Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Karbist välja: 360° foto- ja videokaamera Ricoh Theta V

360° fotod on sellised, mille peal hiire või näpuga lohistades saab igas suunas ringi vaadata. Umbes nagu Google Street View. Kui mõne aasta eest nõudis selliste fotode loomine kallist tehnikat, palju aega ja profitasemel oskusi (ning video oli hoopis ulme), siis nüüd piisab selleks kõigeks ühest väikesest kaamerast. Sellisest, nagu Ricoh Theta V.

Ricoh Theta V kaameral on kummalgi pool kaks kumerat kalasilmläätse ja kummagi läätse taga 12 MP lahutusvõimega pildisensor. Seega on ühes kaameras tegelikult kaks kaamerat. Pildi tegemiseks või video alustamiseks pole muud, kui vajuta kaamera peal või Theta S rakenduses olevat olevat päästikut.

Foto või video pannakse kaameras kohe automaatselt kokku ja salvestatakse 16GB suurusesse sisemällu. Või saadetakse sülearvutiga ühendatuna LIVE striimina otse YouTube või Facebook eetrisse. Theta V kaameraga 360° meedia loomine on lihtne ja jõukohane igaühele, kes oskab nutitelefoni kasutada. Kes aga fotograaafiaga rohkem sina peal on, see saab foto pildistamise juures muuta nutitelefoni kaudu põhilisi parameetreid nagu ava, säriaeg ja ISO. Video filmimisel manuaalsed seadistusvõimalused kahjuks puuduvad, kuid video ahvatleb muude hüvedega. Millised need täpsemalt on, sellest ja muudest Theta V omadustest juba allpool lähemalt.

 

Interaktiivne 360° meedia on viimastel aastatel aina populaarsemaks muutunud. Selle populaarsuse vedajaks on olnud just Ricoh, kes kõige esimesena – 2013 aasta sügisel – sellise tavatarbijale suunatud lihtsa 360° kaamera valmis meisterdas. On tähelepanuväärne, et Ricohil õnnestus kohe esimesel korral luua ideaalse disainiga toode.  Theta korpus on prismade abil konstrueeritud hästi õhukeseks (oluline, sest mida lähemal üksteisele asuvad läätsed, seda väiksemad on panoraami kokku panekul tekkivad vead). Korpus on pikliku kujuga ja seetõttu mõnus käsitleda. Väga oluline osa on ka tarkvaral – nutitelefoni rakendus on Theta oluline ja lahutamatu osa ja see toimib tõrgeteta ning intuitiivselt.

Tänasel päeval on juba saada päris mitmeid kaameraid, mis Ricoh Theta seeriale konkurentsi pakuvad. Tuntumad neist on näiteks Samsung Gear 360, LG  360 CAM, Insta 360 One ja Nikon KeyMission. Novembris on kaubandusvõrkudesse oodata GoPro 360 kaamerat nimega GoPro Fusion. Kõik need on vähemal või rohkemal määral eeskuju võtnud Theta kaameraseeriast. Ja kes algselt originaalitseb (nagu Samsung oma algse sfäärikujulise Gear 360 kaameraga), see saab lõpuks ikka aru, et Ricoh Theta kontseptsioon on see õige.

 

Musta värvi karbi sees on lisaks Theta S kaamerale olemas kasutusjuhend, venivast-pehmest neopreenmaterjalist kaitsevutlar ja Micro USB kaabel (seda on vaja kaamera laadimiseks ja vajadusel ka arvutiga ühendamiseks).

 


Pildi tegemiseks või video salvestamiseks ei ole vaja Thetat tingimata nutitelefoniga ühendada. Lihtsalt sea kaamera paika, vali külje peal oleva “Mode” nupu abil video või foto ja vajuta esiküljel olevat päästikut.

 

Kolm nuppu paremal küljel.

 

Vasakul küljel on pisike kõlar.

 

Tagaküljel on vaid mikrofon.

 

Ricoh Theta V on täiustatud versioon senisest Ricoh Theta S kaameramudelist. Uue korpus on väga sarnane senistele Theta kaameratele ja ka foto parameetrid on täpselt samad nagu Theta S kaameral. Olulised muudatused on aga toimunud video filmimise vallas. Senise tagasihoidliku 1920 x 960 px suuruse video asemel salvestab Theta V 3840 x 1920 px mõõtmetega 4K standardile vastavaid kaadreid. See tähendab, et videod on senisest detailsemad ja teravamad.

 

Theta minimalistlikul korpusel on vaid 4 juhtnuppu. Lisaks esiküljel olevale suurele päästikule on kolm pisemat nuppu paremal küljel. Ülemisest saab kaamerat sisse-välja lülitada. Keskmisest saab WiFi ühendust sisse-välja lülitada. Kõige alumisest nupust saab aga valida video- ja fotorežiimi vahel.

Kui “Mode” nuppu veidi kauem all hoida, lülitub kaamera nö plug-in reiimi. Vaikimisi on Thetale paigaldatud Wireless Display Adapter pistikprogramm – selle abil saab Thetas olevaid pilte ja videoid Wireless Display Adapteriga varustatud ekraani peal vaadata.

 

Kaks mikrofoniauku kaamera peal (kummagi all on 1 mikrofon).

Theta V all on lisaks statiivikeermele (kahjuks jätkuvalt plastikust) ja Micro USB pesale ka 3.5mm audiopesa.

