomaterjeli. Põhjalikum ülevaade on plaanis pärast põhjalikumat pildistamist avaldada digitest.ee veebilehel. 

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-1

Vaatame kõigepealt üle objektiivi tehnilised andmed:

 • Fookuskaugus: 15-30mm
 • Maksimaalne ava: F/2.8
 • Min. teravustamiskaugus: 0.28m
 • Maksimaalne suurendusaste: 1:5
 • Filtrikeere: ei ole
 • Kaal: 1100g
 • Konstruktsioon:  18 elementi 13 grupis
 • Vaatenurkade vahemik: 110°32 – 71°35’
 • Diafragmalabade arv:  9
 • Minimaalne ava: F/22
 • Diameeter x pikkus: 98.4 x 145 mm
 • Vaata hinda Photopointi veebipoest

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-gf-700-2

Tamroni objektiivid on alati olnud papist volditud polsterduse sees. See on esimene, kus pakendi sisemine osa on plastikust.

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-2

Karbis on objektiiv, kasutusjuhend ja garantiitalong. Tavaliselt on fototehnikal sh objektiividel pretensionide esitamise aeg 2 aastat. Tamron pikendab seda aega kolme aasta võrra. 5-aastase garantii saamiseks tuleb objektiiv aga tingimata pärast ostmist internetis ära registreerida.

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-3-small

15-30mm f/2.8 objektiiv täidab tühja koha Tamroni objektiivide kõige kvaliteetsemas SP-seerias. Koos 24-70mm ja 70-200mm objektiividega on Tamronil nüüd kaetud valgusjõulise f/2.8 ava ja värinastabilisaatoriga kõik fookuskaugused 15mm – 200mm vahemikus.

15-30mm objektiiv on suur. Suurem kui täiskaadri lainurksuumid tavaliselt. Sellised mõõtmed tulenevad kindlasti ühelt poolt integreeritud värinastabilisaatorist ja teisalt päris laiast fookuskauguste vahemikust. Esiläätse kattev kork ja korpus ise on valmistatud plastikust. See ei tähenda, et korpuse koostekvaliteet oleks kuidagipidi halb – pigem vastupidi. Sarnaselt teistele Tamroni SP-seeria objektiividele on korpus varustatud ilmastikukindlate tihenditega ning tundub käes tummine, konkreetne ja tugev.

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-12-small

Objektiivi esilääts on massiivne ja väljaulatuv – nagu seda tüüpi lainurksuumidel ikka. Filtrikeeret siin ees ei ole – väljaulatuva esiläätse tõttu ei saagi olla. Varjuk on objektiivil n.ö kogu aeg küljes.

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-gf-500

Varjuki konstruktsioon on eriline ja huvitav – justkui kaks varjukit oleks asetetud üksteise peale. Välimine on paigal, sisemine aga liigub suumides objektiivi esiläätsega kaasa. Ei oska öelda, milline praktiline väärtus on sellel sisemisel varjukil. Ehk on see ainult disaineri mõttevälgatus, mis aitab seda objektiivi eristada teistest omataolistest või aitab see ehk sisse-välja suumimisel vähendada objektiivi sisse tekkivat vaakumit (õhk pääseb kahe varjuki vahelt paremini sisse-välja). Igal juhul loodame, et praktilises kasutuses nende kahe varjuki vahele tolmu-liiva kogunema ei hakka.

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-9-small
tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-10-small

Objektiiv eest- ja tagantvaates. Esiläätselt tagasi peegelduvate stuudiolampide roheline varjund annab tunnistust optilisele pinnale kantud vääristusest. Nagu korralikule objektiivile kohane, on 15-30mm bajonett metallist. Geelfiltrite hoidjat Tamron objektiivi taha ei ole konstrueerinud – ei olegi kindel, kas keegi neid digiajastul enam kasutab.

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-11-small

15-30mm objektiivil on kaks lülitit. Ülemise abil saab sisse-välja lülitada integreeritud teravustamismootorit. Alumine on värinsatabilisaatori sisse-välja lülitamiseks.

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-14

Suumirõngas ja teravustamisrõngas lähivaates. Teravustamisrõngas (kitsam) on päris pika käiguga – käsitsi teravustamine on nii täpsem. Suumirõngas liigub objektiivi läätsede raskuse tõttu üsna tihkelt ja isegi raskelt. Teravustamisrõnga ja suumirõnga kummist detailid on kitsaste kõrgete reljeefsete ribadega. Rõngaste keeramisel on sõrmede haakuvus väga hea.

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-13

 

Objektiivi bajoneti ümber on kummitihend. Kaamera ette kinnitatuna kaitseb hoiab see ühenduskohast niiskuse ja tolmu eemal.

 

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-gf-700

Vaadates Canoni arsenali, leiame sealt 16-35mm f/2.8 objektiivi, mis on küll ühe mm võrra kitsam kuid muidu päris hea alternatiiv. Tamron 15-30mm f/2.8 kõige otsesemaks konkurendiks on aga hoopis Nikoni Nikkor 14-24mm f/2,8. Nii teravuse, teravustamiskiiruse kui ka korpuse kvaliteedi poolest on see aastaid olnud lainurksuumide ideaalseimaks standardiks. Dpreview.com hiljuti avaldatud võrdlusülevaates ei jäänud aga Tamron 15-30mm Nikoni 14-24mm objektiivist teravuse poolest sugugi maha ja oli mitmetes oludes isegi parem. See on suur kompliment Tamronile, kel ei jää nüüd muud üle kui oma tootmisliinid maksimaalse võimsusega tööle panna.

(1998)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD objektiiv Canonile
 • 15–30 mm ülilainurk-suumobjektiiv
 • Valgusjõuline, läbiva f/2.8 avaga
 • Kiire ning vaikse USD teravustamismootoriga
 • Integreeritud Tamron VC pildistabilisaatoriga
 • Canoni poolkaader- ja täiskaader peegelkaameratele
Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD objektiiv Nikonile
 • 15–30 mm ülilainurk-suumobjektiiv
 • Valgusjõuline, läbiva f/2.8 avaga
 • Kiire ning vaikse USD teravustamismootoriga
 • Integreeritud Tamron VC pildistabilisaatoriga
 • Nikon F bajonetiga kaameratele
Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di USD objektiiv Sonyle
 • 15–30 mm ülilainurk-suumobjektiiv
 • Valgusjõuline, läbiva f/2.8 avaga
 • Kiire ning vaikse USD teravustamismootoriga
 • Ilmastikukindla vastupidava disainiga
 • Sony α pool- ja täiskaader peegelkaameratele

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast