Photopointi ajaveeb. Sinu võti arvuti-, foto- ja muu digitehnika maailma

Millist Wacomi graafikalauda valida?

Hiir ja klaviatuur on arvutiga töötamisel kõige tavalisemad sisestusvahendid. Arvutihiire võib aga edukalt asendada ka graafikalauaga. Graafikalaud – see on hiiremati mõõtu tundlik plaat, mis toimib koos puutepliiatsiga. Kursor liigub ekraanil siis, kui puutepliiats plaadi kohal hõljub ning hiireklikiks on pliiatsiotsa puude vastu grafikalaua pinda.

Graafikalauad on eriti hinnatud fototöötlejate, arvutigraafikute ja teiste loovinimeste poolt, sest puutepliiatsi kalde- ja survetundlikkus muudab digitaalse sisu loomise intuitiivseks ja kiiremaks. Mida kõvemini pliiatsile surud, seda jämedam, läbipaistmatum, hajutatum vms joon ekraanile tuleb. Lisaks on pliistsit hoidev käsi võrreldes hiirt hoidva käega loomulikumas ja ergonoomilisemas asendis – see tuleb kasuks loovprotsessile ja vähendab pikkadest töötundidest tekkida võivaid liigespõletikke randmepiirkonnas.

Huvitaval kombel on maailmas ainult üks tõsiseltvõetav graafikalaudade valmistaja. Wacom. Kui juba graafikalaud, siis kindlasti Wacomi oma. Internetist otsides võib küll leida mõningaid teisi graafikalaudu, reeglina on need aga soodsad eksemplarid, mis täpsemaks tööks ei sobi ja mille puhul just tarkvaraline pool soovida jätab.

Wacomi tootevalikus on mitmeid erinevaid graafikalaudu. Kui sa enne ühtegi sellist seadet kasutanud pole, siis võib olla keeruline aru saada, milline neist just täpselt sinu vajaduste jaoks õige on. Selle artikli eesmärgiks on anda kiire ülevaade Wacomi graafikalaudade erinevustest. Vaatame üle peaaegu kõik Wacomi graafikalauad mis müügil on, võrdleme neid omavahel ja leiame üles sarnasused ja erinevused. Nii, et leiaksid enda jaoks täpselt õige.

 

Wacomi graafikalaudade erinevad seeriad

Selles postituses jätame kõrvale ekraaniga varustatud Qintiq-seeria ja võtame vaatluse alla ilma ekraanita Wacomi graafikalauad. Sellised, mis sobivad kasutamiseks tavalise süle- või lauaarvutiga, asendades seal hiirt ükskõik kas igapäevatöös või spetsiifilisema loomeprotsessi juures.

Ilma ekraanita graafikalauad jagunevad Wacomi tootevalikus kahte peamisesse seeriasse.

 

1. Wacom Intuos (Draw, Art, Photo, Comic, 3D) graafikalauad

Wacom Intuos seeriasse kuulub 5 erineva nimetusega graafikalauda. Intuos Photo, Intuos Art, Intuos 3D, Intuos Draw ja Intuos Comic. Need on üldiselt identsed, erinedes vaid kaasa pandud tarkvara poolest. Näiteks tulevad Intuos Photo versiooni graafikalaudadega kaasa Corel PaintShop Pro X8 ja Corel Aftershot Pro 2 programmid ning Mac arvutite kasutajatele on kaasa pandud Macphun Creative Kit tarkvara.

Nagu ülal märgitud, on Intuos seeria riistvara identne. Kuid ühe olulise erinevusega. Draw ja Comic versiooni graaafikalaudadel ei ole puutetundlikkuse funktsiooni! Ülejäänud versioonidel on puutetundlikkus olemas, mis tähendab, et neid ülejäänuid saab vajaduse korral kasutada ka sõrmedega – sülearvuti suurema trackpad’ina. 

Vali Wacom Intuos seeria graafikalaud, kui tegeled peamiselt fototöötlusega või tahad head töökindlat graafikalauda hiire asemele. Intuos Pro asemel tasub Intuos valida siis, kui sa ei vaja tingimata juhtmevaba ühenduvust ja pliiatsi kaldetundlikkust ning kui sulle piisab neljast Express nupust.

Wacom Intuos graafikalauad:

 • Juhtmevaba ühenduvus ei ole komplektis (juurde ostetav Wi-Fi moodul)
 • 4 Express nuppu graafikalaua peal
 • On puutetundlik (mitme sõrmega puudutamine) (va Comic ja Draw versioonid)
 • Intuos Pen puutepliiatsi jälgimistäpsus, kiirus ja surveastmed jäävad Pro M ja L versiooniga kaasas olevale pliiatsile alla
 • M suuruses puuteala on väiksem kui Pro seeria M suuruses puuteala

 

2. Wacom Intuos Pro 2017 (tavaline, Paper) graafikalauad

Wacom Intuos Pro seeriasse kuuluvad Wacomi kõige funktsionaalsemad graafikalauad. Tänu nende graafikalaudade peal olevatele nuppudele ja puutetundlikule ringikujulisele alale pole fototöötluse või joonistamise juures klaviatuuri tingimata vajagi. Kõik vajalikumad käsklused ja seaded saab enda jaoks mugavalt nuppude alla seadistada. Kusjuures seadistada saab neid nuppe programmispetsiifiliselt. Nii et näiteks Photoshopis toimiksid nupud teistmoodi kui videotöötlustarkvaras. Touch Ring teeb eriti mugavaks näiteks suumimise või pintslite suuruse muutmise.

Komplektis olev ProPen puutepliiats annab digikunstniku käsutusse väga tundliku tööriista. Võrreldes Intuos seeriaga kaasa tulevate pliiatsitega on ProPen’il 4x rohkem surveastmeid ja see registreerib enda asukohta graafikalaual poole täpsemalt. Samuti on ProPen kaldetundlik – see on ülioluline funktsionaalsus näiteks Airbrush-nimelise tööriista käsitsemisel pikselgraafika programmides. Lisaks on ProPen ülemises osas survetundlik lisanupp ehk “kustukumm”.

Vali Wacom Intuos Pro, kui soovid võimalikult head juhtmevaba ühenduvust ja sinu jaoks on olulised ülim pliiatsi tundlikkus, surveastmete paindlikkus ja kaldetundlikkus. Kui fototöötlejad saaksid vabalt läbi ajada ka Wacom Intuos seeria graafikalauaga, siis pikselgraafikaga raha teenivad loovhinged peaksid kindlasti vaatama Intuos Pro seeria poole.

Wacom Intuos Pro Paper versioonil on kõik needsamad hüved, nagu tavalisel Pro graafikalaual. Lisaks on siin aga komplektis klamber ja teinegi pliiats. Klambri abil saab graafikalaua peale kinnitada tavalise paberi. Tindiga töötava pliiatsiga sinna paberile joonistades salvestab graafikalaud pliiatsi trajektoorid ja vajutuse tugevuse. Kui joonistus on valmis, saab selle tõmmata meelepärasesse graafikaprogrammi ja seal sellega edasi möllata.

Vaata Intuos Pro kohta lähemalt siinsamas blogis olevast artiklist: “Karbist välja: Wacom Intuos Pro L graafikalaud“.

 

Natuke vanem mudel, kuid siiski pro: Intuos Pro S

Vasakul Wacom Intuos Pro S. Paremal Wacom Intuos Pro L (suurussuhe fotol ei pruugi vastata tegelikkusele). 

Lisaks Intuos Pro L ja M suurusest graafikalaudadele on Wacomi valikus ka Intuos Pro S graaafikalaud. Loomulikult erineb see suurematest versioonidest puuteala ja laua enda mõõtmete poolest. Aga mitte ainult. S suurus on tegelikult aste vanem versioon ja seetõttu on ülejäänud kahe Pro mudeliga võrreldes erinevusi rohkem. S suuruses graafikalaua peal on 2 nuppu vähem. See on veidi teistsuguse disainiga, paksema korpusega ja sellel pole integreeritud juhtmevaba ühenduvust. Juhtmevaba funktsionaalsuse saab Intuos Pro S graafikalauale lisada, kui vastav moodul juurde osta. Samuti on Intuos Pro S graafikalaud varustatud vanema seeria Grip Pen pliiatsiga, mis on veidi vähem survetundlikum kui uus Pro Pen.

Intuos Pro S sobib sulle siis, kui tahad tavalisest Intuos-seeriast tundlikumat ja funktsionaalsemat graafikalauda, lepid väiksema puutealaga ja juhtmevaba ühenduvuse algse puudumisega.

Wacom Intuos Pro S graafikalaud Photopointis

 

Võrdlustabel. Wacomi graafikalaudade olulisemad erinevused

 Seeriad  Intuos Intuos Pro S  Intuos Pro
 Erinevad mõõtmed (aktiivne ala) M: 216 x 135 mm
S: 152 x 95 mm
Olemasolu sõltub versioonist
S: 157 x 98 mm M: 338 x 219 mm
L: 430 x 287 mm
 Erinevad versioonid Draw, Art, Photo, Comic, 3D Tavaline, Paper
 Nupud graafikalaua peal  4, seadistatavad 6 + puutering  8 + puutering
 Puutetundlikkus Photo, Art ja 3D versioonid on puutetundlikud multi-touch
Draw ja Comic versioonid ei ole puutetundlikud
Jah, multi-touch  Jah, multi-touch
 Juhtmevaba ühenduvus  Juurde ostetav WiFi moodul Juurde ostetav WiFi moodul  Integreeritud Bluetooth-ühenduvus
Lahutusvõime 2540 lpi 5080 lpi 5080 lpi
Andmeedastus 133 punkti/sekundis  200 punkti/sekundis ?
 Puutepliiats  Intuos Pen  Grip Pen  Intuos Pro Pen
Pliiatsi täpsus ±0,5 mm ±0,25 mm ?
 Pliiatsi surveastmed  2048. Kustutajat pole  2048 (pliiatsil ja kustutajal)  8192 (pliiatsil ja kustutajal)
 Pliiatsi kaldetundlikkus  – ± 50 astet  ± 60 astet
 Pliiatsialus  – Jah  Jah

 

 

Kokkuvõtteks

Wacomi graafikalaua valik sõltub kõige olulisemalt ikka sellest, kui tihti ja kuidas seda plaanis kasutada on. Kui väga lihtsalt läheneda, siis soovitaksin fototöötluseks ja niisama hiire asemel kasutamiseks Wacom Intuos seeria graafikalauda. Pikselgraafika loomiseks,  3D tarkvaras modelleerimiseks (muide, peagi peaks poodidesse jõudma ka spetsiaalselt 3D rakenduste jaoks mõeldud puutepliiats) vms aga Wacom Intuos Pro seeriat. Kui lepid väiksema puutealaga, siis pakub parimat hinna ja kvaliteedi suhet ilmselt hoopis Intuos Pro S. Ükskõik millise otsuse teed, võid kindel olla et Wacomi graafikalaua täpsus ja tundlikkus reeglina pettumust ei valmista.

 

Wacom graafikalauad Photopointis ›› 

(1830)

Artiklis kirjeldatud tooted:
Wacom graafikalaud Intuos Photo Pen & Touch S, must
 • 15,2 × 9,5 cm aktiivne ala
 • Surve- ja mahutundlik puutetundlikkus
 • 4 eelseadistatud funktsiooniklahvi
 • Sobib nii parema- kui vasakukäelistele
 • Graafikalaud märkimisväärseks fototöötluseks
Wacom graafikalaud Intuos Comic Pen & Touch S, sinine
 • 15,2 × 9,5 cm aktiivne ala
 • Surve- ja mahutundlik puutetundlikkus
 • 4 eelseadistatud funktsiooniklahvi
 • Sobib nii parema- kui vasakukäelistele
 • Samm koomiksimaailma
Wacom graafikalaud Intuos Comic Pen & Touch S, must
 • 15,2 × 9,5 cm aktiivne ala
 • Surve- ja mahutundlik puutetundlikkus
 • 4 eelseadistatud funktsiooniklahvi
 • Sobib nii parema- kui vasakukäelistele
 • Samm koomiksimaailma
Wacom graafikalaud Intuos Art Pen & Touch M, sinine
 • 21,6 × 13,5 cm aktiivne ala
 • Surve- ja mahutundlik puutetundlikkus
 • 4 eelseadistatud funktsiooniklahvi
 • Sobib nii parema- kui vasakukäelistele
 • Puutepliiats, milles peituvad pintslid, kriidid jm
Wacom graafikalaud Intuos 3D Creative Pen & Touch M (CTH-690TK-N)
 • 21,6 × 13,5 cm aktiivne ala
 • Surve- ja mahutundlik puutetundlikkus
 • 4 eelseadistatud funktsiooniklahvi
 • Sobib nii parema- kui vasakukäelistele
 • Kaasas tarkvara 3D-maailma loomiseks
Wacom graafikalaud Intuos Comic Pen & Touch M, must
 • 21,6 × 13,5 cm aktiivne ala
 • Surve- ja mahutundlik puutetundlikkus
 • 4 eelseadistatud funktsiooniklahvi
 • Sobib nii parema- kui vasakukäelistele
 • Samm koomiksimaailma
Wacom graafikalaud Intuos Pro S Kampaania
 • 15,7 × 9,8 cm aktiivne ala
 • Surve- ja mahutundlik puutetundlikkus
 • 6 ExpressKeys funktsiooniklahvi & Touch Ring
 • Sobib nii parema- kui vasakukäelistele
 • Komplektis Wacom Grip Pen
Wacom graafikalaud Intuos Pro M (North) (PTH-660-N) Kampaania
 • 22,4 × 14,8 cm aktiivne ala
 • Surve- ja kaldenurgatundlik puutepliiats
 • 8 seadistatavat funktsiooniklahvi
 • USB & Bluetooth 4.2 ühenduvus
 • Komplektis puutepliiats koos hoidikuga
349€379€
Wacom graafikalaud Intuos Pro M Paper (North) Kampaania
 • 22,4 × 14,8 cm aktiivne ala
 • Innovaatiline töövõte – paberilt digifailiks
 • 8 ExpressKeys lisanuppu & Touch Ring
 • USB ja Bluetooth 4.2 ühendus
 • Finetip Pen, Pro Pen 2 + pliiatsihoidik ja vutlar
399€429€
Wacom graafikalaud Intuos Pro L (North) (PTH-860-N) Kampaania
 • 31,1 × 21,6 cm aktiivne ala
 • Surve- ja kaldenurgatundlik puutepliiats
 • 8 seadistatavat funktsiooniklahvi
 • USB & Bluetooth 4.2 ühenduvus
 • Komplektis puutepliiats koos hoidikuga
479€529€
Wacom graafikalaud Intuos Pro L Paper North Kampaania
 • 31,1 × 21,6 cm aktiivne ala
 • Innovaatiline töövõte – paberilt digifailiks
 • 8 ExpressKeys lisanuppu & Touch Ring
 • USB ja Bluetooth 4.2 ühendus
 • Finetip Pen, Pro Pen 2 + pliiatsihoidik ja vutlar
549€599€

Sarnasel teemal artiklid

Kommentaarid

Samast kategooriast