 

4K videot teevad ka konkureerivad kaamerad. Theta V eristub kõikidest teistest kaameratest aga audio poolest. Theta V kaameral on neli integreeritud mikrofoni, mis salvestavad ruumilist heli. Kaks mikrofoni on kaamera peal. Üks ühel küljel ja teine teisel küljel. Need mikrofonid salvestavad heli erinevatest suundadest – lisaks helile endale registreeritakse ka selle salvestamise suund ja sünkroniseeritakse pärast video suunaga. Nii et kui pärast videot vaadata, muutub heli suund ja valjus vastavalt hetkel kuvatavale vaatenurgale.

Selline heli tõstab oluliselt 360° videote realistlikkust, lisades pildile juurde täisväärtusliku teise dimensiooni. Kui keegi videos räägib, saab vaataja nüüd helile reageerida ja kohe õiges suunas “vaadata” – nii nagu päris eluski.

 

Theta V (keskel) ja eraldiseisvad lisatarvikud: veekindel korpus (vasakul) ja TA-1 mikrofon (paremal).

Kel on vaja salvestada eriti kvaliteetset 360° heli, võib kaamera juurde osta TA-1 mikrofoni (ülal pildil kõige parempoolne) mis kinnitub keermega otse Theta V külge ja ühendub Theta 3,5mm pessa.

 

Thetaga pildistamisel tasub olla loov – kaamerat võib asetada igasugustesse põnevatesse kohtadesse ükskõik mismoodi. Üks võimalus on näiteks nööriga riputamine. Kõige peamiseks pildistamismeetodiks on kaamerat käes hoidea ja päästikule vajutada (nii on tehtud näiteks siinsamas all olev foto). Kui pildistaja või filmija aga ennast kaadrisse ei soovi, võib ta asetada kaamera mingit sorti statiivi või üksjala peale ja ise kaamerat nutitelefoni abil ohutust kaugusest juhtida. Nii saab näiteks pildistada kinnisvara, ilma et pildistaja ise toas näha jääks. Theta jaoks sobivad kõige paremini näiteks sellised üksjalad:

 

Hawaii 3 – Spherical Image – RICOH THETA

Näidisfoto. Ricohi fotojagamise keskkonda theta360.com üles laetud  360° foto. See keskkond jätab foto vaatenurga hästi laiaks. Foto on tugevalt moonutatud aga see-eest terav.

 

Näidisfoto. Facebooki ajajoonele üles laetud 360° foto. Facebookis on vaatenurk kitsam ja foto ei ole nii moonutatud kuid kvaliteet on pisut halvem kui theta360 keskkonnas.

 

Näidisvideo. Otse Facebookist siia lehele manustatud 360° video.

 

Niimoodi läätse peale ei tohiks Theta V kaamerat kunagi asetada – mina seda väga õrnalt tegin ja ainult pildistamise eesmärgil. Nimelt on Theta kõige haavatavamaks osaks just see kaamera korpusest väljapoole ulatuv klaaslääts, mis korduval laua peale asetamisel lõpuks kriimuliseks muutub, valgushelke püüdma hakkab ja nii pildistatud fotod ära rikub. Kaamera tuleks alati asetada kas püsti, serva peale, või…

 

…või kaasas olevasse pehmesse kaitsevutlarisse. Tegelikult võiks läätsede katteks komplektis olla ka mingi spetsiaalne plastikust korpus, mis Theta kaamerat ja läätsi kukkumise eest kaitseks.

 

Ricoh Theta V kaameraga pildistatud fotod ja videod on midagi hoopis teistsugust, kui me harjunud oleme. See on põnev maailm, mis oma tehniliste nõudmiste tõttu on seni olnud vaid valitud profifotograafide pärusmaa. Ricoh on selle läbi spetsiaalse kaamera ja nutirakenduste kõigile kättesaadavaks muutnud.

Theta V kaameraga filmitud videoid ja pilte saab paari puutega Facebooki üles laadida. Ka YouTube kanalisse saab neid videoid interaktiivsetena laadida ja lisaks toetavad nii Facebook kui YouTube ka Live video otseülekandeid. Theta V kaameraga tehtud fotode järeltöötlusvõimalused on THETA+ rakendust kasutades väga põnevad – lisaks interaktiivsetele fotodele ja time-lapse videotele võimaldab see luua ja jagada huvitavalt projitseeritud väljalõikeid sotsiaalmeediasse ja mujale internetis. Theta võid riputada drooni alla ja filmida niimoodi 360-kraadilist aerovideot. Kui asetad ühe Theta veel drooni peale, siis saad ka drooni kaadrist ära kaotada. Ja kui sul juhtub olema mõni selline VR peakomplekt, siis saad nutitelefoni selle sisse lükata ja Ricoh Theta V abil virtuaalsesse reaalsusesse sukelduda. Tuleviku meedia on põnev ja siinsamas pisikese kaamera sees kõigile kättesaadav.

(1036)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Ricoh Theta V, hall
 • Sfäärilised 360° vaatega videod ja fotod
 • Kaks 12-megapikslist CMOS sensorit
 • 4K 3840 × 1920 30p videosalvestus
 • 360° ruumiline heli
 • Integreeritud WiFi ja Bluetooth ühendus
Ricoh Theta 3D mikrofon TA-1
 • 3D mikrofon Ricoh Theta V kaamerale
 • Võimaldab salvestada kvaliteetsemat heli
 • Salvestab 360° sfäärilist heli
 • Hea lahendus kontserdi salvestamiseks
 • Komplektis tuulekaitse
199€269€
Ricoh Theta statiiv TM-1
 • Statiiv Ricoh Theta kaamerale
 • Kompaktne 3-osaline konstruktsioon
 • Maksimaalne kõrgus: 170 cm
 • Kokkupanduna kõrgus: 70 cm
 • Kiirkinnitusplaadiga

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast